Dobré vzťahy s Ruskom sú zázrakom, tvrdí exkancelár Schröder

Ukrajina
Ukrajinci protestujú proti Rusku. Foto: SITA, AP

BERLIN 12. mája (WEBNOVINY) – Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder si priznáva zásluhy na oslobodení pozorovateľov OBSE, ktorých zadržali koncom apríla počas ich misie na východe Ukrajiny.

Podľa jeho slov totiž ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi počas ich kritizovaného stretnutia v Petrohrade povedal, aby urobil, čo môže pre ich prepustenie. Stalo sa tak o niekoľko dní neskôr.

Schröder sa preto nazdáva, že je to dôkaz o tom, že je „správnou vecou“ diskutovať s Putinom, ktorého Západ kritizuje za aktuálnu situáciu na Ukrajine. Podľa jeho slov nie je cestou von z krízy zavádzanie sankcií. Zároveň vyjadril údiv nad dobrou úrovňou vzťahov medzi Moskvou a Berlínom a to napriek hrôzam druhej svetovej vojny.

„Nemám čo skrývať, nebudem sa meniť. Takto sa vzájomne zdravíme už 14 rokov a to sa nezmení ani v ťažkých časoch.. Má to historickú dimenziu. My Nemci sme zodpovední za smrť 25 miliónov ľudí v Sovietskom zväze. Uzmierenie s Ruskom je priam zázrakom. Fascinuje ma, že sa to stalo po tých hrôzach. Je to niečo veľmi hodnotné a my nesmieme iba tak dovoliť, aby sa to premárnilo,“ povedal v nedeľu zverejnenom rozhovore Schröder, ktorý bol kancelárom Nemecka v rokoch 1998 až 2005. S Putinom ich spojil spoločný odpor voči americkým plánom na inváziu do Iraku v roku 2003.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Nemecká vláda sa minulý týždeň dištancovala od Schrödera a jeho objímania sa s Putinom. Fotografie zverejnili nemecké médiá deň potom, ako Spojené štáty a Európska únia rozšírili sankcie proti ruským predstaviteľom pre konanie Moskvy na východe Ukrajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom