Dobrá správa pre študentov, budú mať výhodnejšie pôžičky

Pozicka studenti skola
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) – Študenti vysokých škôl a pedagógovia môžu v školskom roku 2015/2016 získať pôžičku s lepšími podmienkami ako po minulé roky. Úroková sadzba sa totiž znížila z predchádzajúcej úrovne 3,19 percenta na súčasných 2,07 percenta. Uchádzači môžu žiadosti o pôžičku podávať od 13. júla. Na tlačovej besede o tom informoval riaditeľ fondu Pavol Kučmáš.

Pre študentov vyčlenili 3,5 milióna eur

Pedagógovia môžu žiadosť o pôžičku podávať do 30. septembra, vysokoškolskí študenti do 31. októbra. Študenti na prvom a druhom stupni vysokých škôl si pritom môžu požičať od 500 do 2500 eur. Doktorandi si môžu zobrať pôžičku až do 5000 eur. Pedagogickí a odborní zamestnanci v regionálnom školstve, čiže z materských, základných a stredných škôl, si môžu zobrať pôžičku do 15 000 eur.

Pre budúci školský rok vyčlenil Fond na podporu vzdelávania na pôžičky celkovo 5,8 milióna eur. Pre študentov z toho určili 3,5 milióna eur, čiže o 1,1 milióna eur menej ako v minulom školskom roku. Pre pedagógov vyčlenili 2,3 milióna eur, čo je oproti predchádzajúcemu školskému roku o 300 000 eur viac.

Pôžičky sú bezúčelové

Fond rokuje o možnostiach zvýšiť rozpočet na pôžičky s ministerstvom školstva aj ministerstvom financií, pripravuje tiež návrhy legislatívnych zmien, ktoré by zabezpečili pre pôžičky viac peňazí. Pôžičky sú bezúčelové. Vzhľadom na pravidlá Európskej únie môžu o ňu žiadať aj zahraniční študenti a rovnako aj študenti v zahraničných školách.

V minulom akademickom roku prišlo od študentov na fond 2729 žiadostí o pôžičku v sume 6,29 milióna eur s tým, že s nimi uzavreli 1906 zmlúv a vyplatili im celkovo 4,41 milióna eur. Pedagógovia poslali na fond 436 žiadostí, v ktorých žiadali celkovo 3,3 milióna eur. Fond s pedagógmi nakoniec uzavrel 252 zmlúv a vyplatil im celkovo 1,98 milióna eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom