Dobré dovolenkové rady nad zlato!

Dobrá príprava dokáže zachrániť dovolenku
Dobrá príprava dokáže zachrániť dovolenku Foto: Pixabay

Zhon pred odchodom na dovolenku pozná asi každý, neustále si opakujeme na čo ešte nemôžme zabudnúť. Tu je veľkým pomocníkom pero a papier, ktorý nám pripomenie, čo sme ešte opomenuli. V prípade, že si zabudnete doma nejaké maličkosti, to nie je až taká katastrofa, dá sa zabudnutú vec dokúpiť.

Treba si však nechať záležať na skutočne dôležitých veciach, ako sú cestovné dokumenty, doklad totožnosti, overenie limitu na platobnej karte a platné cestovné poistenie.

Mimo EÚ radšej nevyužívajte mobilné dáta

V prípade, že cestujete do krajín mimo Európskej Únie, je vhodné sa informovať u svojho mobilného operátora alebo cestovnej kancelárie na možnosti zakúpenia si simkarty vhodnej na využívanie mobilných dát v zahraničí. Verte, že takýmto spôsobom si dokáže ušetriť nemalé peniaze.

Lop.jpg
Foto: Pixabay

V prípade cesty mimo Európy si treba v dostatočnom predstihu skontrolovať platnosť pasu a takisto dostatok voľných strán v ňom. Pri ceste lietadlom si pred odletom vypnite dátový roaming, ktorý vás môže vyjsť, v prípade, že ostane zapnutý, pekelne draho. Nezabudnite ani na kontrolu stavu vášho účtu a denného limitu na výber z karty,“  radí Jozef Zelizňák z CK BUBO.

Ďalšie užitočné dovolenkové tipy 

  • Do príručnej batožiny pribaľte oblečenie na 1 deň pre prípad, že by váš kufor meškal.
  • Ak pravidelne užívate (najmä špecifické) lieky, kvôli prípadnej kontrole majte po ruke aj recept od lekára.
  • Vezmite si hotovosť, ideálne v menších bankovkách.
  • Ak cestujete s malými deťmi, napíšte im na ruku vaše telefónne číslo. Ak sa, napr. na letisku stratia, bude vás ich nálezca rýchlejšie kontaktovať.
  • Pred odletom si nezabudnite nabiť všetky elektro prístroje, ktoré cestujú s vami (telefón, iPad, notebook). Pri kontrole batožiny na letisku to môžu kontrolovať.

„Určite netreba zabudnúť na poistenie. Aj drobné poranenie si často vyžiada ošetrenia za stovky až tisícky eur. Neplatí to len pre exotické destinácie, ale aj pre cesty v rámci Európy,“ upozorňuje J. Zelizňák z CK BUBO.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Zelizňák