Do vlády si s Dzurindom a Miklošom nesadnem, tvrdí Sulík

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mikuláš Dzurinda
Mikuláš Dzurinda Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY) – Predseda SaS Richard Sulík vraví, že o povolebnej spolupráci chcú liberáli rokovať aj s ďalšími stredo-pravými stranami, aby poznali ich názor na budúce dianie. „Možno už sa niektorý z nich teší na vládu so Smerom-SD,“ poznamenal.

Sulík tvrdí, že on osobne si nesadne do jednej vlády s Mikulášom Dzurindom a Ivanom Miklošom. Či bude požadovať odchod týchto ľudí z čela SDKÚ-DS ale nepovedal.

„Nebudeme vopred stanovovať nejaké podmienky.“ Za „programový zlepenec“ považuje možnú vládu Smeru-SD s niektorou z pravicových strán. Krajcer hovorí, že stredo-praví voliči by sa mali zmobilizovať, pretože inak reálne hrozí vláda Smeru-SD s ústavnou väčšinou, keďže jej voliči sú odhodlaní ísť voliť.

Vznik stredo-pravej vlády po marcových voľbách je podľa SaS reálny

Minister kultúry Daniel Krajcer sa nazdáva, že padli oba mýty, pre ktoré SaS nemohla byť súčasťou budúcej vlády. Tvrdí, že SaS už nemá nulový koaličný potenciál a dnes už žiadna stredo-pravá strana nevylučuje povolebnú spoluprácu so SaS.

Mýtus o tom, že SaS nemôže byť súčasťou koalície pre postoj k eurovalu podľa Krajcera padol tiež. „Mikuláš Dzurinda otvorene povedal, že pokojne je možný do budúcna holandský model,“ povedal.

Riešenie krízy v štyroch oblastiach

Riešiť krízovú situáciu chce SaS v štyroch oblastiach. V prvom rade chce prehodnotiť rozsah sociálneho štátu a položiť si otázku, či každý existujúci verejný statok Slovensko skutočne potrebuje. „Slovensko si v niektorých oblastiach žije nad pomery,“ povedal. SaS chce zrušiť sociálne dávky a radšej ľuďom zabezpečiť prácu vytvorenú štátom. „Radšej nech štát tvorí pracovné miesta, ako keď platí peniaze za ničnerobenie,“ vysvetlil.

Druhou prioritnou oblasťou je pre liberálov
Sulik
Foto: SITA/Diana Černáková

zlepšenie podnikateľského prostredia. „Len súkromný sektor dokáže vytvoriť pracovné miesta,“ zdôraznil. SaS chce zároveň prehodnotiť rozsah štátnej administratívy. „Máme jednoducho príliš veľa úradníkov,“ poznamenal Sulík s dodatkom, že je potrebné si odpovedať na otázku, či je správne, aby štát dotoval 800 príspevkových organizácií.

Na škrtanie výdavkov je podľa Sulíka potrebný zdravý rozum a politická odvaha. Vraví, že SaS v minulosti ukázala, že je jedinou stranou, ktorá vie vierohodne hovoriť o boji proti korupcii a výdavky škrtať dokáže. Taktiež vyhlásil, že SaS je jedinou stranou, ktorá v tomto volebnom období nemala ani jednu kauzu. Boj proti korupcii a za vybudovanie právneho štátu považuje Sulík za štvrtý okruh predvolebných priorít.

Riešiť problematiku zadlženia zvyšovaním daní Sulík odmieta. Pripúšťa ale zrušenie niektorých výnimiek.

Most-Híd a KDH chcú len proeurópsku vládu

Bugár
Foto: SITA/Ivan Fleischer

Vytvorenie stredo-pravej vlády bude podľa Mosta-Híd aj KDH možné len ak budú mať všetci jej členovia podobný názor na európske témy. Na takzvaný holandský model, teda schválenie eurovalu časťou koalície a opozície, podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára ešte nenastal čas. „Na holandský model slovenská politická scéna nie je zrelá,“ reagoval na dnešné slová Daniela Krajcera (SaS), ktorý takéto riešenie navrhol.

Proeurópsky postoj žiada od SaS aj KDH. „Slovensko potrebuje stabilnú, proslovenskú a proeurópsku vládu. Odpovedať na tieto požiadavky je na strane SaS,“ povedal hovorca KDH Matej Kováč. Upozornil tiež, že tzv. holandský model je modelom menšinovej vlády, ktorý je pre Slovensko v súčasnosti nepoužiteľný.

Bugárovi sa nepáči spôsob, akým predseda SaS Richard Sulík kritizuje predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu a ministra financií Ivana Mikloša. „Je veľmi zlé, ak chcú predsedovia určovať, čo majú robiť iné politické strany, to je tvrdý zásah,“ povedal Bugár v reakcii na Sulíkov názor, že Dzurinda aj Mikloš škodia pravici a mali by z politiky odísť. Kováč politické vyjadrenia na adresu iných strán komentovať nechcel.

Dzurinda vyzýva strany, aby neútočili

Dzurinda na návrh SaS reagoval vyhlásením, v ktorom vyzýva na vzájomné neútočenie pravicových strán. Dzurinda zároveň víta každú iniciatívu stredopravých strán, ktorá môže viesť k vytvoreniu alternatívy voči vláde jednej strany.

„Lebo ak by sa táto hrozba naplnila, Slovensko čakajú len tri istoty: istota, že slovenská justícia bude pod vplyvom Štefana Harabina, istota, že bude zrušená rovná daň a istota, že riadne zvolený generálny prokurátor nikdy nebude do funkcie generálneho prokurátora aj vymenovaný a teda istota, že veľké kauzy ako nástenkový tender, alebo Gorila nikdy nebudú vyšetrené,“ odkázal cez médiá. Z týchto príčin SDKÚ-DS pozýva strany, ktorým záleží na osude Slovenska, aby podporili petičnú akciu za vymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárDaniel KrajcerRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Most-HídSaS Sloboda a Solidarita