Do Vancouveru vyše 70 slovenských športovcov

Slovenskí fanušíkovia
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 8. januára (WEBNOVINY) – Predbežný zoznam športovcov, ktorí by mali reprezentovať Slovensko na XXI. zimných olympijských hier vo Vancouveri (12. – 28. februára 2010), obsahuje 68 mien. Ich počet sa zrejme v najbližších dňoch ešte o niekoľko športovcov zvýši a mal by presiahnuť 70.

Vzhľadom na rozdelenie jednotlivých športových odvetví hrajú logicky prím hokejisti a hokejistky – v oficiálnych nomináciách ich figuruje dovedna 44 (23 mužov a 21 žien). Druhou najpočetnejšou skupinou sú biatlonisti, ktorých je desať – 5 žien a 5 mužov. Z rôznych sekcií lyžovania majú istotu piati bežci na lyžiach, traja zjazdári a jeden skokan na lyžiach. Letenky si môžu v danej chvíli kupovať aj štyria sánkari a jedna krasokorčuliarka. Takmer istotu majú aj štyria bobisti, ktorí by sa mali predstaviť v štvorboboch a možno aj dvojboboch. Ich mená sa upresnia na budúci týždeň, keď bude známe aktualizované poradie v renkingu FIBT.

Menovitý otáznik visí aj nad účasťou piateho muža v biatlone, kde sa rozhodne zrejme už tento víkend na pretekoch SP v Oberhofe medzi Matejom Kazárom a Martinom Otčenášom. Bežec na lyžiach Michal Malák má istotu len v štafete, v individuálnych pretekoch zatiaľ nie. Uzavretá ešte nie je súpiska zjazdárov, ktorí sa môžu pokúšať o splnenie požadovaných kritérií až do 23. januára. Otázny je aj sánkar Jozef Ninis, ktorý splnil iba kritériá FIL, nie SOV. Zatiaľ bez istoty účasti ako aj splnených kritérií je Radoslav Židek. Dosiaľ jediný slovenský medailista zo zimných hier (striebro v Turíne 2006) bude mať ešte pokusov kvalifikovať sa počas najbližších dní na pretekoch SP v Rakúsku a Švajčiarsku.

Nomináciu slovenských športovcov na ZOH vo Vancouveri bude schvaľovať výkonný výbor Slovenského olympijského výboru (SOV) na svojom zasadnutí vo štvrtok 14. januára v Bratislave. O necelé dva týždne neskôr, utorok 26. januára, príde na rad valné zhromaždenie SOV, ktoré by malo definitívne potvrdiť zloženie slovenskej výpravy do Vancouveru. O deň neskôr sa uskutoční slávnostný sľub olympionikov do rúk prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča.

HOKEJ-MUŽI (23) – oficiálna nominácia, môže sa ešte meniť v menách, nie v počte hráčov

Brankári: Jaroslav Halák (Montreal Canadiens/NHL), Peter Budaj (Colorado Avalanche/NHL), Rastislav Staňa (Severstaľ Čerepovec/KHL).

Obrancovia: Zdeno Chára (Boston Bruins/NHL), Milan Jurčina (Columbus Blue Jackets/NHL), Richard Lintner (Dinamo Minsk/KHL), Andrej Meszároš (Tampa Bay Lightning/NHL), Andrej Sekera (Buffalo Sabres/NHL), Ľubomír Višňovský (Edmonton Oilers/NHL), Martin Štrbák (HK MVD/KHL).

Útočníci: Ľuboš Bartečko (Bern/Švajč.), Branko Radivojevič, Martin Cibák (obaja Spartak Moskva/KHL), Pavol Demitra (Vancouver Canucks/NHL), Marián Gáborík (New York Rangers/NHL), Michal Handzuš (Los Angeles Kings/NHL), Marián Hossa (Chicago Blackhawks/NHL), Marcel Hossa (Dinamo Riga/KHL), Tomáš Kopecký (Chicago Blackhawks/NHL), Žigmund Pálffy (HK 36 Skalica/SR), Jozef Stümpel (Barys Astana/KHL), Miroslav Šatan (bez klubovej príslušnosti), Richard Zedník (Lokomotiv Jaroslavľ/KHL).

HOKEJ-ŽENY (21) – oficiálna nominácia

Brankárky: Jana Budajová (HC OSY Spišská Nová Ves), Monika Kvaková (HC Slovan Bratislava ženy), Zuzana Tomčíková (Bemidji State University/USA).

Obrankyne: Iveta Karafiátová (LHC Linköpings/Švéd.), Michaela Matejová (SC Reinach/Švajč.), Barbora Brémová, Petra Országhová, Edita Raková, Petra Babiaková (všetky HC Slovan Bratislava ženy).

Útočníčky: Natalie Babonyová (Toronto Crush/Kan.), Janka Čulíková (HC OSY Spišská Nová Ves), Nikoleta Celárová, Nicol Čupková, Zuzana Moravčíková, Anna Džurňáková, Martina Veličková, Nikola Gápová, Mária Herichová, Petra Jurčová (všetky HC Slovan Bratislava ženy), Jana Kapustová, Petra Pravlíková (obe HC Tornado Moskva/Rus.).

ZJ. LYŽOVANIE (3)

istí: Veronika Zuzulová, Jana Gantnerová, Jaroslav Babušiak

šanca: Matej Falat, Šimon Štancel, Adam Žampa

BEH NA LYŽIACH (5)

Alena Procházková, Martin Bajčičák, Ivan Bátory, Peter Mlynár, Michal Malák (istota)

SKOKY NA LYŽIACH (1)

Tomáš Zmoray

BIATLON (10)

Anastasia Kuzminová, Janka Gereková, Martina Halinárová, Natália Prekopová, Ľubomíra Kalinová, Pavol Hurajt, Marek Matiaško, Dušan Šimočko, Miroslav Matiaško a jeden z dvojice Matej Kazár – Martin Otčenáš

KRASOKORČUĽOVANIE (1)

Ivana Reitmayerová

SANE (4)

istí: Jana Šišajová, Veronika Sabolová, Ján Harniš – Branislav Regec (istota)

šanca: Jozef Ninis

BOBY (4)

šanca: Milan Jagnešák, Petr Narovec, Marcel Lopuchovský, Martin Tešovič, David Rolet, Róbert Kresťanko (vybraní štyria z týchto šiestich)

SNOUBORDING (1)

šanca: Radoslav Židek

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAlena ProcházkováAnastasia KuzminováAndrej MeszárošAndrej SekeraBranislav RegecBranko RadivojevičDušan ŠimočkoIvan BátoryIvana ReitmayerováIveta KarafiátováJán HarnišJana GantnerováJana ŠišajováJanka GerekováJaroslav BabušiakJaroslav HalákJozef NinisJozef StümpelĽubomír VišňovskýĽubomíra KalinováĽuboš BartečkoMarcel HossaMarcel LopuchovskýMarek MatiaškoMarián GáboríkMarián HossaMartin BajčičákMartin CibákMartin OtčenášMartin ŠtrbákMartin TešovičMartina HalinárováMatej FalatMatej KazárMichal HandzušMichal MalákMilan JagnešákMilan JurčinaMiroslav MatiaškoMiroslav ŠatanNatália PrekopováNicol ČupkováPavol DemitraPavol HurajtPeter BudajPeter MlynárPetr NarovecRadoslav ŽidekRastislav StaňaRichard LintnerRichard ZedníkTomáš KopeckýTomáš ZmorayVeronika SabolováVeronika ZuzulováZdeno CháraŽigmund PálffyZuzana Tomčíková