Do nemocníc aj odberových miest na COVID-19 nasadili vojakov, vykonávajú operáciu Spoločná hradba

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Polícia SR, vojaci
Foto: ilustračné, www.facebook.com
  • aktualizované 12. októbra, 15:24

Ozbrojené sily SR aktuálne vykonávajú operáciu „Spoločná hradba“, v rámci ktorej je oddnes nasadených 262 vojakov v 14 mobilných odberových miestach, na 12 regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (RÚVZ) a 16 nemocniciach na území Slovenskej republiky.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková.

Ako ďalej priblížila, na základe požiadaviek krízového štábu ministerstva zdravotníctva vojaci pomáhajú s usmerňovaním a administratívou prichádzajúcich na vstupoch do nemocníc a mobilných odberových miest. Tiež s vyhľadávaním a trasovaním prípadov v RÚVZ.

Stovky kusov výpočtovej techniky

„Na základe požiadavky sme pripravení poskytnúť asistenciu príslušníkom policajného zboru a mestskej polície pri kontrole dodržiavania opatrení epidemiológov,“ uviedla Kovaľ Kakaščíková.

Nasadení vojaci budú pôsobiť v časoch a smenách podľa spresnenia jednotlivých úradov, nemocníc a odberových miest. Podľa hovorkyne rezortu obrany pre potreby dohľadávania a trasovania vyčlenilo MO SR viac ako 200 kusov výpočtovej techniky a potrebné množstvo mobilných telefónov.

Viac o téme: Koronavírus

Banskobystrickému Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) začalo od pondelku vypomáhať šesť profesionálnych vojakov z Brigády riadenia vzdušných operácií Ministerstva obrany SR (MO SR). Ako informuje RÚVZ v tlačovej správe, vojaci sa pod vedením odborníkov zaúčajú pre činnosti spojené s epidemiologickým šetrením v súvislosti s ochorením COVID-19.

Odbremenia zaťažených pracovníkov

„Zaučenie sa týka telefonickej komunikácie s osobami volajúcimi na náš úrad, ale aj administratívnej práce s ňou spojenej. Poskytnutú spoluprácu si veľmi vážime aj preto, že vojaci čiastočne odbremenia našich vysoko zaťažených pracovníkov v Banskej Bystrici,“ uviedla regionálna hygienička Zora Kľocová Adamčáková s tým, že vojaci budú v plnom nasadení pracovať už od utorka.

Spolupracovať budú hlavne s odborom epidemiológie podľa jednotlivých potrieb jeho odborníkov, ale budú to aj ďalšie odbory, ktoré je potrebné posilniť pri práci s infolinkou, ako napríklad Odbor hygieny detí a mládeže a ďalšie.

„Pomôžu nám počas vyťažených, hlavne víkendových dní. Uvidíme, ako sa bude vyvíjať epidemiologická situácia v najbližších dňoch a možno týždňoch a podľa nej sa bude odvíjať aj dĺžka pomoci profesionálnych vojakov MO SR na našom úrade,“ konštatovala regionálna hygienička.

„Budeme tu pracovať sedem dní v týždni a budeme sa snažiť čo najviac pomôcť tam, kde nás úrad bude potrebovať. Postupne sa budeme zaúčať a pracovať pod dohľadom epidemiológov, ale aj ďalších odborov, ktorí budú potrebovať našu pomoc,“ uviedol jeden z vojakov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martina Kovaľ KakaščíkováZora Kľocová Adamčáková
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SROzbrojené sily SR