Dobre hrajúce Španielsko prekonalo Nemecko 1:0

Germany

DURBAN 7. júla (WEBNOVINY) – Finálovým súperom Holanďanov na XIX. majstrovstvách sveta vo futbale v Juhoafrickej republike sa stali Španieli. Úradujúci majstri Európy si v stredajšom semifinálovom súboji v Durbane poradili s Nemeckom 1:0 (0:0). O najtesnejšom víťazstve zverencov Vicenteho del Bosqua rozhodol hlavičkou v 73. min stopér Carles Puyol. Trojnásobní majstri sveta Nemci neodplatili Španielom prehru z finále kontinentálneho šampionátu spred dvoch rokov a svoju dvanástu účasť v semifinále nepremenili na ôsme finále. Španielska „La Furia Roja“ sa prebojovala do finále vôbec prvýkrát a má už istotu historicky prvého cenného kovu z majstrovstiev sveta. Doteraz bolo najlepším umiestnením Španielov na MS 4. miesto z roku 1954. Zloženie finálovej dvojice Španielsko – Holandsko znamená, že spoznáme nového, v poradí ôsmeho majstra sveta vo futbale. Súboj o titul sa uskutoční v nedeľu 11. júla od 20.30 h v Johannesburgu na Soccer City Stadium.

Semifinále – Durban, Štadión Mosesa Mabhidu:

Nemecko – Španielsko 0:1 (0:0)

Gól: 73. Puyol, bez kariet, rozhodovali: Kassai – Erös, Vámos (všetci Maď.), 60 960 divákov

Nemecko: Neuer – Lahm, A. Friedrich, Mertesacker, J. Boateng (52. Jansen) – Khedira (81. M. Gómez), Schweinsteiger – Trochowski (62. Kroos), Mesut Özil, Podolski – Klose

Španielsko: Casillas – Sergio Ramos, Piqué, Puyol, Capdevila – Sergio Busquets, Xabi Alonso (90.+ C. Marchena) – Iniesta, Xavi Hernández, Pedro Rodríguez (86. D. Silva) – D. Villa (81. Fernando Torres)

Španiel Carles Puyol v 73. minúte skóruje do nemeckej bránky. Foto: SITA/AP

Nemci vybehli na svoje dvanáste semifinále v histórii bez dištancovaného Müllera, Španielom zasa v základe chýbal Fernando Torres. Úvodné minúty priniesli prevahu úradujúcich majstrov Európy, ktorí nemeckých súperov prakticky nepustili do vážnejšej akcie. V 6. min sa kanonier David Villa načahoval po lopte v šestnástke súpera, ale brankár Neuer mu včasným vybehnutím zmenožnil skórovať. V 14. min sa stopér Puyol dostal zrejme k najväčšej šanci prvého polčasu, keď po centri Iniestu hlavičkoval len nad Neuerovu bránku. Po polhodine hry mieril Xabi Alonso vedľa, a bol to už štvrtý pokus „Furie Espaňola“, kým Nemci boli dovtedy strelecky na nule. Už o dve minúty neskôr to však neplatilo, keď nový muž v základe Trochowski vyskúšal pozornosť Casillasa, ktorý vyrážal na roh. Ďalšie dve zaujímavé situácie priniesla až nadstavená minúta. Najprv Mesuta Özila v dobrej pozícii odzbrojil Sergio Ramos. Nemci žiadali pokutový kop, ale rozhodca nariadil pokračovať v hre. Na druhej strane ešte Pedro Rodríguez vystrelil len do stredu bránky, kde stál pripravený Neuer.

V úvode druhého polčasu to dvakrát spoza šestnástky skúšal Xabi Alonso, ale nepodarilo sa mu trafiť medzi žrde. V 57. min si Španieli v stupňujúcom sa tlaku vypracovali tutovkovú šancu, keď Iniesta strieľanou prihrávkou hľadal kanoniera Villu. Tomu však chýbali centimetre, aby dostal loptu do prázdnej bránky už za prekonaného Neuera. V 69. min mali príležitosť otvoriť skóre hráči „Nationalelf“. Do centra Podolského vložil nohu striedajúci Kroos, no halfvolejom Casillasa neprekvapil. Diváci v Durbane sa vo veľkej šachovej partii s prevahou španielskych pešiakov napokon dočkali gólu a to v podaní majstrov Európy. Na rohový kop Xaviho Hernándeza mohutne vyskočil stopér Puyol a hlavou z 12 m strelil zrejme najdôležitejší gól svojej reprezentačnej kariéry – 0:1. Španielsku finálovú definitívu mohol potvrdiť v 82. min Pedro Rodríguez, ale v dobrej pozícii v prečíslení namiesto strely alebo prihrávky na lepšie postaveného striedajúceho Torresa sebecky uviazol vo vlastných kľučkách. V zostávajúcom priebehu Nemci dreli, ale ich súper neostále hrozil kontrami do čoraz otvorenejšej obrany. Španielske šance nepremenili Torres, Iniesta, či Pedro, na druhej strane zverenci Joachima Löwa už nič vážne nevymysleli. Španielsko sa po záverečnom hvizde zaslúžene tešilo z prvého postupu do finále v histórii.

Nemecko – Španielsko 0:1

Viac k osobe Carles PuyolDavid VillaFernando TorresMesut ÖzilPedro RodríguezSergio BusquetsSergio RamosXabi AlonsoXavi Hernández