Dôchodkové sporenie: Oplatí sa?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: Profimedia

BRATISLAVA 4. októbra 2016 (WBN/PR) – Ako získať na dôchodku ďalší príjem bez práce navyše.

Odchod do dôchodku je prelomový moment v živote každého pracujúceho človeka. Nielen v oblasti zmeny denných návykov, ale hlavne v oblasti finančnej. Bežne sa stretneme s odporúčaniami, že dôchodok by mal byť vo výške dvoch tretín pôvodného mesačného príjmu. Podľa aktuálnych prognóz analýzy Európskej komisie (EC-EPC) však štátny dôchodok na Slovensku bude časom tvoriť len jednu tretinu zo mzdy, tá druhá tretina je na každom z nás.

Výška dôchodku by mala ľudí začať trápiť už v mladom veku

Chcem si na dôchodku užívať alebo pracovať? To je otázka, ktorú by si mal položiť už čerstvý absolvent. Ak si vyberie prvú možnosť, je na čase zamyslieť sa nad vhodným dôchodkovým sporením, vďaka ktorému si môže na dôchodku prilepšiť o niekoľko „stoviek“ navyše.

Príspevok od zamestnávateľa

Aktuálna situácia na trhu práce indikuje, že zamestnávatelia potrebujú na prilákanie kvalifikovanej sily ponúknuť atraktívny sociálny program. Preto čoraz viac zamestnávateľov prispieva svojim zamestnancom do III. piliera. „Medziročne sa počet zamestnávateľov prispievajúcich na dôchodkové sporenie zvýšil o 628. Mesačný príspevok je často v rovnakej výške ako príspevok zamestnanca, ktorý si priemerne sporí 20 € mesačne,“ uvádza Marcel Haniš, vedúci oddelenia produktového manažmentu DDS Tatra banky. „Vstup do III. piliera je povinný pre zamestnancov vykonávajúcich rizikové práce. Pre iné osoby staršie ako 18 rokov je vstup do III. piliera dobrovoľný. Toto sporenie podporuje aj štát. Každoročne si tak môže sporiteľ odpočítať vlastné príspevky zo základu dane do výšky 180 € a tým ušetriť na dani z príjmu.“ dodáva Haniš.

Ako si zabezpečiť komfort na dôchodku

DDS Tatra banky ako jediná doplnková dôchodková spoločnosť na Slovensku ponúka zaujímavú stratégiu Comfort life postavenú na sporení v jednom fonde od začiatku až po jeho koniec. Na začiatku sporenia investuje prevažne do rastových aktív ako napríklad akcie, alebo komodity s dôrazom na dosiahnutie zaujímavých výnosov a postupne s pribúdajúcim vekom sporiteľa, bude stratégia fondov Comfort life zhodnotené úspory automaticky skonzervatívňovať. Investičná stratégia Comfort life prináša absolútny komfort pri dôchodkovom sporení, keďže sporitelia už nebudú musieť myslieť na to, aby prispôsobovali nastavenie dôchodkového sporenia svojmu aktuálnemu veku.

Bude vás zaujímať: Doplnkové dôchodkové sporenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Tatra banka