Aktualizované: Stanovili termín mimoriadnej schôdze NR SR a Danko reagoval na „zlobu opozície“

Andrej Danko
Predseda parlamentu Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.
  • aktualizované 2. novembra, 15:23

BRATISLAVA 2. novembra (WebNoviny.sk) – Mimoriadna schôdza Národnej rady SR bude v utorok 6. novembra o 13-tej hodine, zvolal ju podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd).

Agentúru SITA o tom informoval hovorca predsedu parlamentu Andreja Danka Tomáš Kostelník s tým, že v súvislosti so žiadosťou opozície o zvolanie mimoriadnej schôdze predseda Národnej rady SR Andrej Danko požiadal podpredsedu parlamentu Bélu Bugára o jej zvolanie.  Predseda NR SR schôdzi nebude predsedať, pretože schôdza sa týka jeho osoby.

„K zlobe opozície a trestným oznámeniam pani Nicholsonovej (pozn. red.: podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová) by som chcel poukázať na múdru vetu prezidenta ČSR: „Rozčílení není program.“ A na ich výčitky k mojim zahraničným cestám zasa dodávam, že do Ruska budem chodiť, aj keby celá opozícia skočila do Dunaja,“ uzavrel Andrej Danko.

Kauza utajenia rigoróznej práce

Demokratická opozícia v zastúpení politických strán a hnutí Sloboda a Solidarita (SaS), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina – Boris Kollár a skupina nezaradených poslancov v piatok podala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze s cieľom odvolať Danka z funkcie predsedu NR SR, keďže za uplynulý týždeň neukázal svoju rigoróznu prácu. Pod návrh sa podpísalo 39 zákonodarcov.

Opozičné sily sú presvedčené, že Danko v súčasnosti nemá čo hľadať vo funkcii predsedu parlamentu. Dôvodom je najmä kauza utajenia rigoróznej práce, na základe ktorej Danko nadobudol titul JUDr., ale tiež neakceptovateľné konanie predsedu NR SR, ktorým účelovo bráni prijatiu Bezpečnostnej stratégie SR a Obrannej a Vojenskej stratégii SR v NR SR.

Pochybnosti o titule predsedu NR SR

„Medializácia utajenej rigoróznej práce Andreja Danka vyvolala nielen na strane opozície, ale aj verejnosti vážne pochybnosti o spôsobe nadobudnutia jeho titulu. Existujú vážne indície, že jeho záverečná práca môže byť plagiátom. Predseda SNS svojím správaním spôsobuje hanbu nielen NR SR a samotnej funkcii druhého najvyššieho ústavného činiteľa SR, ale aj vysokým školám, vysokoškolským študentom a Slovenskej republike,“ uvádza opozícia v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytol hovorca SaS Róbert Buček.

Podľa opozície Slovenská republika nemá do dnešného dňa prijatú bezpečnostnú, obrannú a vojenskú stratégiu napriek tomu, že ju vláda vlani v októbri schválila. Danko ani jeden z týchto dokumentov na rokovanie pléna parlamentu nezaradil.

Svojím konaním tak podľa opozičných strán bráni riadnemu chodu ústavných orgánov a plneniu ich úloh, ktoré má NR SR v tejto oblasti. Opozícia teda trvá na svojom presvedčení, že takýto morálne zdevastovaný človek nemôže zastávať funkciu druhého najvyššieho ústavného činiteľa krajiny, predsedu NR SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBéla BugárBoris KollárLucia Ďuriš Nicholsonová
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita