Do opusteného irackého Tikrítu sa začínajú vracať obyvatelia

Irak
Foto: Ilustračné, SITA/ AP

BAGDAD 15. júna (WEBNOVINY) – Do mesta Tikrít, z ktorého pred troma mesiacmi iracké vládne sily vytlačili militantov z organizácie Islamský štát (IŠ), sa v pondelok začali vracať stovky jeho obyvateľov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Iracké vládne sily podporované šiitskými milíciami a leteckými útokmi medzinárodných vzdušných síl vedených Spojenými štátmi po mesiac trvajúcom boji vytlačili džihádistov z Tikrítu už v apríli, ale odvtedy zostalo mesto z veľkej časti opustené.

Na obnove služieb vraj pracujú

Miestny predstaviteľ v provincii Saláhaddín uviedol, že iracká vláda na prepravu približne 300 rodín z provizórneho stanového tábora do Tikrítu prenajala autobusy.

„Sme veľmi šťastní, že sme sa mohli vrátiť. Je takmer neuveriteľné, že znovu vidíme Tikrít. Mesto je mŕtve. Nie sú tu obchody ani služby. Nie je tu ani voda, ani elektrina. Vraj sa na tom pracuje, takže uvidíme, ako rýchlo nám tieto služby budú vedieť poskytnúť,“ uviedol po návrate do Tikrítu jeden z miestnych obyvateľov.

Panujú obavy z návratu militantov

Irackí predstavitelia tvrdia, že sa obávajú, či sa IŠ nepokúsi obnoviť svoju prítomnosť na miestach, z ktorých bol vytlačený tak, že sa jeho bojovníci pokúsia zamiešať medzi vracajúce sa obyvateľstvo.

Keby však opätovné osídľovanie opustených miest ich pôvodnými obyvateľmi vláda nezabezpečila, dávala by za pravdu Islamskému štátu, ktorý tvrdí, že irackým sunnitom je lepšie pod jeho vládou ako by im bolo pod tou, na čele ktorej stoja šiiti alebo kurdskí bojovníci.

Svoje domovy opustili milióny ľudí

Ostatné mestá na východe Iraku zostávajú aj naďalej vyľudnené v dôsledku politických rozporov a poškodenej infraštruktúry aj niekoľko mesiacov po ich opätovnom dobytí irackýcmi vládnymi silami. Od začiatku roku 2014 museli v Iraku opustiť svoje domovy viac ako tri milióny ľudí.

Militanti z IŠ dobyli Tikrít, ležiaci približne 140 kilometrov severne od Bagdadu, vlani v júni, keď sa zmocnili väčšiny irackého územia obývaného sunnitmi. Zaskočili tak demoralizované a dezorganizované iracké vládne sily, ktoré na to, aby sa znovu aspoň čiastočne postavili na nohy, potrebovali pomoc Spojených štátov a Iránu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát