Do Vancouveru predbežne 69 slovenských športovcov

ZOH
Vancouver

BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Výkonný výbor Slovenského olympijského výboru (SOV) na štvrtkovom zasadnutí v Bratislave schválil predbežnú nomináciu na XXI. zimné olympijské hry do kanadského Vancouveru (12. – 28. februára 2010), v ktorej zatiaľ figuruje 69 športovcov a 62 členov sprievodu, čiže celkovo 131 členov výpravy. Definitívna podoba športovej časti výpravy, aj vzhľadom na to, že kvalifikačný proces na ZOH v boboch, snoubordingu a skeletone sa ešte neskončil, bude známa až v utorok 26. januára, keď ju ešte potvrdí 38. valné zhromaždenie SOV. O deň neskôr potom olympionici zložia slávnostný sľub do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Šéf slovenskej výpravy bude viceprezident SOV Igor Nemeček, jeho zástupcami budú Roman Buček pre športy konajúce sa vo Vancouveri a Janka Gantnerová pre športy v stredisku Whistler.

„Dôsledne sme sa držali princípu nerobiť výnimky. Schválili sme do nominácie len tých športovcov, ktorí spĺňajú kritériá medzinárodných športových federácií a tiež Slovenského olympijského výboru. Chceme byť spravodliví, ale zároveň aj dôslední. Vzhľadom na to, že niektoré športové federácie uzatvárajú svoje nominácie až po tomto termíne, prijali sme záver, že účasť prípadných ďalších športovcov schváli dodatočne výkonný výbor SOV, ktorý sa uskutoční tesne pred valným zhromaždením 26. januára,“ informoval prezident SOV František Chmelár.

Šéf slovenskej misie vo Vancouveri Igor Nemeček pridal ďalšie zaujímavé podrobnosti zo slovenského pohľadu: „Zatiaľ nie je určené, kto bude skladať olympijský sľub a ani to, kto bude vlajkonosičom výpravy počas otváracieho ceremoniálu. Veci týkajúce sa sľubu dotiahneme počas nasledujúceho týždňa a otázku vlajkonosiča až priamo vo Vancouveri, keďže momentálne nevieme, koľko športovcov sa bude môcť zúčastniť na ceremoniáli.“

V každom prípade ide o najväčšiu slovenskú výpravu na ZOH v ére samostatnosti, ktorú tvorí zatiaľ 37 mužov a 32 žien. Pri premiére v roku 1994 v nórskom Lillehammeri štartovalo 42 športovcov (34 mužov a 8 žien), v roku 1998 v japonskom Nagane iba 39 (31+8), v roku 2002 v americkom Salt Lake City 49 (37+12) a doposiaľ najpočetnejšia výprava sa predstavila pred štyrmi rokmi v talianskom Turíne s 58 športovcami (46+12).

„Ako žena som len rada, že pomer medzi mužskou a ženskou časťou našej olympijskej výpravy je pomerne vyrovnaný. Stalo sa tak aj zásluhou tímu hokejistiek, ktoré postúpili na olympijské hry prvý raz,“ uviedla zástupkyňa šéfa slovenskej misie pre súťaže vo Whistleri Janka Gantnerová.

Vzhľadom na rozdelenie jednotlivých športových odvetví hrajú logicky prím hokejisti a hokejistky – v oficiálnych nomináciách ich figuruje dovedna 44 (23 mužov a 21 žien). Definitívnu podobu dostane slovenská mužská reprezentácia až 15. februára. Dovtedy pribudnú k predbežne nominovaným 23 hráčom ešte k 1. februáru ôsmi oficiálni náhradníci, a potom už bude možnosť len presúvať hráčov medzi týmito dvoma skupinami (do 15. 2.), ale iba zo závažných dôvodov.

Druhou najpočetnejšou skupinou sú biatlonisti, ktorých je desať – 5 žien a 5 mužov. Z rôznych sekcií lyžovania majú istotu piati bežci na lyžiach (Michal Malák môže štartovať len v štafete), traja zjazdári a skokan na lyžiach Tomáš Zmoray. Na olympiáde sa predstaví aj nádejná krasokorčuliarka Ivana Reitmayerová a pätica sánkarov.

Pomerne solídnu šancu kvalifikovať sa na ZOH 2010 majú stále aj štyria bobisti, ktorí by sa mali predstaviť v štvorboboch a možno aj v dvojboboch. Či do Vancoveru pocestujú, bude známe až na konci tohto týždňa po zverejnení renkingu FIBT, ktorý je určujúci pri výbere posádok na olympiádu. Účasť by si mala vybojovať prvá tridsiatka z redukovaného poradia v jednotlivých disciplínach. Pilot Milan Jagnešák bude ešte pre istotu naháňať so svojimi kolegami body do rebríčka cez víkend vo Svetovom pohári vo švajčiarskom St. Moritzi.

Zatiaľ bez splnených kritérií a istoty účasti je strieborný medailista z Turína 2006 v snoubordkrose Radoslav Židek. Dosiaľ jediný slovenský medailista zo zimných hier má ešte stále šancu, ale už len skôr teoretickú. Na to, aby získal miestenku na ZOH 2010, musí sa v redukovanom poradí SP dostať medzi najlepšiu tridsaťpäťku. Aktuálne však figuruje až v druhej polovici druhej stovky. Posledné možnosti nazbierať potrebné body bude mať 28-ročný Žilinčan ešte 17. januára v paralelnom obrovskom slalome vo švajčiarskom Nendaze, keďže vo štvrtok vo Veysonnaze vypadol vo svojom obľúbenom snoubordkrose už v kvalifikácii. Teoretickú šancu štartovať na ZOH 2010 má taktiež aj v Kanade žijúci slovenský skeletonista Matt Skolnik.

Predbežná nominácia SR na ZOH 2010 vo Vancouveri (12. – 28. 2. 2010):

HOKEJ-MUŽI (23):

Brankári: Jaroslav Halák (Montreal Canadiens/NHL), Peter Budaj (Colorado Avalanche/NHL), Rastislav Staňa (Severstaľ Čerepovec/KHL).

Obrancovia: Zdeno Chára (Boston Bruins/NHL), Milan Jurčina (Columbus Blue Jackets/NHL), Richard Lintner (Dinamo Minsk/KHL), Andrej Meszároš (Tampa Bay Lightning/NHL), Andrej Sekera (Buffalo Sabres/NHL), Ľubomír Višňovský (Edmonton Oilers/NHL), Martin Štrbák (HK MVD/KHL).

Útočníci: Ľuboš Bartečko (Bern/Švajč.), Branko Radivojevič, Martin Cibák (obaja Spartak Moskva/KHL), Pavol Demitra (Vancouver Canucks/NHL), Marián Gáborík (New York Rangers/NHL), Michal Handzuš (Los Angeles Kings/NHL), Marián Hossa (Chicago Blackhawks/NHL), Marcel Hossa (Dinamo Riga/KHL), Tomáš Kopecký (Chicago Blackhawks/NHL), Žigmund Pálffy (HK 36 Skalica/SR), Jozef Stümpel (Barys Astana/KHL), Miroslav Šatan (Boston Bruins/NHL), Richard Zedník (Lokomotiv Jaroslavľ/KHL).

HOKEJ-ŽENY (21)

Brankárky: Jana Budajová (HC OSY Spišská Nová Ves), Monika Kvaková (HC Slovan Bratislava ženy), Zuzana Tomčíková (Bemidji State University/USA).

Obrankyne: Iveta Karafiátová (LHC Linköpings/Švéd.), Michaela Matejová (SC Reinach/Švajč.), Barbora Brémová, Petra Országhová, Edita Raková, Petra Babiaková (všetky HC Slovan Bratislava ženy).

Útočníčky: Natalie Babonyová (Toronto Crush/Kan.), Janka Čulíková (HC OSY Spišská Nová Ves), Nikoleta Celárová, Nicol Čupková, Zuzana Moravčíková, Anna Džurňáková, Martina Veličková, Nikola Gápová, Mária Herichová, Petra Jurčová (všetky HC Slovan Bratislava ženy), Jana Kapustová, Petra Pravlíková (obe HC Tornado Moskva/Rus.).

ZJ. LYŽOVANIE (3)

Veronika Zuzulová, Jana Gantnerová, Jaroslav Babušiak

BEH NA LYŽIACH (5)

Alena Procházková, Martin Bajčičák, Ivan Bátory, Peter Mlynár, Michal Malák

SKOKY NA LYŽIACH (1)

Tomáš Zmoray

BIATLON (10)

istí: Anastasia Kuzminová, Janka Gereková, Martina Halinárová, Natália Prekopová, Ľubomíra Kalinová, Pavol Hurajt, Marek Matiaško, Dušan Šimočko, Miroslav Matiaško, Matej Kazár

KRASOKORČUĽOVANIE (1)

Ivana Reitmayerová

SANE (5)

Jana Šišajová, Veronika Sabolová, Jozef Ninis, Ján Harniš, Branislav Regec

Majú ešte šancu kvalifikovať sa:

BOBY (4)

šanca: Milan Jagnešák, Petr Narovec, Marcel Lopuchovský, Martin Tešovič, David Rolet, Róbert Kresťanko, Andrej Benda (vybraní štyria z týchto šiestich)

SNOUBORDING (1)

Radoslav Židek

SKELETON (1)

Matt Skolnik

Zloženie vedenia slovenskej výpravy na ZOH 2010 vo Vancouveri:

Šéf misie: Igor Nemeček

Zástupcovia šéfa misie: Roman Buček (Vancouver), Janka Gantnerová (Whistler)

Hlavná administrátorka: Petra Kadnárová (Whistler)

Hlavný tlačový atašé: Ľubomír Souček (Whistler)

Hlavný lekár: Vladimír Vachalík (Whistler)

Olympijský atašé: Stanislav Lišiak

Ďalší administrátori: Roman Štamberský (ľadový hokej – Vancouver), Hilária Šmelcerová (Vancouver)

Ďalší tlačový atašé: Peter Dobiaš (ľadový hokej – Vancouver)

Ďalší lekári výpravy: Dalimír Jančovič (ľadový hokej, muži – Vancouver), Karin Oppitzová (ľadový hokej, ženy – Vancouver), Katarína Bergendiová, Laurenc Dívald (obaja Whistler)

Fyzioterapeuti a maséri: Michal Malina, Branislav Prokop (obaja ľadový hokej, muži – Vancouver), Jozef Hrtús, Vladimír Nemček (obaja ľadový hokej, ženy – Vancouver), Pavel Purdek (Vancouver), Igor Adamus, Jakub Benč, Denis Freudenfeld, Tamara Saxová, Zuzana Vojteková (všetci Whistler).

Realizačné tímy:

Krasokorčuľovanie:

Trénerka: Iveta Reitmayerová

Ľadový hokej – muži:

Generálny manažér: Peter Bondra

Manažér: Ľubomír Lenár

Hlavný tréner: Ján Filc

Asistenti trénera: František Hossa, Ľubomír Pokovič

Konzultant: Václav Nedomanský

Kustód: Samuel Petráš

Ľadový hokej – ženy:

Manažérka: Ľubomíra Kožanová

Hlavný tréner: Miroslav Karafiát

Asistenti trénera: Peter Gápa, Stanislav Kubuš

Biatlon:

Vedúci a tréner: Juraj Sanitra

Tréneri: Pavel Kobela (muži), Milan Gašperčík (ženy)

Servismani: Lukáš Daubner, Jozef Molčan, Dušan Otčenáš, Roman Reguly

Beh na lyžiach:

Tréneri: Peter Bartoň (muži), Ján Valuška (ženy)

Servismani: Ondrej Benka-Rybár, Peter Kán, Daniel Novota, Benedikt Procházka, Radoslav Zima

Skoky na lyžiach:

Tréner a vedúci: Milan Filipko

Zjazdové lyžovanie:

Tréneri: Vincent Kekeli (muži), Juraj Gantner, Timotej Zuzula, Richard Magdolen (ženy)

Servismani: Arnaud Auer, Ľubomír Fabian

Sánkovanie:

Vedúci: Walter Marx st.

Hlavný tréner: Ľubomír Mick

Asistent trénera: Rastislav Drajna

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováAnastasia KuzminováAndrej MeszárošAndrej SekeraBranislav RegecBranko RadivojevičDušan ŠimočkoFrantišek ChmelárFrantišek HossaIgor NemečekIvan BátoryIvana ReitmayerováIveta KarafiátováJán FilcJán HarnišJán ValuškaJana GantnerováJana ŠišajováJanka GantnerováJanka GerekováJaroslav BabušiakJaroslav HalákJozef NinisJozef StümpelJuraj SanitraĽubomír PokovičĽubomír VišňovskýĽubomíra KalinováĽuboš BartečkoMarcel HossaMarcel LopuchovskýMarek MatiaškoMarián GáboríkMarián HossaMartin BajčičákMartin CibákMartin ŠtrbákMartin TešovičMartina HalinárováMatej KazárMichal HandzušMichal MalákMilan FilipkoMilan GašperčíkMilan JagnešákMilan JurčinaMiroslav KarafiátMiroslav MatiaškoMiroslav ŠatanNatália PrekopováNicol ČupkováPavel KobelaPavol DemitraPavol HurajtPeter BondraPeter BudajPeter MlynárPetr NarovecRadoslav ŽidekRastislav StaňaRichard LintnerRichard ZedníkStanislav LišiakTomáš KopeckýTomáš ZmorayVeronika SabolováVeronika ZuzulováZdeno CháraŽigmund PálffyZuzana Tomčíková