Do Sýrie po roku mieri vyslanec OSN Brahímí

Brahímí
Alžírsky diplomat Lachdar Brahímí. Foto: SITA/AP

DAMASK 28. októbra (WEBNOVINY) – Osobitný vyslanec Organizácie Spojených národov (OSN) pre Sýriu Lachdar Brahímí v pondelok pricestuje na návštevu Damasku.

Urobí tak takmer po roku, keďže v krajine bol naposledy ešte v decembri 2012. Niektoré oficiálne médiá lojálne režimu prezidenta Baššára al-Asada ho vtedy nazvali „starnúcim turistom“.

Tentoraz však Damask 79-ročného Alžírčana víta a označuje ho za „nestranného“.

Brahímího vymenovali na post vyslanca OSN a Arabskej ligy pre Sýriu v septembri 2012, keď nahradil Kofiho Annana. V sobotu absolvoval aj návštevu Iránu. Jeho hlavným cieľom je v súčasnosti pomoc pri organizovaní mierovej konferencie nazývanej aj Ženeva 2. Na podujatí sa majú zúčastniť obe strany sýrskeho konfliktu, roztrieštená sýrska opozícia však o svojej účasti ešte nerozhodla. Mnohé opozičné skupiny totiž účasť podmieňujú odstúpením prezidenta al-Asada, čo on stále odmieta.

Hrozby sýrskej opozície proti konferencii sú podľa Ruska neprijateľné

Rusko považuje hrozby niektorých sýrskych opozičných skupín proti tým, ktorí sa zúčastnia na plánovanej mierovej konferencii o Sýrii, za poburujúce. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v pondelok vyhlásil, že hrozby zo strany „extrémistických a teroristických skupín“ sú adresované proti tým, ktorí „majú odvahu“ prísť na konferenciu nazývanú Ženeva 2. Devätnásť sýrskych opozičných skupín v nedeľu uviedlo, že vyjednávania s vládou prezidenta Baššára al-Asada budú považovať za zradu a pokus o zničenie revolúcie. Vyhlásili tiež, že kto sa takejto zrady dopustí, bude sa z nej zodpovedať. Lavrov v tejto súvislosti povedal, že cieľom opozičných povstalcov by sa tak mohli stať aj napríklad ruskí diplomati, keďže Rusko spolu s USA mierovú konferenciu organizuje. „Je to poburujúce a neprijateľné,“ zdôraznil Lavrov.

Sýrska opozičná koalícia sa stretne 9. novembra a rozhodne o svojej prípadnej účasti na mierových rokovaniach v Ženeve, presný termín však nebol stanovený. Na stretnutí by sa mali zúčastniť obe strany sýrskeho konfliktu, ktorý si od marca 2011 vyžiadal už vyše 115 000 obetí na životoch. Sýrska opozícia však svoju účasť podmieňuje odstúpením al-Asada, s ktorým vyjednávať nechce. Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Lachdar Brahímí je momentálne na turné po blízkovýchodných krajín s cieľom pripraviť pôdu na čo najširšie mierové rokovania. V pondelok navštívi Sýriu.

Inšpektori ešte nepreverili dve chemické zariadenia

Experti Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) zatiaľ neboli schopní preveriť posledné dve zariadenia na výrobu alebo skladovanie chemických zbraní, ktorých existenciu sýrsky režim deklaroval. Dôvodom je zlá bezpečnostná situácia. OPCW v pondelok vo vyhlásení informovala, že inšpektori doteraz preverili 21 zariadení súvisiacich s chemickým arzenálom, ktorý musí byť zničený do polovice roka 2014. „Posledné dve miesta nenavštívili z bezpečnostných dôvodov,“ píše sa vo vyhlásení OPCW s tým, že organizácia sa bude naďalej snažiť o získanie bezpečného prístupu k sýrskym zariadeniam.

Úlohou spoločnej misie OSN a OPCW je zlikvidovať sýrske chemické zbrane do polovice roku 2014 v súlade s nedávno prijatou rezolúciou BR OSN. Asi 60 inšpektorov pricestovalo do Sýrie 1. októbra a od 1. novembra by mali začať s likvidáciou samotných chemických zbraní. Previerka chemických zariadení mala byť ukončená v nedeľu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lachdar BrahímíSergej Lavrov
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov