Dohoda s Gréckom pohla európskymi trhmi a eurom

Foto: SITA/AP

LONDÝN 13. júla (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy v reakcii na to, že lídri eurozóny na mimoriadnom summite dosiahli dohodu o pomoci Grécku, v pondelok posilnili.

Index blue-chipových akcií eurozóny Euro STOXX 50 sa dostal na dvojtýždňové maximum, o 8:02 GMT bol oproti predošlému obchodovaciemu dňu vyššie o 1,4 percenta. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 posilnil o 1,3 percenta na 1536,21 bodu. Nemecký DAX, francúzsky CAC a britský FTSE 100 vzrástli o 0,7 až 1,6 percenta. Index bankového sektora eurozóny si pripísal 1,6 percenta.

Bankové prázdniny sa predĺžia

Európska centrálna banka (ECB) ponechala núdzové poskytovanie likvidity pre grécke peňažné ústavy na nezmenenej úrovni. Pre agentúru Reuters to povedal zdroj priamo oboznámený s pondelkovým rozhodnutím ECB. Grécke banky, ktoré sú už dva týždne zatvorené, po rozsiahlych výberoch vkladov pred kolapsom chránia iba financie poskytované Európskou centrálnou bankou.

Podľa zdrojov sa očakáva, že členovia ECB sa vo Frankfurte stretnú opäť v stredu večer, aby diskutovali, či poskytovanie likvidity gréckym finančným inštitúciám zase predĺžia. Bez týchto financií by banky v Grécku čakal okamžitý kolaps. Bankové prázdniny, ktoré sú v Grécku už od 29. júna, sa predĺžia o ďalšie dva dni, povedali v pondelok pre Reuters dvaja bankári po stretnutí s námestníkom gréckeho ministra financií. „Zámerom je opätovne pobočky otvoriť vo štvrtok,“ povedal jeden z bankárov, ktorý si neželal zverejniť svoje meno.

Euro po posilnení opäť kleslo

Spoločná európska mena v pondelok oslabila. Lídri eurozóny sa síce so zadlženým Gréckom dohodli na poskytnutí núdzovej pomoci, ale pozornosť investorov sa sústredila na perspektívu zvýšenia úrokových sadzieb v USA. Okrem toho medzi investormi pretrvávajú obavy z toho, že budúcnosť spoločnej meny je neistá. Atény totiž núdzovú pomoc dostanú iba v prípade, že grécky premiér Alexis Tsipras dokáže vo veľmi krátkom období uzákoniť sériu nepopulárnych reforiem.

Euro, ktoré po správe o dohode eurozóny s Gréckom najprv posilnilo, o svoje úvodné zisky prišlo a voči doláru kleslo o jedno percento na 1,1050 USD/EUR. Dolár oproti jenu stúpol na jedenásťdňové maximum 123,495 JPY/USD. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, v porovnaní s predošlým obchodovacím dňom vzrástol o 0,4 percenta na 96,429 bodu.

Stredoeurópske meny dosiahli maximá

Stredoeurópske meny oproti euru v pondelok posilnili na niekoľkotýždňové maximá, keďže lídri eurozóny sa dohodli, že otvoria rozhovory s Gréckom o núdzovej pomoci. Poľský zlotý do 15:44 SELČ stúpol o 0,73 percenta na 4,143 PLN/EUR, maďarský forint vzrástol o 0,33 percenta na 310,800 HUF/EUR a česká koruna posilnila o 0,06 percenta na 27,100 CZK/EUR.

Výnosy z talianskych a španielskych dlhopisov v pondelok klesli, hoci v úvode dňa stúpali. „Pre trhy je jasne pozitívne, že členské štáty eurozóny sa dohodli a že existuje atmosféra spolupráce,“ povedal Philippe Gijsels šéf výskumu BNP Paribas Fortis Global Markets. Poznamenal však, že stále existuje mierne riziko v súvislosti s realizáciou dohody, čo môže na trhoch spôsobovať volatilitu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis Tsípras