Dobrý anjel Kiska je prvým kandidátom na prezidenta

Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska Foto: SITA / Marek Mrviš

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Prvý oficiálny prezidentský kandidát Andrej Kiska začne zbierať podpisy pre svoju kandidatúru od začiatku roka 2013.

„Podpisy začneme zbierať od nového roka. Samozrejme chceme výrazne prekročiť hranicu 15-tisíc vyzbieraných podpisov, ktorú ukladá zákon. Do nového roka plánujem zostaviť aj volebný tím, ktorý predstavím na tlačovej besede,“ uviedol pre agentúru SITA Kiska.

Zopakoval, že o hlasy voličov v prezidentských voľbách sa bude uchádzať ako občiansky kandidát.

Ak mu niektoré politické strany vyjadria podporu, prijme ju, bude sa však vždy riadiť podľa seba a komentovať ich, ak bude mať výhrady k ich činnosti. „Vždy sa budem rozhodovať na základe vlastného svedomia,“ konštatoval.

O Kiskovej kandidatúre dnes informoval denník Sme. Občiansky kandidát sa podľa denníka rozhodoval aj na základe prieskumu, ktorý si dal vypracovať agentúrou Focus.

Vyplýva z neho, že šesťdesiat percent ľudí si za prezidenta želá niekoho mimo politiky, politika chce dvadsaťpäť percent. Kiska v prieskume porazil premiéra Roberta Fica v druhom kole o dve percentá. Ivetu Radičovú prieskum ako kandidátku neuvádzal.

Prieskum verejnej mienky, ktorý v dňoch 5. až 11. októbra na vzorke 1 133 respondentov uskutočnila Agentúra MVK, prisúdil Kiskovi štvrté miesto.

Tabuľka: Prieskum Agentúry MVK

Tab. 1: „Voľby prezidenta SR budú v roku 2014. Ak by sa konali už teraz, komu by ste dali svoj hlas, ak by na funkciu hlavy štátu kandidovali títo uchádzači?“
 1. Iveta Radičová  40,4%
2. Robert Fico 30,0%
3. Ján Čarnogurský 9,7%
4. Andrej Kiska 7,9%
5. Pavol Hrušovský 7,6%
6. Mikuláš Huba 4,4%
Tab. 2: Spomedzi (všetkých) aktuálnych voličov strany Smer-SD by sa na virtuálnych prezidentských voľbách nezúčastnilo (alebo si spomedzi ponúkaných kandidátov nevedelo vybrať ) 22,6 % sympatizantov. Ostatní voliči vládnej strany by hlasovali nasledovne:
1. Robert Fico 70,4%
2. Iveta Radičová 14,9%
3. Ján Čarnogurský 5,6%
4. Andrej Kiska 5,5%
5. Mikuláš Huba 2,0%
6. Pavol Hrušovský 1,6%
Tab. 3: Z voličov strán stredopravej opozície (OĽaNO, KDH, Most-Híd, SaS, NOVA, SDKÚ-DS a SMK) by sa na virtuálnych prezidentských voľbách nezúčastnilo (alebo si spomedzi ponúkaných kandidátov nevedelo vybrať ) 24,3 % respondentov. Ostatní sympatizanti opozičných strán by hlasovali
1. Iveta Radičová 55,5%
2. Ján Čarnogurský 15,8%
3. Pavol Hrušovský 14,8%
4. Andrej Kiska 6,2%
5. Mikuláš Huba 4,0%
6. Robert Fico 3,7%

Opozícia hľadá spoločný postup

Grassalkovicov palac
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Ambíciou stredopravých parlamentných strán je do 17. novembra dať signál o spoločnom postupe v prezidentských voľbách, ktoré budú v roku 2014.

Predsedovia KDH, Mosta-Híd, SDKÚ-DS a SaS aj dnes rokovali o možnej dohode.

Oficiálne rokovania zatiaľ neboli. Len v sobotu poverila Rada KDH nášho predsedu rokovať s predstaviteľmi SDKÚ-DS a Mosta-Híd. Ak sa dohodneme, podpore ďalších strán sa nebránime,“ povedal dnes pre agentúru SITA podpredseda KDH Pavol Abrhan.

Dodal, že prioritou kresťanských demokratov je dohoda na kandidátovi, ktorý má politické skúsenosti a dokáže tak zvládať možné politické krízy. Andrej Kiska, ktorý dnes oznámil, že chce kandidovať, podľa Abrhana toto kritérium nespĺňa.

Podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Štefanca je v prvom rade dôležitá dohoda medzi stredopravými stranami.

„Som si istý, že na základe približujúcich sa postojov stredopravých strán k dohode príde. Táto dohoda je dôležitejšia ako zdôraznenie jediného mena,“ povedal Štefanec pre agentúru SITA.

Strana SaS podľa podpredsedu Ľubomíra Galka podporí v prezidentských voľbách len kandidáta, ktorý nespolupracoval s komunistickou tajnou službou ŠtB a nebol v komunistickej strane.

„Definitívne sme sa menami nezaoberali, ale máme záujem, aby kandidát bol s podporou všetkých opozičných strán. Sme pripravení rokovať,“ povedal pre agentúru SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaPavol Abrhan