Do NR SR by sa dostali len Smer, Procházkova strana a KDH

Radoslav Procházka
Poslanec za KDH Radoslav Procházka. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 2. apríla (WEBNOVINY) – Ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom tohto týždňa, do národnej rady by sa dostala len strana Smer-SD, novovznikajúca strana Radoslava Procházku a KDH. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky spoločnosti eCall Slovakia pre agentúru SITA, ktorý bol zameraný na vnímanie aktuálnej politickej situácie v republike po prezidentských voľbách.

Smer-SD by získal 27,7 percenta hlasov respondentov, ktorí sú rozhodnutí voliť. Budúcu stranu alebo hnutie Radoslava Procházku by volilo 15,4 percenta opýtaných a v parlamente by sedeli aj poslanci za KDH so ziskom 5,1 percenta hlasov. „Prieskum ukazuje momentálnu náladu v spoločnosti a dáva jasné zrkadlo politikom a politickým stranám,“ hovorí šéf spoločnosti eCall Ľuboš Pajerský.

Smeru poklesli preferencie

Údaje zbierali v pondelok 31. marca a v utorok 1. apríla, vzorku tvorilo 1503 respondentov selektovaných podľa štatistických demografických údajov, ako sú vek, pohlavie a kraj.

„Pokles preferencií vládnucej strany Smer-SD na aktuálnych 28 percent nesúvisí zrejme iba s priebehom a výsledkom prezidentských volieb, ale aj s celkovou nespokojnosťou časti ich voličov s ich vládnutím a nenaplnenými očakávaniami doterajšej vlády,“ konštatuje Pajerský. Do prieskumu zaradili aj avizovanú stranu Radoslava Procházku.

Výrazný záujem o jeho stranu je podľa Pajerského možné chápať jeho presvedčivou prezidentskou kampaňou, v ktorej priniesol nové prvky do našej politickej scény. „Čas ukáže, či Procházka využije možnosť byť novým ,esom´ a lídrom pravice na našej politickej scéne, ktorá dnes prežíva jednak eufóriu z porazenia premiéra a vládnucej strany v prezidentských voľbách, na druhej strane sa prejavuje absolútna nedôvera občanov v opozičnú politiku tradičných stredo-pravých strán,“ tvrdí Pajerský.

Most by dostal vyše tri percentá

Stranu Most-Híd by podľa prieskumu podporilo 3,4 percenta respondentov, SNS by dostala 3,3 percenta, SaS označilo 2,5 percenta ľudí, OĽaNO 1,5 percenta, SMK 1,3 percenta, SDKÚ-DS 1,1 percenta, NOVA získala 0,8 percenta, Ľudová strana Naše Slovensko 0,6 percenta a ďalšie strany 0,3 percenta. Na voľbách by sa podľa tohto prieskumu zúčastnila polovica voličov.

Voliť by neprišlo 13 percent a 37 percent voličov nevie, či by išli voliť, respektíve nevie, komu by odovzdalo svoj hlas. „Prejavuje sa tu trend celkovej nedôvery voličov v politiku a politické strany ako také. Do tejto skupiny patria voliči Smeru-SD, ako aj voliči tradičných stredo-pravých strán, ktorých ich ,materské strany´ z rôznych príčin sklamali a momentálne nevidia v nich svoju budúcnosť,“ uviedol Pajerský. V prieskume vyslovilo súhlas s potrebou generačnej výmeny politikov 77 percent respondentov.

Spoločnosť eCall zverejnila tri dni pred prvým kolom prezidentských volieb prieskum, ktorý sa výsledkami najviac priblížil k skutočným výsledkom prvého kola.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radoslav Procházka