Do piatej voľby ústavných sudcov sa zatiaľ prihlásilo osem uchádzačov, nováčikom je Trnkócy

Ústavný súd SR
Budova Ústavného súdu SR v Košiciach. Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský.

Do piatej voľby kandidátov na post ústavných sudcov sa zatiaľ prihlásilo osem uchádzačov. Agentúru SITA o tom informoval predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru a poslanec Národnej rady SR Robert Madej (Smer-SD).

Robert Šorl, Michal Matulník, Libor Duľa, Zuzana Pitoňáková, Ladislav Duditš, Peter Straka aj Martina Jánošíková sa uchádzali v tomto roku viackrát, nováčikom pri voľbe bude Slavomír Trnkócy, ktorého na post navrhla Právnická fakulta Trnavskej univerzity. Termín na podávanie prihlášok uplynie 26. augusta o 12:00.

Národná rada SR bude hľadať chýbajúce mená na blížiacej sa septembrovej schôdzi. Ústavný súd SR od februára tohto roka pracuje v obmedzenom režime, keď na ňom stále chýba šesť sudcov z trinástich.

Do plného počtu 18 kandidátov na pôvodne uvoľnených deväť miest zostáva poslancom zvoliť štvoricu uchádzačov. Tí musia ešte pred samotnou voľbou v pléne NR SR absolvovať aj verejné vypočutie pred ústavnoprávnym výborom napriek tomu, že sa uchádzali o najcennejší sudcovský talár viackrát.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ladislav DuditšLibor DuľaMartina JánošíkováMichal MatulníkPeter StrakaRóbert MadejRobert ŠorlSlavomír TrnkócyZuzana Pitoňáková