Dôchodcovia v Spišskej Novej Vsi nad 70 rokov môžu cestovať MHD bezplatne

Autobus
Foto: ilustračné, SITA/Peter Maďar.

SPIŠSKÁ NOVÁ VES 4. januára (WebNoviny.sk) – Dôchodcovia v Spišskej Novej Vsi nad 70 rokov cestujú v novom roku mestskou hromadnou dopravou bezplatne, benefit môžu využívať od 1. januára.

Cieľom samosprávy je motivovať ľudí, aby cestovali práve MHD. „Ohlas je pozitívny. Ľudia pri pohybe po meste nemusia používať autá, ani hľadať parkovacie miesto v centre, ušetria tak na parkovnom. Má to aj pridanú hodnotu, a to sa týka ekológie,“ skonštatoval pre agentúru SITA primátor mesta Ján Volný.

Uvažujú o znížení vekovej hranice

Bezplatná doprava MHD sa v Spišskej Novej Vsi podľa primátora osvedčila už počas Európskeho týždňa mobility. „Rapídne sa vtedy zvýšil počet cestujúcich,“ uviedol.

Do budúcnosti mesto uvažuje, že vekovú hranicu na takéto bezplatné cestovanie zníži možno aj na 65 rokov. „Služba je poskytovaná tak či tak, či autobus vezie dvoch ľudí či dvanástich, náklady sú rovnaké,“ doplnil Volný.

Dôchodcom stačí na cestovanie občiansky preukaz

Seniorom stačí pri cestovaní MHD len občiansky preukaz, ktorým sa preukážu pri nastupovaní. „Je potrebné, aby svoj občiansky preukaz nosili pri cestovaní vždy pri sebe,“ upozornila v minulosti viceprimátorka mesta Lea Grečková, ktorá stojí za myšlienkou cestovania zdarma.

„Veríme, že tak, ako cestovanie vlakom zadarmo, tak aj bezplatné cestovanie v MHD pre seniorov nad 70 rokov prispeje k zlepšeniu kvality ich života, umožní im aktívnejšie trávenie času a v neposlednej miere ušetrí aj peniaze,“ dodala.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Volný