Dohoda so Španielskom hovorí o upokojení, tvrdí eurokomisár

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Spanielsko
Foto: SITA/AP
Olli Rehn
Foto: SITA/AP

BRUSEL 11. júna (WEBNOVINY) – Dohoda o pomoci španielskym bankám je veľmi jasným signálom, že eurozóna je pripravená prijať opatrenia na upokojenie finančných trhov.

V nedeľu to vyhlásil eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. Podľa jeho slov Madrid oficiálne požiada o pomoc vo výške do 100 mld. eur na najbližšom stretnutí ministrov financií eurozóny, ktoré je naplánované na 21. júna.

Španielske banky potrebujú podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) kapitál vo výške 40 mld. eur na pokrytie strát, ktoré finančným domom vznikli kolapsom realitného trhu v krajine.

Podľa Rehna však suma, o ktorú Madrid požiada môže byť omnoho vyššia. Konečný údaj o výške pomoci bude však známy až potom, ako Európska centrálna banka (ECB), EÚ a MMF skončia s vyhodnocovaním situácie.

Eurokomisár ďalej zdôraznil, že k dohode sa neviažu žiadne politické podmienky.

Podľa španielskeho premiéra Mariana Rajoya je dohoda o pomoci víťazstvom pre jeho krajinu aj pre Európu. Rajoy presadzoval pomoc iba pre bankový sektor, aby sa krajina vyhla celoštátnemu balíčku opatrení, ktoré prijalo Grécko, Írsko aj susedné Portugalsko. Rajoy argumentoval tým, že Madrid už prijal náročné úsporné opatrenia, ktoré požadoval Brusel.

Musia pokračovať v reformách

Jens Weidmann
Foto: SITA/AP

Dohodu ministrov financií eurozóny privítal aj guvernér nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann. Vláda však podľa neho musí pokračovať v reformách.

„Je dôležité, že Španielsko využije nástroje, ktoré sú dostupné,“ povedal Weidmann v rozhovore pre nemeckú televíznu stanicu ARD. „Verím španielskej vláde, ktorá už implementovala rozsiahle štrukturálne reformy na trhu práce, musí sa však držať tejto cesty,“ povedal.

Dohoda pomôcť Španielsku tak prišla približne týždeň pred voľbami v Grécku, ktoré môžu viesť až k tomu, že Atény opustia eurozónu.

Stať by sa tak mohlo v prípade, keby sa radikálne ľavicové strany, ktoré nepodporujú podmienky úverového programu zahraničných veriteľov, dostali k moci. „Nová grécka vláda musí poslať jasný signál, či je pripravená implementovať dohodnuté reformné opatrenia. Rozhodnutie je v rukách Grékov,“ povedal ďalej Weidmann.

Tiež zopakoval, že emisia spoločných dlhopisov eurozóny môže fungovať iba ako výsledok užšej fiškálnej a politickej integrácie 17-členného bloku. „Myšlienka zaviesť spoločné záväzky bez toho, aby sme mali dôveryhodné práva zakročiť je zlá,“ dodal.

Čína vyzýva na rozhodnejšie opatrenia

Predstavitelia Číny považujú rozhodnutie pomôcť bankovému sektoru v Španielsku, ktoré urobili ministri financií v krajinách eurozóny, za vítané krátkodobé riešenie.

Z dlhodobejšieho hľadiska však vyzývajú na rozhodnejšie opatrenia na udržanie stability. „Dúfame, že tieto opatrenia pomôžu udržať krízu na uzde,“ povedal v pondelok námestník čínskeho ministra financií Zhu Guangyao s tým, že to môže byť skvelý nástroj na kontrolu krátkodobých rizík. Ako však ďalej uviedol, Čína dúfa, že z pohľadu strednodobej a dlhodobej stability podniknú európski lídri rozhodnejšie kroky.

Podľa predstaviteľov čínskej komunistickej strany problémy, ktoré sa dajú vyriešiť peniazmi, v skutočnosti nie sú problémami. Európa podľa nich čelí problému systematickej integrácie. Či sa podarí krízu prekonať, bude podľa predstaviteľov čínskej vládnej strany záležať od toho, či sa zadlžené krajiny odhodlajú pristúpiť k bolestivým reformám.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jens WeidmannOlli Rehn