Dôchodca sa otrávil cukinou, v nemocnici zomrel

Cuketa
Zvýšené riziko otravy bakteriálnym jedom kukurbitacínom predstavujú práve doma vypestované plodiny. Foto: ilustračné, SITA/AP

HEIDENHEIM 21. augusta (WEBNOVINY) – Úmrtie 79-ročného muža, ktorý sa otrávil po požití jedovatej cukiny, vyvolalo vážne obavy v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko na juhozápade Nemecka. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA. Muža spolu s jeho manželkou ešte pred dvoma týždňami previezli na kliniku v meste Heidenheim so silnými bolesťami žalúdka. Personálu vtedy povedal, že zjedol „veľmi horkú“ cukinu. Zomrel minulú nedeľu.

Chuťovo horkastý bakteriálny jed kukurbitacín, ktorý sa nachádza práve v zelenine patriacej do rodiny tekvíc akou je napríklad cukina, tekvica či uhorka, poruší po požití membránu žalúdka a čriev. Napriek tomu, že jed sa pestovaním podarilo z veľkej časti zeleniny odstrániť, nemeckí zdravotníci varujú, aby ľudia venovali zvýšenú pozornosť najmä jedlám, ktoré tieto plodiny obsahujú a majú horkastú chuť.

Jedovatú cukinu, ktorá úmrtie zapríčinila, testovala vedúca chemického výskumu z Úradu pre kontrolu potravín a verejné zdravie v Sttutgarte Maria Rothová. Uviedla, že šlo o prvý prípad, kedy sa jej laboratórium zaoberalo otravou jedlom.

Zelenina si podľa Rothovej len zriedkakedy zachová takéto jedovaté zložky, zvýšené riziko však predstavujú práve doma vypestované plodiny. Za potenciálnu príčinu mutácie cukiny v tomto smrteľnom prípade označila vedkyňa vlnu horúčav, ktorú krajina zažívala posledné týždne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom