Do Vancouveru pôjde 73 športovcov

SOV
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Slovenská výprava na XXI. zimných olympijských hrách vo Vancouveri bude mať spolu 141 členov, športovcov bude napokon 73 – z toho 41 mužov a 32 žien. Rozhodnutie výkonného výboru potvrdilo jednohlasne utorkové 38. valné zhromaždenie Slovenského olympijského výboru (SOV) v Bratislave. Šéfom slovenskej výpravy bude viceprezident SOV Igor Nemeček, jeho zástupcami Roman Buček pre športy konajúce sa vo Vancouveri a Janka Gantnerová pre športy v stredisku Whistler. Do pôvodného návrhu z polovice januára, v ktorom výkonný výbor SOV nominoval 69 športovcov, pribudli ešte štyria bobisti. Tí totiž splnili nominačné kritériá až po zasadnutí VV. Vo Vancouveri pôjde o najväčšiu slovenskú výpravu na ZOH v ére samostatnosti. Pri premiére v roku 1994 v nórskom Lillehammeri štartovalo 42 športovcov (34 mužov a 8 žien), v roku 1998 v japonskom Nagane iba 39 (31+8), v roku 2002 v americkom Salt Lake City 49 (37+12) a dosiaľ najpočetnejšia výprava na ZOH sa predstavila pred štyrmi rokmi v talianskom Turíne s 58 športovcami (46+12). Slovensko bude mať na ZOH 2010 zastúpenie v 8 športových odvetviach – ľadovom hokeji, biatlone, behu na lyžiach, alpskom lyžovaní, skokoch na lyžiach, krasokorčuľovaní, bobových a sánkarských súťažiach.

Prezident SOV František Chmelár vo svojej správe vyzdvihol obrovskú finančnú pomoc štátu pri zabezpečení prípravy a účasti športovcov SR vo Vancouveri. „Doteraz nikdy v histórii taká podpora nebola,“ zdôraznil: „Nešlo ani o vyšší objem peňazí, ale najmä o to, že financie chodili načas. Dôsledne sa dodržiaval harmonogram prísunu a to je vec, ktorá nám mimoriadne pomohla. Akékoľvek meškanie platieb totiž spôsobovalo obrovské komplikácie.“

Šéf SOV zároveň však poukázal aj na fakt, že v rozvoji zimných športov Slovensko od ZOH 2006 v Turíne nepokročilo. „Problémy stále pretrvávajú, čo limituje aj naše ambície. Dávajme si preto reálne ciele, nestavajme si vzdušné zámky,“ skonštatoval Chmelár: „Naši športovci nie sú rozprávkové bytosti s nadprirodzenými schopnosťami, sú to ľudia z mäsa a kostí a verím, že im nebude chýbať ani duša. Náš cieľ je jednoduchý – byť taký úspešný ako pred štyrmi rokmi v Turíne a získať aspoň jednu medailu. A budem rád, ak sa hokejisti prebojujú do osmičky najlepších, či nebodaj ešte vyššie. To, čo do Vancouveru posielame, je to najlepšie, čo máme. Všetci nominovaní dôsledne splnili podmienky medzinárodných športových federácií aj SOV. Máme čisté svedomie, nijaké výnimky sa nerobili.“

Vancouverská výprava SR bude so 73 športovcami zároveň aj druhá najpočetnejšia bez ohľadu na to, či ide o letnú alebo zimnú verziu hier. Viac reprezentantov, ako sa pôjde na ZOH 2010, štartovalo iba v roku na OH 2000 v Sydney, kde bolo až 108 športovcov (81 mužov a 27 žien) aj zásluhou účasti troch kolektívov (futbalisti, vodní pólisti a basketbalistky).

Vzhľadom na rozdelenie jednotlivých športových odvetví hrajú prím hokejisti a hokejistky – v oficiálnej nominácii ich figuruje dovedna 44 (23 mužov a 21 žien). Definitívnu podobu však dostane slovenská mužská reprezentácia až 15. februára. Dovtedy pribudnú k predbežne nominovaným 23 hráčom ešte k 1. februáru ôsmi oficiálni náhradníci, a potom už bude možnosť len presúvať hráčov medzi týmito dvoma skupinami (do 15. 2.), ale iba zo závažných dôvodov.

Druhou najpočetnejšou skupinou sú biatlonisti, ktorých je desať – 5 žien a 5 mužov. Z rôznych sekcií lyžovania pocestujú do Vancouveru piati bežci na lyžiach, traja zjazdári a skokan na lyžiach Tomáš Zmoray. Na olympiáde sa predstaví aj nádejná krasokorčuliarka Ivana Reitmayerová, pätica sánkarov a štyria bobisti.

Výprava SR na ZOH 2010 vo Vancouveri (12. – 28. 2. 2010):

ŠPORTOVCI

HOKEJ-MUŽI (23):

Brankári: Jaroslav Halák (Montreal Canadiens/NHL), Peter Budaj (Colorado Avalanche/NHL), Rastislav Staňa (Severstaľ Čerepovec/KHL).

Obrancovia: Zdeno Chára (Boston Bruins/NHL), Milan Jurčina (Columbus Blue Jackets/NHL), Ivan Baranka (Spartak Moskva/KHL), Andrej Meszároš (Tampa Bay Lightning/NHL), Andrej Sekera (Buffalo Sabres/NHL), Ľubomír Višňovský (Edmonton Oilers/NHL), Martin Štrbák (HK MVD/KHL).

Útočníci: Ľuboš Bartečko (Bern/Švajč.), Branko Radivojevič, Martin Cibák (obaja Spartak Moskva/KHL), Pavol Demitra (Vancouver Canucks/NHL), Marián Gáborík (New York Rangers/NHL), Michal Handzuš (Los Angeles Kings/NHL), Marián Hossa (Chicago Blackhawks/NHL), Marcel Hossa (Dinamo Riga/KHL), Tomáš Kopecký (Chicago Blackhawks/NHL), Žigmund Pálffy (HK 36 Skalica/SR), Jozef Stümpel (Barys Astana/KHL), Miroslav Šatan (Boston Bruins/NHL), Richard Zedník (Lokomotiv Jaroslavľ/KHL).

Necestujúci náhradníci: Ján Lašák, Branislav Konrád, Dominik Graňák, Jaroslav Obšut, Peter Smrek, Boris Valábik, Marek Svatoš, Milan Bartovič, Peter Sejna, Roman Kukumberg, Ivan Čiernik, Štefan Ružička, Juraj Kolník.

HOKEJ-ŽENY (21)

Brankárky: Jana Budajová (HC OSY Spišská Nová Ves), Monika Kvaková (HC Slovan Bratislava ženy), Zuzana Tomčíková (Bemidji State University/USA).

Obrankyne: Iveta Karafiátová (LHC Linköpings/Švéd.), Michaela Matejová (SC Reinach/Švajč.), Barbora Brémová, Petra Országhová, Edita Raková, Petra Babiaková (všetky HC Slovan Bratislava ženy).

Útočníčky: Natalie Babonyová (Toronto Crush/Kan.), Janka Čulíková (HC OSY Spišská Nová Ves), Nikoleta Celárová, Nicol Čupková, Zuzana Moravčíková, Anna Džurňáková, Martina Veličková, Nikola Gápová, Mária Herichová, Petra Jurčová (všetky HC Slovan Bratislava ženy), Jana Kapustová, Petra Pravlíková (obe HC Tornado Moskva/Rus.).

Necestujúce náhradníčky: Romana Vargová, Petra Danková, Barbora Kežmarská, Jana Štofaníková, Lenka Sroková, Andrea Lettrichová.

ZJ. LYŽOVANIE (3)

Veronika Zuzulová, Jana Gantnerová, Jaroslav Babušiak

BEH NA LYŽIACH (5)

Alena Procházková, Martin Bajčičák, Ivan Bátory, Peter Mlynár, Michal Malák

SKOKY NA LYŽIACH (1)

Tomáš Zmoray

BIATLON (10)

Anastasia Kuzminová, Janka Gereková, Martina Halinárová, Natália Prekopová, Ľubomíra Kalinová, Pavol Hurajt, Marek Matiaško, Dušan Šimočko, Miroslav Matiaško, Matej Kazár

KRASOKORČUĽOVANIE (1)

Ivana Reitmayerová

SANE (5)

Jana Šišajová, Veronika Sabolová, Jozef Ninis, Ján Harniš, Branislav Regec

BOBY (4)

Milan Jagnešák, Marcel Lopuchovský, Martin Tešovič, Petr Narovec

Poznámka: U Petra Narovca SOV požiadal o výnimku, keďže v minulosti reprezentoval Monako a nespĺňa 3-ročnú lehotu na možnosť štartu za inú krajinu. Ak by exekutíva MOV výnimku neschválila, namiesto Narovca pocestuje Andrej Benda.

VEDENIE VÝPRAVY SR NA ZOH 2010 VO VANCOUVERI

Šéf misie: Igor Nemeček

Zástupcovia šéfa misie: Roman Buček (Vancouver), Janka Gantnerová (Whistler)

Hlavná administrátorka: Petra Kadnárová (Whistler)

Hlavný tlačový atašé: Ľubomír Souček (Whistler)

Ďalší tlačový atašé: Peter Dobiaš (ľadový hokej – Vancouver)

Hlavný lekár: Vladimír Vachalík (Whistler)

Ďalší lekári výpravy: Dalimír Jančovič (ľadový hokej, muži – Vancouver), Karin Oppitzová (ľadový hokej, ženy – Vancouver), Katarína Bergendiová, Laurenc Dívald (obaja Whistler)

Fyzioterapeuti a maséri: Pavel Purdek (Vancouver), Igor Adamus (Whistler)

Administratívna pracovníčka: Hilária Šmelcerová (Vancouver)

REALIZAČNÉ TÍMY:

Biatlon:

Vedúci a tréner: Juraj Sanitra

Tréneri: Pavel Kobela (muži), Milan Gašperčík (ženy)

Servismani: Lukáš Daubner, Jozef Molčan, Dušan Otčenáš, Roman Reguly, Daniel Kuzmin

Masér: Denis Freudenfeld

Boby:

Vedúca tímu: Zdenka Jagnešáková

Tréner: Pavel Puškár

Servisman: David Rolet

Náhradník: Róbert Kresťanko

Krasokorčuľovanie:

Trénerka: Iveta Reitmayerová

Ľadový hokej – muži:

Generálny manažér: Peter Bondra

Manažér: Ľubomír Lenár

Hlavný tréner: Ján Filc

Asistenti trénera: František Hossa, Ľubomír Pokovič

Konzultant: Václav Nedomanský

Kustód: Samuel Petráš

Fyzioterapeuti: Michal Malina, Branislav Prokop

Administrátor: Roman Štamberský

Ľadový hokej – ženy:

Manažérka: Ľubomíra Kožanová

Hlavný tréner: Miroslav Karafiát

Asistenti trénera: Peter Gápa, Stanislav Kubuš

Maséri: Jozef Hrtús, Vladimír Nemček

Zjazdové lyžovanie:

Tréneri: Vincent Kekeli (muži), Juraj Gantner (ženy), Timotej Zuzula (ženy), Richard Magdolen (asistent trénera žien)

Servismani: Arnaud Auer, Ľubomír Fabian

Fyzioterapeutka: Tamara Saxová.

Beh na lyžiach:

Tréneri: Peter Bartoň (muži), Ján Valuška (ženy)

Servismani: Ondrej Benka-Rybár, Peter Kán, Daniel Novota, Benedikt Procházka, Radoslav Zima

Fyzioterapeuti: Jakub Benč, Zuzana Vojteková

Technik: Katarína Liptáková

Skoky na lyžiach:

Tréner a vedúci: Milan Filipko

Sánkovanie:

Vedúci: Walter Marx st.

Hlavný tréner: Ľubomír Mick

Asistent trénera: Rastislav Drajna

Hostia SOV (bývalí olympionici):

Dárius Rusnák, Dagmar Slafkovská

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováAnastasia KuzminováAndrej MeszárošAndrej SekeraBoris ValábikBranislav KonrádBranislav RegecBranko RadivojevičDaniel KuzminDárius RusnákDominik GraňákDušan ŠimočkoFrantišek ChmelárFrantišek HossaIgor NemečekIvan BarankaIvan BátoryIvan ČiernikIvana ReitmayerováIveta KarafiátováJán FilcJán HarnišJán LašákJán ValuškaJana GantnerováJana ŠišajováJanka GantnerováJanka GerekováJaroslav BabušiakJaroslav HalákJaroslav ObšutJozef NinisJozef StümpelJuraj KolníkJuraj SanitraĽubomír PokovičĽubomír VišňovskýĽubomíra KalinováMarcel HossaMarcel LopuchovskýMarek MatiaškoMarek SvatošMarián GáboríkMarián HossaMartin BajčičákMartin CibákMartin ŠtrbákMartin TešovičMartina HalinárováMatej KazárMichal HandzušMichal MalákMilan BartovičMilan GašperčíkMilan JagnešákMilan JurčinaMiroslav KarafiátMiroslav MatiaškoMiroslav ŠatanNatália PrekopováNicol ČupkováPavel KobelaPavol DemitraPavol HurajtPeter BondraPeter BudajPeter MlynárPeter SejnaPetr NarovecRastislav StaňaRichard ZedníkRoman KukumbergŠtefan RužičkaTomáš KopeckýTomáš ZmorayVeronika SabolováVeronika ZuzulováZdeno CháraŽigmund PálffyZuzana Tomčíková