Do neurochirurgie na UNB sa investovalo najviac, podľa Kalavskej je problém na klinike zvláštny

Andrea Kalavská
Zľava: ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Foto: SITA - koláž WBN

BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) – Za posledné dva roky Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) z kapitálových výdavkov do Neurochirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na Kramároch investovalo viac ako 700 tisíc eur a ďalšie peniaze do tejto kliniky pôjdu aj tento rok. Ministerstvo o tom informovalo v tlačovej správe.

„Je prinajmenšom zvláštne, že stále tá istá klinika má problém a pritom sa do nej doposiaľ v rámci UNB najviac investovalo a plánujú sa ďalšie veľké investície, o ktorých je vedenie informované,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Treba zlepšiť komunikáciu

Podľa nej pracovné podmienky na mnohých klinikách nie sú najlepšie a prístrojová technika je zastaraná, avšak robia maximum, čo je v ich silách, preto prosia o konštruktívnu spoluprácu všetkých zainteresovaných strán.

O problémoch na klinike v utorok diskutovali poslanci Výboru NR SR pre zdravotníctvo spolu s vedením UNB, ministerkou aj prednostom kliniky Andrejom Šteňom. Predseda zdravotníckeho výboru Štefan Zelník po rokovaní uviedol, že v prípade Neurochirurgickej kliniky UNB treba zlepšiť komunikáciu.

Neurochirurgická klinika dostala podľa MZ aj 55 nových lôžok pre pacientov a transportný pľúcny ventilátor. V prvom polroku tohto roka dostane pracovisko aj angiograf, navigačný prístroj pre neurochirurgiu a takisto dva nové operačné stoly.

Najmodernejšia technika

Ministerstvo tvrdí, že robí všetko preto, aby sa do Univerzitnej nemocnice Bratislava dostala najmodernejšia prístrojová technika a medicínske vybavenie. „Najväčšie koncové zdravotnícke zariadenie na Slovensku, ktoré tvorí päť nemocníc, minulý rok čerpalo 34,5 mil. eur z rozpočtovej kapitoly MZ SR,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

K najväčším investíciám patril nákup nových nemocničných lôžok aj s príslušenstvom, RTG prístrojov a C-ramien, CT prístrojov a hardvéru a softvéru.

„Vďaka kapitálovým výdavkom MZ SR mohla Univerzitná nemocnica Bratislava v roku 2018 zrealizovať aj mnohé ďalšie investičné akcie, napríklad zrekonštruovať výťahy, chladenie operačných sál a viaceré kliniky, pavilóny, oddelenia či ambulancie,“ vymenoval generálny tajomník služobného úradu MZ SR Jozef Ráž.

Viaceré kliniky boli zrekonštruované

Ako informoval generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ Martin Smatana, peniaze na modernizáciu prístrojového vybavenia UNB investovala aj do nákupu laparoskopov, laserov, monitorov vitálnych funkcií, pľúcnych ventilátorov, ultrazvukových sond a infúznych púmp.

Zrekonštruované boli aj viaceré kliniky. Napríklad lôžková časť oddelenia na Klinike neurológie a rovnaká časť oddelenia aj na Gynekologicko-pôrodníckej klinike v UNB – Kramáre.

Zrekonštruovali sa aj priestory pre CT v UNB Staré Mesto, takisto aj Klinika popálenín a rekonštrukčnej chirurgie či Chirurgická klinika v UNB – Ružinov. V UNB – Petržalka sa zrealizovala rekonštrukcia zázemia urgentného príjmu, či rekonštrukcia v priestoroch prebúdzacej miestnosti a operačných sál.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáŠtefan Zelník
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRUNB Univerzitná nemocnica Bratislava