Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stavba, stavbári, výstavba
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Somr

Dodávatelia pre stavbu obchvatu Zvolena na R2 sú zvolení, aktivisti však s projektom nesúhlasia

BRATISLAVA 3. februára (WebNoviny.sk) – Časť projektovej dokumentácie pre plánovanú stavbu úseku rýchlostnej cesty R2 Zvolen západ – Zvolen východ v dĺžke 10,7 kilometra vypracuje skupina dodávateľov ESP Consult, s. r. o., Šamorín (vedúci člen) a Alfa 04, a. s., Bratislava.

Dodávatelia vypracujú dokumentáciu

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) má za to zaplatiť 1,94 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (2,33 mil. eur vrátane DPH). Vyplýva to z výsledku verejnej súťaže, vyhlásenej vlani v máji, predpokladaná cena za tieto služby bola 2,53 mil. eur bez DPH (3,04 mil. eur s DPH).

Vybraná skupina dodávateľov má vypracovať dokumentáciu na územné rozhodnutie do 240 dní a dokumentáciu stavebného zámeru do 280 dní od nadobudnutia účinnosti zmluvy.

Zároveň má spracovať oznámenie o zmene navrhovanej činnosti po vypracovaní dokumentácie na územné rozhodnutie do 90 dní od doručenia písomnej výzvy NDS ako objednávateľa.

Prípravu úseku financuje štát

Vo verejnej súťaži predložilo ponuku päť uchádzačov, okrem úspešnej skupiny ešte spoločnosti Dopravoprojekt, a. s., Bratislava (2 mil. eur bez DPH), HBH Projekt, spol. s r. o., Brno (2,21 mil. eur), skupiny AF-Cityplan, s. r. o., Sagasta, s. r. o., Praha (2,25 mil. eur) a AXA Projekt, s. r. o., Galanta, CEMOS, s. r. o., Bratislava, AVA-stav, s. r. o., Galanta (2,3 mil. eur).

Predpokladané náklady na majetkovo-právne vysporiadanie pre stavbu obchvatu Zvolena na R2 sú 14,9 mil. eur, na dokumentáciu na stavebné povolenie 2,39 mil. eur, na dokumentáciu na ponuku 1,9 mil. eur a na samotné stavebné práce 256,13 mil. eur bez DPH (307,36 mil. eur s DPH).

Začiatok súťaže na zhotoviteľa úseku bude podľa NDS závisieť od ukončenia procesu prípravy a zabezpečenia finančných zdrojov. „Príprava úseku je financovaná zo štátneho rozpočtu. Financovanie výstavby bude riešené na základe ďalších výsledkov prípravy a po rokovaní s Útvarom hodnoty za peniaze,“ informovala vlani agentúru SITA hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Plytvanie štátneho rozpočtu

Občianske združenie „Obyvatelia pre Sliač“ nesúhlasí s pripravovanou výstavbou R2 Zvolen západ – Zvolen východ podľa severného povrchového variantu. Zdôvodňuje to tým, že táto trasa má viesť cez ochranné pásmo druhého stupňa prírodných a liečivých minerálnych vôd na Sliači a v Kováčovej, ktoré majú nevyčísliteľnú hodnotu a svetový význam.

NDS zabezpečovala súťaž na dokumentácie pre územné rozhodnutie a stavebného zámeru pre stavbu obchvatu Zvolena na R2 podľa severného variantu na základe záverov štúdie realizovateľnosti z marca 2017.

Občianske združenie označilo túto súťaž za plytvanie peniazmi štátu, napriek nesúhlasným stanoviskám účastníkov konania, na čo podľa jeho vyjadrenia upozornili Ministerstvo dopravy a výstavby SR aj NDS.

Aktivisti pokladajú za veľký zásah do prírody

NDS uviedla, že postupuje ekonomicky účelne, každý ďalší stupeň prípravy podrobnejšie rozpracováva podobu trasy. „NDS neobjedná žiadny ďalší stupeň dokumentácie, pokiaľ nemá jasné záverečné stanovisko predchádzajúceho stupňa prípravy,“ poznamenala Michalová.

Severný variant výstavby obchvatu Zvolena podľa občianskeho združenia navyše nerieši napojenie R2 na plánovanú R3, teda na tranzitný ťah zo severu Slovenska smerom na Šahy.

Aktivisti upozornili, že severný obchvat bude znamenať obrovský zásah do prírody a za obeť padne asi 50 hektárov rekreačného lesa a 59 hektárov ornej pôdy.

Odporúčané články

Inšpektori zistili viaceré riziká v zmluvách medzi Úradom jadrového dozoru a dodávateľmi Kontrolóri zistili veľké pochybenia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, dali podnet na políciu

Neprehliadnite

Video: Boeing 777 nad Ukrajinou zostrelili Rusi, z vraždy 298 ľudí na palube obvinili štyroch mužov Fico pripúšťa zvolenie kandidátov na sudcov, ale hovorí o riziku antidiskriminačných žalôb Pellegrini sa nečuduje, že Kiskovi je bližší Kollár známy kontaktmi na bossov podsvetia Pellegrini presadzuje iný prístup k voľbe sudcov ako Fico a prehovoril aj o vzťahoch v Smere-SD Prešov zasiahla intenzívna búrka, voda sa valila aj historickým centrom mesta

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X