Do škôl v Nitre a okolí nastúpilo 34 detí utečencov

Prezident Andrej Kiska navštívil utečencov v Humennom
Deti migrantov počas stretnutia prezidenta SR Andreja Kisku s migrantmi v rámci prezidentovej návštevy v Záchytnom tábore Humenné. Humenné, 11. január 2016. Foto: SITA/Ivan Fleischer

NITRA 11. apríla (WebNoviny.sk) – Do základných škôl v Nitre a okolí v pondelok nastúpilo 34 detí kresťanských utečencov z Iraku.

Vzdelávať sa budú v siedmich základných školách, z ktorých niektoré zriaďujú obce a niektoré cirkev. „O zaradení žiakov do jednotlivých ročníkov rozhodujú riaditelia jednotlivých škôl po zistení úrovne ich doterajšieho vzdelania a ovládania štátneho jazyka,“ informoval agentúru SITA komunikačný odbor ministerstva školstva.

Obrazom: Na Slovensko priletelo 149 utečencov z Iraku

V prípade nedostatočného ovládania štátneho jazyka možno dieťa podmienečne zaradiť do príslušného ročníka podľa veku, a to najviac na jeden školský rok. Následne riaditeľ školy v prípade potreby zabezpečí dieťaťu pedagogického zamestnanca na doučovanie slovenského jazyka. Mesto Nitra sa k nástupu detí utečencov do škôl v Nitre vyjadriť nechcelo, odkázalo na ministerstvo školstva.

Prezident Kiska navštívil utečencov v Humennom

Do Nitry a okolia sa v marci presunulo všetkých 149 Iračanov, ktorým bol udelený azyl na Slovensku. Ide o 25 kresťanských rodín z Iraku. Sú medzi nimi umelci, lekári či programátori. Zhruba tretinu zo 149 imigrantov tvoria deti do 15 rokov. Všetci najprv absolvovali dôkladné bezpečnostné previerky a prešli zdravotnými vyšetreniami, v azylovom tábore v Humennom sa dozvedali informácie o živote na Slovensku a chodili na kurzy slovenského jazyka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom