Do vojenských obvodov by mal byť voľný vstup

Stromy
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) – Utorková explózia pravdepodobne delostreleckého granátu v bývalom vojenskom obvode Javorina v Levočských vrchoch, kde sa pri čistení lesa po založení ohňa zranili dve robotníčky, nemala vplyv na dnešné schvaľovanie zákona o vojenských obvodoch.

Ten má umožniť ľuďom voľný vstup do lesov vo vojenských obvodoch.

„Neprejavila sa vôbec, lebo s tým návrhom zákona vôbec nesúvisí,“ uviedol minister obrany Ľubomír Galko po rokovaní vlády, podľa ktorého „v zmysle tohto zákona nebude možné zakladať oheň vo vojenských obvodoch“.

V zákone je odvolávka na zákon o lesoch a ten zakazuje zakladať alebo udržiavať otvorené ohne na lesných pozemkoch alebo v ich ochrannom pásme mimo vyznačených miest.

Minister tvrdí, že zákon ešte zvýši bezpečnosť vo vojenských obvodoch. V súčasností je vydaných asi 14-tisíc povolení vstupu. Asi 90 percent povolení vydaných na Záhorí majú ľudia, ktorí tam vôbec nebývajú. Tieto povolenia pritom obsahujú názov územia, kam povolenie platí, pričom držitelia ani nemusia vedieť, kde to presne je. „Oni vlastne ani v teréne nevedia, kde sa môžu pohybovať,“ dodal.

Trojjazyčné tabule

Ak návrh vládou schváleného zákona nadobudne účinnosťou, bude musieť rezort obrany osadiť trojjazyčné tabule a vyznačiť územia, ktoré sú nebezpečné a vstup tam bude naďalej zakázaný. „Takže ja tvrdím, že naopak, bezpečnosť v týchto územiach sa ešte zvýši,“ vyhlásil minister.
Galko
Foto: SITA, AP

Voľný vstup do vojenských obvodov by mali mať ľudia od budúcoročného júla.

Počíta s tým zákon rezortu obrany, ktorý vláda schválila s pripomienkami Legislatívnej rady vlády SR.

V súčasnosti potrebujú ľudia na vstup do vojenských obvodov povolenie.

Minister obrany Ľubomír Galko pred časom zmenil interné predpisy rezortu, takže do vojenských obvodov Záhorie a Valaškovce sa už dostanú všetci, ktorí o to požiadajú. Dnes však musia podať žiadosť a zaplatiť kolok v hodnote 4,5 eura na jeden kalendárny rok.

Bez povolenia na 24 hodín

Oprávnenie vstupovať do vojenských obvodov bez povolenia bude limitované na pobyt do 24 hodín. Na dlhší dočasný a trvalý pobyt bude naďalej potrebné povolenie. Dočasný zákaz vstupu do vojenského obvodu bude v čase cvičení, krízovej situácie alebo keď tam bude nejaká zložka MO SR robiť činnosti, pri ktorých môže byť ohrozený život a zdravie osôb. Trvalý zákaz vstupu bude na uzavretú alebo ohradenú časť vojenského obvodu alebo územie, kde hrozí vážne ohrozenie života alebo zdravia osôb, resp. sú tam objekty obrannej infraštruktúry.
Stop
Foto: Ilustračné foto SITA

Ľudia vstupujúci na územie vojenského obvodu budú povinní poslúchnuť pokyn vyplývajúci z tabúľ, dopravných značiek, dopravných zariadení alebo piktogramov a poslúchnuť pokyn, výzvu alebo príkaz osôb zabezpečujúcich poriadok a bezpečnosť vo vojenskom obvode.

Bude tam zakázané manipulovať s nájdenými zbraňami, strelivom, výbušninami alebo ich časťami ako aj zhotovovať nákresy, plány, fotografické zábery alebo filmové zábery objektov obrannej infraštruktúry.

Ľudia nebudú môcť robiť také činnosti, ktoré by spôsobili škodu na štátnom majetku alebo by bolo obmedzené plnenie úloh obrany a bezpečnosti štátu. Všetky spôsobené škody budú musieť uhradiť. Za priestupky hrozí pokuta od 100 do 1 000 eur. Ministerstvo nezodpovedá za poškodenie zdravia alebo inú škodu, ktoré vzniknú osobe v dôsledku nerešpektovania zákazov ustanovených v zákone.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír Galko