Dôchodková novela je najhorší Richterov zákon, tvrdí Švejna

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ján Richter
Ján Richter Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 18. marca (WEBNOVINY) – Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení je doteraz najhorší zákon, ktorý pripravilo ministerstvo práce pod vedením ministra Jána Richtera (Smer-SD). Tvrdí to podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna. „Som rád, že je niečo na stole, ale som s tým veľmi nespokojný,“ skonštatoval v závere prvého rokovacieho dňa 33. schôdze Národnej rady SR.

Väčšina ľudí si bude musieť kúpiť dôchodok v životnej poisťovní

Podľa navrhovanej úpravy si výrazná väčšina ľudí, ktorí si na dôchodok sporia v druhom dôchodkovom pilieri, bude musieť z celej nasporenej sumy povinne kúpiť doživotný dôchodok v životnej poisťovni. Tzv. programový výber, ktorý umožní postupne vyplatiť nasporenú sumu po odchode na dôchodok, bude totiž určený pre tie osoby, ktorých dôchodok z prvého piliera alebo prvého a druhého piliera spolu je viac ako štvornásobok sumy životného minima, čo je v súčasnosti približne 800 eur.

Druhou skupinou sporiteľov, pre ktorých bude dostupný programový výber nasporenej sumy, budú tí sporitelia, ktorí vzhľadom na nízky nasporený objem prostriedkov nedostanú od životných poisťovní žiadnu ponuku na vyplácanie doživotného dôchodku. Formou programového výberu bude vyplácať penzijné úspory úzkemu okruhu sporiteľov príslušná dôchodková správcovská spoločnosť (DSS), pričom nevyplatenú sumu dôchodku zdedia pozostalí.

Rovnaké podmienky majú platiť aj pre dočasný dôchodok

Rovnaké podmienky ako pri programovom výbere majú platiť aj pri využití dočasného dôchodku. Dočasný dôchodok, ktorý má vyplácať životná poisťovňa, má byť takisto len pre tých sporiteľov, ktorých dôchodok z prvého piliera alebo prvého a druhého piliera spolu je viac ako štvornásobok sumy životného minima.

Na dočasnú penziu budú mať nárok aj tí sporitelia, ktorí nedostanú od životných poisťovní ponuku na vyplácanie doživotného starobného dôchodku. Dočasný dôchodok môže poisťovňa vyplácať päť, sedem alebo desať rokov. Ak poberateľ dočasného dôchodku zomrie ešte pred vyplatením poslednej splátky dočasného dôchodku alebo pred uplynutím vopred stanoveného obdobia vyplácania dočasného dôchodku, nevyplatené finančné prostriedky nebudú predmetom dedenia, ale zostanú životnej poisťovni.

Má sa zrušiť podmienka desiatich rokov sporenia v druhom pilieri

Babicka and dochodcovia
Foto: harrycutting.com

Rezort práce a sociálnych vecí chce súčasne od začiatku budúceho roka zrušiť terajšiu podmienku minimálne desiatich rokov sporenia v druhom pilieri. Jedinou podmienkou pre vyplácanie prostriedkov z kapitalizačného piliera tak bude dosiahnutie dôchodkového veku.

V roku 2015 by tak mohlo o vyplácanie prostriedkov z druhého piliera požiadať asi tritisíc sporiteľov. Ak sporiteľ požiada po dosiahnutí dôchodkového veku o vyplácanie doživotnej penzie zo životnej poisťovne, bude musieť urobiť dve rozhodnutia. Prvým je to, či bude chcieť mať svoj doživotný dôchodok pravidelne zvyšovaný o vopred dohodnuté percento, alebo mu bude životná poisťovňa vyplácať rovnakú sumu dôchodku až do jeho smrti.

Percento zvyšovania dôchodkov z druhého piliera pritom stanoví Národná banka Slovenska na základe strednodobého inflačného cieľa Európskej centrálnej banky. Ak sa sporiteľ rozhodne pre tzv. indexáciu doživotného dôchodku, tak jeho prvotný dôchodok bude nižší, ako by bol dôchodok bez pravidelného

zvyšovania o stanovené percento.

Sporiteľ sa tiež bude musieť pri žiadaní o doživotnú penziu rozhodnúť, či po jeho smrti budú mať jeho pozostalí nárok na vdovské, resp. vdovecké a sirotské dôchodky. Ak bude mať záujem o vyplácanie pozostalostných penzií po jeho smrti, jeho doživotný dôchodok z druhého piliera bude pri jeho priznaní nižší približne o 10 %. Vyplácanie vdovských, resp. vdoveckých a sirotských dôchodkov pritom môže trvať jeden alebo dva roky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján Richter