Dobrý anjel Kiska vyzval Fica do boja

Andrej Kiska chce zmeniť Slovensko
Kandidát na prezidenta SR Andrej Kiska počas tlačovej besedy na tému: prezentácia vízie Slovenska a program, s ktorým sa chce zúčastniť na prezidentských voľbách v roku 2014. Foto: SITA/Gabriel Kuchta

BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Podnikateľ a zakladateľ charitatívnej organizácie Dobrý anjel Andrej Kiska chce v budúcoročných prezidentských voľbách poraziť súčasného premiér Roberta Fica (Smer-SD).

Verí totiž, že Fico, ktorý zatiaľ kandidatúru neohlásil, sa o prezidentské kreslo bude uchádzať.

„Som presvedčený, že pôjde kandidovať. Vládnucej strane sa nedarí, preferencie im padajú,“ vyhlásil Kiska.

„Viem, že ma čaká dlhý a ťažký boj, dlhá a ťažká cesta. Na konci tejto cesty chcem poraziť Roberta Fica,“ dodal. Kandidát na post prezidenta dnes predstavil východiská svojho volebného programu pod heslom „poďme zmeniť Slovensko.“

Kiska sa podľa vlastných slov ako manažér a podnikateľ dlhé roky stretával s korupciou, nekompetentnosťou štátnych úradníkov a so zlyhávaním súdov.

Kiska je frustrovaný zo situácie v krajine

Fico
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

„Mám 50 rokov a som frustrovaný z toho, kam sa naša krajina uberá, ako sú ľudia znechutení politikou, ako sa im stále ťažšie žije, čo sa s našou krajinou deje,“ poznamenal Kiska. Aj preto sa rozhodol kandidovať.

O priazeň voličov sa chce ukázať ako nestranícky a nezávislý kandidát.

„Dnes sme svedkami toho, ako prezident háji záujmy len jednej strany, a to je zlá výstraha do budúcnosti. Nebudem sa uchádzať o podporu žiadnej strany,“ vyhlásil.

Ak by ho však predsa len nejaká strana podporila, prijal by to. Nebránilo by mu to ale v tom, aby ju v budúcnosti kritizoval, ak by spravila niečo zlé, doplnil. Východiská svojho volebného programu opiera Kiska o aktívne zapojenie do činnosti vlády, parlamentu a súdnictva.

Chce byť ochrancom čestných ľudí

Andrej Kiska chce zmeniť Slovensko
Foto: SITA/Gabriel Kuchta

Chce aktívne podporovať rast ekonomiky a tvorbu nových pracovných miest. „Ako prezident budem aktívne dbať na to, aby čestní ľudia našli v prezidentovi svojho ochrancu a obhajcu,“ konštatoval.

Kiska si nemysli, že dobrý prezident musí byť predtým vždy niekoľko rokov v politike. „Som presvedčený, že moje manažérske skúsenosti a skúsenosti z charity sú zárukou toho, aby som úrad vykonával dobre,“ dodal.

Zakladateľ Dobrého anjela odpovedal na množstvo novinárskych otázok. Kiska chce kampaň financovať z vlastných peňazí, ktoré získal z predaja firiem. Presnú čiastku, ktorú bude treba na jeho kampaň, ešte nepozná.

Okrem iného prezradil, že hovorí plynule po anglicky a rusky, filozoficky mu je blízky Václav Havel či Gándhí a v ekonomických otázkach je pravicovo orientovaný, ale so sociálnym cítením. Jozefa Čentéša by určite vymenoval za generálneho prokurátora a súhlasí s obžalobou na prezidenta Ivana Gašparoviča, pretože podľa neho porušuje ústavu.

Andrej Kiska kandiduje na prezidenta

Iveta radičova
Foto: SITA/Diana Černáková

SDKÚ-DS chce Radičovú

Prvé štátne vyznamenania by udelil ľuďom, ktorí v zahraničí prezentujú Slovensko v dobrom svetle, napríklad ľuďom z firmy Eset, alebo kňazovi Antonovi Srholcovi. Amnestiu by pravdepodobne neudelil, iba v prípade veľmi ťažkých chorôb a udalostí.

Kauza Gorila podľa neho vyjadruje stav našej politiky, nedokáže však posúdiť, čo všetko je z údajného spisu SIS pravda. S Jaroslavom Haščákom zo spoločnosti Penta sa osobne niekoľkokrát stretol. „Mojím veľkým cieľom bolo postaviť detskú filantropickú nemocnicu a jedným z pozemkov v Bratislave, kde mohla stáť, patril Pente,“ vysvetlil. Ponúkli mu vraj dobrú cenu, projekt sa však nakoniec neuskutočnil.

Prezidentské voľby budú v roku 2014. Zatiaľ kandidatúru oznámil Andrej Kiska. Ján Čarnogurský chce kandidovať ako občiansky kandidát.

Radoslava Procházku ako kandidáta na rokovaní opozičných strán navrhla SaS. SDKÚ-DS v decembri 2012 prijala uznesenie, podľa ktorého by najlepším kandidátom bola Iveta Radičová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaIveta RadičováJán ČarnogurskýRobert FicoVáclav Havel