Do parlamentu by išlo osem strán, medzi nimi aj Kollár a KDH

Boris Kollár
Boris Kollár pravicovú vládu podporí, ale na základe zmluvy, a teda, že ju bude v parlamente podporovať, no výmenou za to, že bude musieť podporiť tézy jeho hnutia. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 24. októbra (WebNoviny.sk) – Ak by boli voľby do Národnej rady (NR) SR teraz, do parlamentu by sa dostalo osem strán. Vyplýva to z októbrového prieskumu volebných preferencií agentúry AKO. Voľby by podľa prieskumu vyhral Smer-SD so ziskom 27,5 percenta, druhá by skončila strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorú by volilo 17,7 percenta voličov a tretia skončila Slovenská národná strana (SNS) s preferenciami 15,4 percenta.

Do parlamentu by sa so ziskom 8,7 percenta dostala aj strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), strana Most-Híd (7,2 %) a hnutie OĽaNO – NOVA (6,4 %). Sme rodina – Boris Kollár by získala 6,2 percenta a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) 5,9 percenta hlasov. Agentúru SITA o prieskume informovala riaditeľka pre výskum agentúry AKO Kamila Hříchová.

Podľa prieskumu by si strany mandáty v NR SR rozdelili nasledovne: Smer-SD by mal 44 poslancov, strana SaS by získala 28 poslaneckých kresiel, SNS by mala 24 poslancov, Kotleba – ĽSNS 14 poslancov, Most-Híd 11, OĽaNO – NOVA 10, Sme rodina – Boris Kollár 10 a KDH by malo 9 poslancov. Do parlamentu by sa podľa prieskumu nedostali Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja (SMK-MKP) so ziskom 3,7 percenta. Menej ako jedno percento získali v prieskume Sieť (0,7 %), KSS (0,4 %) a Strana zelených Slovenska (0,2 %).

Reprezentatívny prieskum volebných preferencií agentúra AKO, s.r.o. uskutočnila od 17. do 22. októbra formou telefonického dopytovania sa (CATI) na vzorke 1000 respondentov. Účastníci prieskumu odpovedali na otázku: „Pred nedávnom sa konali voľby do NR SR (parlamentu). Keby boli voľby teraz, ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Budem vám strany čítať v náhodnom poradí“. Spolu 13,4 % respondentov deklarovalo, že by určite nešli voliť, 14 % nevedelo, koho by teraz volili a 4,9 % odmietlo prezradiť, koho by volili. Rozhodnutých, teda tých, ktorí by išli voliť a vedia koho, bolo 67,7 % respondentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris Kollár