Dohody v koalícii sa teraz podľa Ravasza rodia ťažšie, pri voľbe sudcov pripustil dohodu s opozíciou

Ábel Ravasz
Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Podpredseda Mosta-Híd a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz si vo februári nevedel predstaviť, že dnes ešte nebude zvolený potrebný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR.

Most-Híd chce verejnú voľbu

Niekoľkokrát sa vravelo, že v koalícii je dohoda. Povedal to v diskusnej relácií RTVS Sobotné dialógy s tým, že práve preto chce Most-Híd v septembri verejnú voľbu.

„Chceme zabrániť podpultovým dohodám, aby voliči aj strany vedeli, na kom to stroskotá. V tajnej voľbe to nevieme,“ uviedol splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity a dodal, že vidí priestor na dohodu s opozíciou.

„Dohody v koalícií sa teraz rodia ťažšie, ako na začiatku alebo ťažšie, ako by som si predstavoval,“ vysvetlil.

Blahová hovorí o zlyhaní koalície

Za tým, že ústavný súd funguje v núdzovom režime, vidí predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová zlyhanie vládnej koalície.

„Tento parlament mal jednu veľkú domácu úlohu a to dovoliť potrebný počet sudcov. Momentálne je na ústavnom súde 700 podaní. Roky sa vedelo, kedy príde termín, keď sudcom vyprší mandát a koalícia si to nechala na poslednú chvíľu,“ tvrdí Blahová.

Podľa nej hrá koalícia zákulisnú hru a z prejavu predsedu Smer-SD Roberta Fica je vidieť urazené ego. SaS je rovnako ako Most-Híd za verejnú voľbu.

Kiska sfunkčnil ústavný súd

Poslanci na 46. schôdzi parlamentu, ktorá sa skončila v piatok, ani na ôsmy pokus nezvolili dostatočný počet kandidátov na post ústavných sudcov, pričom z požadovaného počtu 18 ľudí do súčasnosti zvolili iba 14.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa vyjadrila, že sudcov vymenuje až vtedy, keď jej národná rada dodá plný počet kandidátov.

Blahová tvrdí, že prezidentka správne čaká na potrebný počet. Ravasz je rád, že exprezident Andrej Kiska vymenoval aspoň časť zvolených kandidátov a ústavný súd tak sfunkčnil.

Viac o téme: Voľba ústavných sudcov

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ábel RavaszNatália Blahová
Firmy a inštitúcie Most-HídNR SR Národná rada Slovenskej republikySaS Sloboda a SolidaritaÚstavný súd SR