Do roku 2034 bude rakovinou trpieť každý jedenásty človek

Lekár
Foto: www.google.plus.com

Pri príležitosti Svetového dňa proti rakovine, ktorý si pripomíname 4. februára, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila alarmujúcu štúdiu. Tá predpovedá, že diagnóza „rakovina“ bude v zdravotných záznamoch pacientov v nasledujúcich rokoch závratne rásť. Podľa výslednej správy World Cancer Report 2014 sa počet onkologických pacientov do roku 2034 zvýši o 57 percent. Odborníci preto upozorňujú na dôležitosť prevencie.

Lekár
Foto: www.google.plus.com

Nárast prípadov rakoviny, ktorý súvisí aj so starnutím obyvateľstva na celom svete, si podľa riaditeľa agentúry International Agency for Research on Cancer Christophera Wilda bude žiadať výrazne vyššie zameranie pozornosti na prevenciu. „Nemôžeme riešenie problému rakoviny nechať na liečbu. Zúfalo potrebujeme viac angažovanosti v oblasti prevencie a skorej diagnostiky, ktorú doplnia vylepšené liečebné postupy. Tiež musíme tento alarmujúci nárast rakoviny riešiť globálne,“ uviedol Wild.

Milióny nových pacientov ročne

Kým v roku 2012 bola na celom svete diagnostikovaná rakovina u 14 miliónov pacientov, WHO predpovedá, že v priebehu nasledujúcich 20 rokov sa počet pacientov každý rok zvýši o 22 miliónov. Rovnaká tendencia sa vyskytne aj v prípade počtu úmrtí zapríčinených nádorovým ochorením. Dôraz na prevenciu pred liečbou má aj iný dôvod – v roku 2010 sa na liečbu rakoviny celosvetovo spotrebovalo 1,16 biliónov dolárov. Takéto čísla škodia ekonomikám bohatých krajín, kým chudobnejšie si liečbu vôbec nemôžu dovoliť.

Až polovici onkologických ochorení sa dá predísť

Odborníci tvrdia, že až polovici druhov rakovinových ochorení sa dá predísť. Dôležité je pritom zamerať sa na životný štýl, s ktorým súvisí aj obmedzenie fajčenia a konzumácie alkoholu, správna životospráva, dostatočný pohyb a preventívne prehliadky.

Najviac zabíja rakovina pľúc

Fajcenie
Foto: SITA/Marián Peiger

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom