Dôchodcov od odpratávania snehu poslanci neodbremenili

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sneh
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Odpratávanie snehu v mestách a obciach sa nezmení, zostane na pleciach vlastníkov respektíve správcov nehnuteľností.

Poslanci za Smer-SD v stredu v parlamente zamietli novelu cestného zákona, podľa ktorej by dôchodcovia, ťažko zdravotne postihnutí, invalidi a ľudia, ktorí nemajú trvalý pobyt v obci, kde sa nehnuteľnosť nachádza, nemali povinnosť odpratávať sneh a iné nečistoty z chodníkov pred svojimi domami.

Oslobodiť tieto štyri skupiny občanov od povinnosti čistiť chodníky pred svojimi nehnuteľnosťami navrhovali poslanci za OĽaNO Miroslav Kadúc a Peter Pollák.

Princíp solidarity

Peter Pollák
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Cieľom návrhu zákona je premietnuť princíp solidarity aj do ustanovení cestného zákona tak, aby sa neukladali povinnosti tým občanom, ktorí ich vzhľadom na svoj vek, zdravotný stav a iné objektívne okolnosti nemôžu plniť a ani by nebolo spravodlivé takéto plnenie od nich požadovať,“ argumentovali obyčajní ľudia.

Podľa terajšej právnej úpravy poľadovicu alebo sneh sú z chodníkov povinní odstraňovať vlastníci, správcovia alebo užívatelia priľahlých nehnuteľností. Kadúc a Pollák presadzovali, aby povinnosť zabezpečiť schodnosť chodníkov priľahlých k nehnuteľnosti v spomínaných štyroch prípadoch zabezpečila obec.

Návrh má podľa predkladateľov pozitívne sociálne vplyvy. Obce podľa nich na čistenie chodníkov pravdepodobne využijú ľudí, ktorí nemajú prácu a sú schopní vykonávať menšie obecné služby.

Dávky v hmotnej núdzi

Zapojenie týchto osôb do zabezpečovania schodnosti chodníkov bude mať pozitívny vplyv na integráciu týchto osôb do spoločnosti, na ich sociálnu exklúziu, vrátane obnovenia si pracovných návykov a zároveň aj pozitívny vplyv na zvýšenie zamestnanosti (aspoň dočasne) v obci,“ argumentovali Kadúc a Pollák.

Obce podľa nich budú môcť využiť novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorú koncom októbra schválil parlament. Základnú dávku v hmotnej núdzi v sume 61,60 eura podľa nej štát vypláca len tým plnoletým sociálne odkázaným osobám, ktoré mesačne odpracujú v rámci malých obecných služieb alebo dobrovoľníckych prác 32 hodín. Základným predpokladom tejto podmienky však bude, že im takúto činnosť obec ponúkne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Miroslav KadúcPeter Pollák