Dohodli sa na zmenách konkurzného zákona

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vitteková
Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti SR Anna Vitteková Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) – Hospodárska a sociálna rada sa v utorok dohodla na návrhu novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii. „Prichádzali návrhy, aby sme viac chránili zamestnancov. Boli to návrhy, ktoré by na jednej strane ochraňovali zamestnancov a na druhej strane vítali aj urýchlenie reštrukturalizačných konaní,“ povedala po rokovaní tripartity štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Anna Vitteková. Niektoré pripomienky sociálnych partnerov podľa nej ministerstvo spravodlivosti uznalo, pričom by chcelo návrh novely zákona posunúť do ďalšieho legislatívneho konania. „Chceme ju pripraviť na ďalšie rokovanie vlády,“ povedala o návrhu novely konkurzného zákona. Odborári podľa Emila Machynu z Konfederácie odborových zväzov SR presadzovali na rokovaní tripartity posilnenie postavenia zamestnancov v konkurzných konaniach. „Chceme, aby mohli byť odbory vo veriteľských výboroch, aby zamestnanci boli pri uspokojovaní pohľadávok na vyššom mieste,“ povedal. Zamestnanci podniku v konkurze by sa tak podľa neho ľahšie dostali k nevyplateným mzdám.

Návrh novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii z dielne Ministerstva spravodlivosti SR by mal umožniť zrušenie konkurzov, ktoré sa začali pred jeho navrhovanou účinnosťou. Zároveň zavádza možnosť popierania pohľadávok medzi jednotlivými veriteľmi medzi sebou, čo môže mať za dôsledok aj predlžovanie konkurzov. Novela obsahuje i novú všeobecnú úpravu lehôt. Do lehoty ustanovenej súdu sa podľa novely započítavajú len pracovné dni. Pre ostatné subjekty, napríklad konkurzného správcu alebo účastníkov konkurzu, však takéto počítanie lehôt neplatí. Ministerstvo spravodlivosti sa tiež snaží posilniť postavenie veriteľov najmä prostredníctvom zmien v úprave veriteľských návrhov. Podľa navrhovanej právnej úpravy na podanie návrhu na vyhlásenie konkurzu stačí, ak možno odôvodnene predpokladať platobnú neschopnosť dlžníka. Pri preukazovaní platobnej neschopnosti už bude stačiť písomná výzva jedného z najmenej dvoch veriteľov.

Legislatívna zmena zavádza aj možnosť popretia pohľadávky zo strany iných veriteľov, kým doteraz mal túto právomoc len správca. Veritelia sa tak môžu dohodami o popretí niektorých pohľadávok snažiť získať väčší diel konkurznej podstaty. Novela však zavádza aj možnosť ochrany pred takýmto snažením, a to prostredníctvom incidenčného konania. Na jeho využitie je však potrebných niekoľko úkonov aj zo strany správcu a súdu, čo môže konkurzy predlžovať. Novela tiež navrhuje vypustiť ustanovenie, umožňujúce dlžníkovi odvrátiť vyhlásenie konkurzu zaplatením všetkých splatných pohľadávok veriteľov, ktorí sú účastníkmi konkurzného konania.

Navrhovaná úprava správcovi priznáva vždy možnosť doručiť písomnosť zverejnením v Obchodnom vestníku, čím sa má zabrániť prípadným obštrukciám spočívajúcim v nepreberaní písomností ich adresátmi. Lehota na vyhlásenie konkurzu sa navrhuje predĺžiť z 30 na 45 dní od ustanovenia predbežného správcu. Legislatívny návrh si ako jeden zo svojich cieľov stanovuje preferovanie reštrukturalizácie pri riešení nepriaznivej finančnej situácie hospodárskych subjektov. Upravuje prihlasovanie pohľadávok v reštrukturalizácii, pričom tieto sa majú prihlasovať na súde. Účinnosť novely ako celku sa síce navrhuje od 1. apríla, no u prevažnej časti novely to má byť až od 1. septembra tohto roka.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna Vitteková
Firmy a inštitúcie Hospodárska a sociálna rada SRMS Ministerstvo spravodlivosti SR