Do parlamentu by sa dostalo sedem strán, Kollár by nechýbal

Boris Kollár
Predseda strany Sme Rodina Boris Kollár. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 29. júla (WebNoviny.sk) – V prípade, že by boli parlamentné voľby teraz, do Národnej rady SR (NR SR) by sa dostalo sedem strán, sedmičku uzatvára strana Sme rodina-Boris Kollár. Ako ďalej vyplýva z prieskumu agentúry AKO, ľudia by najviac hlasov dali strane Smer-SD, tá v prieskume získala 29,9 percenta.

Nasleduje SaS so ziskom 17,1 percenta, SNS so 14 percentami a Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko (Kotleba-ĽSNS) by od ľudí dostala 11,6 percenta. Do parlamentu by sa dostala aj strana OĽaNO-NOVA so ziskom sedem percent, Most-Híd so 6,3 percenta a nakoniec aj Sme rodina-Boris Kollár, ktorú by podporilo päť percent respondentov.

Smer-SD by mal podľa prieskumu agentúry AKO v parlamente 50 mandátov, SaS 28, SNS 23, Kotleba-ĽSNS by mala v národnej rade 19 kresiel. Poslanci strany OĽaNO-NOVA by v NR SR obsadili 12 kresiel, Most-Híd desať a Sme rodina-Boris Kollár osem kresiel. Pred bránami parlamentu by zostali strany ako napríklad KDH, SMK-MKP či Sieť, tej by dalo svoj hlas percento opýtaných.

Agentúra AKO spravila telefonický prieskum preferencií od 22. do 28. júla na vzorke tisíc respondentov z hľadiska veku, pohlavia, vzdelania, národnosti a kraja. Opýtaní odpovedali na otázku: „Pred nedávnom sa konali voľby do NR SR (parlamentu). Keby boli voľby teraz, ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Budem vám strany čítať v náhodnom poradí.“ Voliť by podľa prieskumu nešlo 11,5 percenta respondentov, 9,9 percenta sa nevedelo rozhodnúť, komu by dalo svoj hlas a 1,3 percenta odmietlo svoje rozhodnutie prezradiť. Na voľbách by sa teraz zúčastnilo 77,3 percenta opýtaných. Výsledky prieskumu agentúre SITA poskytla Kamila Hříchová z agentúry AKO.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Agentúra AKONR SR Národná rada Slovenskej republiky