Dôchodcovia sa topia v dlhoch, priemerne dlhujú 1123 eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Babka dochodkyna
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Priemerný dlh slovenského seniora sa šplhá do výšky 1123,4 eura.

Najhoršie sú na tom dôchodcovia z Bratislavského kraja, u ktorých výška pohľadávky prevyšuje spomínaný priemer, je na úrovni 1 134 eur.

Obdobne sú na tom starší ľudia v Banskobystrickom kraji, ktorých výška dlhu dosahuje 1122,6 eura.

O čosi menej je zaťažený senior v Nitrianskej samospráve, ktorý má splatiť v priemere 1073,5 eura.

Najmenej zadlžení sú dôchodcovia v Žilinskom kraji, kde dlh na hlavu predstavuje 929,9 eura.

V počte najviac zadlžených seniorov vedie Banskobystrický kraj, naopak najmenej dlhom zaťažených dôchodcov žije v Bratislavskom kraji. Vyplýva to zo zistenia spoločnosti KRUK, ktorá v súčasnosti spravuje dlhy tisícov osôb starších ako 65 rokov.

Dôchodcovia chcú pomôcť blížnym

Spoločnosť vidí problém zadlženosti dôchodcov najmä v ich ochote brať si pôžičky pre potreby príbuzných, ktorí ich však následne nechcú, alebo nemôžu splácať. KRUK však podotýka, že starobný či invalidný dôchodok na splácanie záväzkov nemusí stačiť.

„Prax ukazuje, že Slováci všeobecne chcú splácať svoje dlhy bez ohľadu na to, či si úver vzali sami alebo využili pomoc rodičov či prarodičov. Ekonomická situácia bohužiaľ prináša zvýšené riziko upadnutia do finančných ťažkostí a neschopnosti splácať záväzky,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika Krzysztof Różycki.

Liečba je prednejšia, splátky odsúvajú

Záväzky rodiny, ktoré na seba starší ľudia berú, sú najčastejšou, no nie jedinou príčinou ich zadlženia. Dôvodom pohľadávok môžu byť podľa spoločnosti aj pôžičky pre vlastnú potrebu, ktoré nie sú schopní splácať v prípade nečakaných výdavkov napríklad na liečbu. „A pretože je zdravie prednejšie, dostanú sa splátky úverov na vedľajšiu koľaj,“ skonštatoval Różycki.

Spoločnosť upozorňuje na to, že možnosti starších ľudí zvýšiť svoj príjem sú obmedzené a v niektorých prípadoch sa len ťažko dajú redukovať, ako napríklad pri zdravotnej starostlivosti. KRUK preto dôchodcom, ktorí sa dostali do finančných ťažkostí odporúča, aby neignorovali svoje záväzky a radšej sa dohodli s firmou, ktorej peniaze dlhujú. V takomto prípade odporúčajú seniorom uviesť výšku svojho dôchodku a mesačné výdavky, tak aby splátka bola prispôsobená ich finančným možnostiam.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať