Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pocasie dochodcovia dochodca
Foto: shmu.sk
20. augusta 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Dôchodcovia o prácu neprídu, Ficova vláda návrh nepodporila

(WEBNOVINY) – Vláda zatiaľ nerozhodla o tom, či podporí návrh, ktorým umožní dať výpoveď pracujúcim penzistom vo veku nad 65 rokov.

Ako po rokovaní vlády uviedol premiér Robert Fico, počet poberateľov dôchodkov nad 65 rokov, ktorí pracujú, je veľmi nízky. „Zvažujeme, či pri takejto malej vzorke má význam s touto právnou úpravou prísť,“ povedal predseda vlády.

Podstatná časť penzistov nad 65 rokov podľa neho pracuje vo verejnej správe. „Rátame to, a ak sa to ukáže ako efektívne, tak tento návrh budeme neskôr realizovať,“ dodal Fico.

Podľa návrhu novely Zákonníka práce, o ktorom vláda prerušila rokovanie, by mohol dostať zamestnanec výpoveď, ak najmenej pred tromi rokmi dosiahol dôchodkový vek a je poberateľom starobného, invalidného, výsluhového alebo invalidného výsluhového dôchodku.

Podľa odborárov takáto novela diskriminuje

Predstavenstvo Konfederácie odborových zväzov SR nesúhlasí s umožnením výpovede z dôvodu, že je zamestnanec v dôchodkovom veku a poberá príjem z dôchodkového systému. „V podobe, v akej je predkladaný, diskriminuje túto kategóriu zamestnancov,“ uvádza sa v stanovisko odborárov.

Ako ďalej uvádzajú odborári, Hospodárska a sociálna rada v pondelok v tejto otázke nedospela k dohode sociálnych partnerov, preto minister práce prisľúbil ešte rokovania o tomto návrhu. „Rada predsedov Odborových zväzov KOZ SR potvrdila stanovisko Predstavenstva KOZ SR a nesúhlasí s rozšírením ďalšieho výpovedného dôvodu v Zákonníku práce v znení, v akom má byť predložený,“ informovala hovorkyňa KOZ Martina Nemethová.

Za rovnakú prácu musí agentúra platiť rovnako

Hlavným zámerom navrhovanej novely Zákonníka práce je sprísnenie podmienok pre agentúrne zamestnávanie. Jednou zo zmien má byť od začiatku budúceho roka zavedenie princípu spoločnej zodpovednosti užívateľského zamestnávateľa a agentúry dočasného zamestnávania za dodržiavanie mzdových podmienok pracovníka.

Agentúrny zamestnanec musí mať totiž rovnaké mzdové podmienky ako interný zamestnanec, ak obaja vykonávajú rovnakú alebo podobnú činnosť. Ak sa zistí, že agentúrny zamestnanec nie je rovnako odmeňovaný, tak zodpovednosť za doplatenie rozdielu bude nielen na agentúre, ale aj na užívateľskom zamestnávateľovi.

Od začiatku budúceho roka by sa tiež mala zaviesť prezumpcia dočasného pridelenia. Tá má spočívať v tom, že ak výkon práce napĺňa všetky znaky agentúrneho zamestnávania, bude sa táto práca považovať za dočasné pridelenie zamestnanca užívateľskému zamestnávateľovi.

Medzi tieto znaky má patriť vykonávanie práce v užívateľskej firme s jej nástrojmi, v jej priestoroch, na pokyny pracovníka užívateľskej firmy a to, že obe firmy, ktoré uzavreli obchodnú zmluvu, majú rovnaký alebo podobný predmet podnikania.

Máme pracovať tam, kde sme zamestnaní

Ďalšia zmena spočíva v tom, že miesto výkonu zamestnania v pracovnej zmluve bude musieť byť totožné s miestom pridelenia zamestnanca.

Rezort práce a sociálnych vecí tiež navrhuje zakázať ďalšie dočasné prideľovanie zamestnanca počas trvania dočasného pridelenia, ako aj stanoviť maximálnu dĺžku dočasného pridelenia u toho istého užívateľského zamestnávateľa.

Dočasné pridelenie u toho istého zamestnávateľa má trvať najviac dva roky. Ak by to obdobie malo trvať dlhšie, zamestnávateľ bude musieť tohto zamestnanca prijať ako interného zamestnanca.

Odporúčané články

Vyšší vianočný príspevok nedostanú všetci dôchodcovia Dôchodcovia poberajú penzie dlhšie ako pred desiatimi rokmi

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...