Dobrovoľníci sa opäť zídu na Jarnom čistení Zobora. Zámerom akcie je tiež asanácia nelegálnych skládok

smeti v prírode
Foto: ilustračné, Getty Images

NITRA 23. apríla (WebNoviny.sk) – Dobrovoľníci, ktorým záleží na čistej prírode v Nitre, sa zídu 13. apríla na Jarnom čistení Zobora. V poradí 11. ročník podujatia organizuje Nitriansky horský spolok v spolupráci s mestom Nitra a Správou Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Začiatok akcie bude o 9:00 pred Špecializovanou nemocnicou svätého Svorada Zobor.

Asanácia nelegálnych skládok

„Pre všetkých účastníkov budú pripravené pracovné rukavice a vrecia na odpad. Cieľom je vyčistenie turistických chodníkov a ich okolia medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou od rôzneho odpadu, ktorý tam počas svojich výletov zanechávajú nezodpovední návštevníci,“ informoval PR manažér podujatia Radovan Baláž.

Zámerom organizátorov je tiež asanácia nelegálnych skládok na území prírodnej rezervácie Lupka a nad mestskou časťou Dražovce, kde sa každoročne hromadí odpad.

Problémom znečistenia je tiež nezodpovednosť ľudí

Počas uplynulých desiatich ročníkov Jarného čistenia Zobora sa podarilo stovkám dobrovoľníkov vyzbierať približne 28 ton odpadu, väčšia časť pochádza z nelegálnych skládok.

Organizátori sa zhodli, že problémom znečistenia Zoborských vrchov je blízkosť veľkého mesta, ľahká dostupnosť tohto územia a nezodpovednosť ľudí, ktorí namiesto do zberových dvorov vyvážajú odpad do prírody.

Prázdne obaly z potravín, ktoré si vzali na túru, neznesú dole do mesta, ale vyhodia ich v prírode. Predseda Nitrianskeho horského spolku Patrik Együd pozýva v mene organizátorov všetkých, aby prišli pomôcť prírode nad Nitrou. „Nech môžeme stále obdivovať i objavovať jedinečné miesta a zaujímavé zákutia, ktoré v sebe skrýva,“ povedal.

Dobrovoľníci budú mať i občerstvenie

Likvidáciu vyzbieraného odpadu zabezpečí mesto Nitra prostredníctvom spoločnosti Nitrianske komunálne služby. Dobrovoľníci budú mať k dispozícii aj občerstvenie. Záštitu nad podujatím prevzal primátor Nitry Marek Hattas.

„Prajem si, aby sa na akcii zúčastňovalo každým rokom viac dobrovoľníkov, ktorým záleží na tom, v akom prostredí žijeme a čo zanecháme budúcim generáciám,“ povedal primátor.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Hattas