Do USA sa dostanete len s negatívnym testom, krajina sa chce vyhnúť novým mutáciám vírusu

letisko mníchov
Ak by britská vláda zaradila Španielsko na tzv. zelený zoznam, Britom by po návrate odpadla povinnosť izolovať sa i absolvovať testovanie. Foto: archívne, SITA/AP, /Matthias Schrader

Všetci cestujúci do USA, ktorí prichádzajú leteckou dopravou, budú musieť predložiť doklad o negatívnom teste na COVID-19. Táto požiadavka amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sa tak rozširuje po tom, ako koncom decembra podobnú povinnosť zaviedli pre pasažierov prichádzajúcich z Veľkej Británie. Nová povinnosť nadobudne platnosť o dva týždne.

Cieľom nového opatrenia je predchádzať prinášaniu nových foriem koronavírusu, ktoré sa podľa vedcov môžu ľahšie šíriť. Príkaz CDC bude platiť pre občanov USA aj cudzincov. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb uviedlo, že účinnosť nového opatrenia odložilo na 26. januára, aby letecké spoločnosti a pasažieri mali čas prispôsobiť sa.

Viac o téme: Koronavírus

Nová reštrikcia znamená, že cestujúci si musia urobiť test na COVID-19 tri dni pred letom do USA a písomný doklad o výsledku predložiť leteckej firme.

„Testovanie neeliminuje všetky riziká,“ konštatoval vo vyhlásení riaditeľ CDC Robert R. Redfield. „Keď sa však skombinuje s obdobím izolácie doma a každodennou ochranou, ako je nosenie rúška a udržiavanie spoločenského odstupu, môže zvýšiť bezpečnosť cestovania,“ dodal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom