Do práce na bicykli? Vo Francúzsku vám za to zaplatia

Do práce na bicykli? Vo Francúzsku vám za to zaplatia
Foto: www.hiparis.com

Jazda na bicykli zlepšuje zdravie, je bezplatná a efektívne prispieva k zníženiu škodlivých emisií a plynulosti mestskej dopravy. Aj napriek tomu vo väčšine európskych miest ľudia cestou do práce nechávajú bicykle doma.

Do práce na bicykli? Vo Francúzsku vám za to zaplatia
Foto: www.hiparis.com
Vo Francúzsku sa túto situáciu rozhodli vyriešiť prozaickým spôsobom – zamestnancom chcú za príchod do práce na bicykli platiť.

Ministerstvo dopravy vo Francúzsku sa spojilo so súkromnými spoločnosťami a inštitúciami v unikátnom projekte, v rámci ktorého si zamestnanci, ktorí do práce prídu na bicykli, na výplatnej páske nájdu finančný bonus. Za každý kilometer prejdený na bicykli dostanú 25 centov.

Do projektu sa zatiaľ zapojilo 20 veľkých spoločností, ktoré spolu zamestnávajú okolo 10-tisíc ľudí. Minister dopravy Frederic Cuvillier uviedol, že ak sa prvá šesťmesačná testovacia fáza osvedčí, projekt výrazne rozšíria.

Ministerstvo očakáva, že iniciatíva pomôže zvýšiť využitie bicyklov na ceste do práce zo súčasných 2,4 percent na 50 percent. Francúzsko sa tak od júna zaradí k Holandsku, Veľkej Británii či Belgicku, ktoré podobnú schému predstavili už pred piatimi rokmi.

Prebúdza sa už aj Bratislava

K zvýšeniu používania bicyklov v mestách výrazne prispieva aj systém požičiavania mestských bicyklov – tzv. bike-sharing. Po celom svete je v súčasnosti spustených 535 systémov na požičiavanie bicyklov, ktoré ponúkajú obyvateľom celkovo 517-tisíc bicyklov. Medzi krajiny s ich najväčším počtom patria Španielsko (132), Taliansko (104) a Čína (79).

Do práce na bicykli? Vo Francúzsku vám za to zaplatia
Foto: www.hiparis.com

Do systému automatickej požičovne bicyklov sa čoskoro zapojí aj Bratislava. Systém, pomocou ktorého by si mohli ľudia požičať bicykel na jednom mieste, presunúť sa do cieľa svojej cesty a vrátiť ho na inom, by mohol začať v hlavnom meste fungovať ešte tento rok.

Mesto už schválilo 24 lokalít, na ktorých by mali byť umiestnené stojany na bicykle. Prioritne zahŕňajú prestupné uzly verejnej dopravy, obchodné centrá a atraktívne turistické lokality. Pred požičaním sa budú musieť záujemcovia jednorazovo zaregistrovať, a to cez internet, mobilný telefón alebo v turistickom informačnom centre. Systém je navrhnutý tak, aby sa dal bicykel požičať prvú pol hodinu bezplatne, na hodinu zaň užívateľ zaplatí jedno euro, no každá ďalšia hodina bude stáť už tri eurá. Mesto chce cyklostojany umiestňovať v dvoch etapách v závislosti od výslednej sumy, ktorú vyzbiera od sponzorov.

www.inhabitat.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom