Dôchodkyňa v 91 rokoch zabehla maratón, zlomila dva rekordy

Dôchodkyňa v 91 rokoch zabehla maratón, zlomila dva rekordy
Foto: www.usatoday.com

Pre Harriette Thompson, 91-ročnú rodáčku zo Severnej Karolíny, je vek len číslo. Uplynulú nedeľu sa zúčastnila maratónu Rock ‘n’ Roll v San Diegu, kde sa postarala o časový a vekový rekord súčasne. Seniorka, ktorá svoj prvý maratón odbehla vo veku 76 rokov, pritom len nedávno absolvovala ožarovanie nádorov na nohách.

Dôchodkyňa v 91 rokoch zabehla maratón, zlomila dva rekordy
Foto: www.usatoday.com

„Cítim sa skvelo,“ uviedla bežkyňa na tlačovej konferencii. „Nemôžem uveriť, že toto všetko sa deje. Práve som odbehla ďalší maratón a prekvapuje ma, že to pritiahlo toľko pozornosti,“ dodala Thompson, ktorá 42 kilometrovú vzdialenosť zvládla za 7 hodín a 7 minút, čím sa stala najstaršou a zároveň najrýchlejšou bežkyňou v kategórii nad 90 rokov.

Pre dôchodkyňu, ktorej sa už dvakrát podarilo prekonať rakovinu a len nedávno absolvovala deviatu rádioterapiu, to bol už 15. úspešne zabehnutý maratón v živote. Na prvý ju vo veku 76 rokov nahovorila priateľka, ktorá zbierala peniaze na charitu. Harriette súhlasila a odvtedy pre charitatívnu organizáciu Leukemia & Lymphoma Society vyzbierala už vyše 90-tisíc dolárov.

Seniorka, ktorá bola pred niekoľkými týždňami pre rádioterapiu natoľko zoslabnutá, že ledva stála na nohách, sa na maratón výrazne nepripravovala. „Netrénovala som veľa, asi len hodinu denne,“ prezradila Američanka. Prvých 21 kilometrov odbehla bez problémov, 27. kilometer už začal byť kritický, a tak presunula pozornosť na hudbu kapiel, ktoré spestrujú maratón Rock ‘n’ Roll na každej míli. „Tanečné kapely a bubny mi pomohli zvýšiť tempo,“ uviedla bežkyňa.

Na otázku, či sa zúčastní aj ďalšieho maratónu, seniorka odpovedala: „Jediným problémom v tomto veku je, že neviem s určitosťou povedať, či ešte budem na svete. Ale ak budem, myslím, že mi to pôjde ešte lepšie. Práve sa dostávam z posledného ožarovania. Bude sa mi dariť viac, keď budem viac trénovať.“

www.usatoday.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom