Dohoda Ruska s Južným Osetskom porušuje medzinárodné právo

Ruska vlajka
Foto: SITA/AP

BRUSEL 18. marca (WEBNOVINY) – Nová zmluva Ruska s odštiepeneckým gruzínskym regiónom Južné Osetsko porušuje medzinárodné právo a marí úsilie na posilnenie regionálnej bezpečnosti. Uviedol to v stredu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Podľa jeho slov dohoda porušuje gruzínsku suverenitu a teritoriálnu integritu a očividne odporuje princípom medzinárodného práva, princípom OBSE a medzinárodným záväzkom Ruska. „Táto takzvaná dohoda je ďalším krokom Ruskej federácie, ktorý marí pokračujúce snahy medzinárodného spoločenstva o posilnenie bezpečnosti a stability v regióne,“ uviedol Stoltenberg v stanovisku. Zároveň dodal, že NATO dohodu neuznalo.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Rusko v stredu uzavrelo dohodu o spojenectve s Južným Osetskom. Rámcová dohoda o spojenectve a integrácii, ktorú podpísal ruský prezident Vladimir Putin a juhoosetský líder Leonid Tibilov, načrtáva plán prepojenia ruských bezpečnostných síl, armády a colných úradov s juhoosetskými.

Úlohou Ruska je podľa nej tiež strážiť hranice regiónu, ktorý je domovom asi 50-tisíc ľudí. Spojené štáty a EÚ vyhlásili, že dohodu, ktorá je podľa nich zameraná proti úsiliu na posilnenie bezpečnosti a stability regiónu, nebudú uznávať. Gruzínsko tento čin odsúdilo ako krok smerujúci k anexii. Rusko uznalo Južné Osetsko spolu s Abcházskom za nezávislé štáty v roku 2008 po päťdňovej vojne s Gruzínskom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jens StoltenbergVladimir Putin
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy