Dokončili železničkovú cyklomagistrálu za tri milióny eur

Jeseň
Foto: SITA/AP

STARÁ BYSTRICA 22. septembra (WEBNOVINY) – Bystrická cyklomagistrála na Kysuciach je už kompletná, v nedeľu slávnostne otvorili posledné dva kilometre.

Dvadsaťkilometrová asfaltová cyklotrasa vedie po trati niekdajšej lesnej železničky celou Bystrickou dolinou.

Magistrála s prevýšením 341 metrov sa začína v Krásne nad Kysucou, prechádza obcami Zborov nad Bystricou, Klubina, Stará Bystrica a končí sa v Novej Bystrici.

S budovaním cyklotrasy začal Mikroregión Bystrická dolina v lete 2011, väčšinu trasy dali do užívania už vlani v októbri.

Za vyše tri milióny eur prevažne z eurofondov sa mikroregiónu podarilo celú trasu nielen vyasfaltovať, ale aj doplniť o lavičky, stojany na bicykle, koše na odpadky, dopravné a turistické značenie či informačné tabule.

„Vzhľadom na finančnú náročnosť nebolo minulý rok možné vybudovať všetky úseky a preto ich bolo nutné obchádzať po miestnych komunikáciách a štátnych cestách. Za finančnej podpory úradu vlády sme však tento rok začali s dobudovaním nevyhnutných chýbajúcich spojníc. V obci Nová Bystrica sa napája cyklotrasa na športový areál, čím vzniklo ideálne nástupné miesto v tesnej blízkosti centra obce. Azda najžiadanejšou požiadavkou zo strany návštevníkov bolo vybudovanie spojnice medzi Starou Bystricou a Klubinou, ktorá výrazne prispeje k zvýšeniu bezpečnosti chodcov, cyklistov a korčuliarov. Súčasťou dobudovania cyklomagistrály je aj nová 47 metrov dlhá lávka cez rieku Bystrica,“ povedal starosta kysuckej obce Stará Bystrica Ján Podmanický.

Bystrická cyklomagistrála vedie po násype bývalej lesnej úvraťovej železničky, ktorá v minulom storočí premávala medzi Oščadnicou, Krásnom nad Kysucou, Vychylovkou a oravskými obcami, odkiaľ vozili drevo do krasňanského závodu. Keďže väčšina cyklotrasy vedie po trati mimo frekventovaných ciest, magistrála sa má v regióne Bystrickej doliny stať jedinečnou atrakciou s celoročným využitím pre šport a oddych, či už cyklistiku, korčuľovanie alebo bežecké lyžovanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Podmanický