Doktori, umelci aj deti, títo všetci v Airbuse našli smrť

V Airbuse leteckej, ktorý sa zrútil vo francúzskych Alpách boli aj študenti a učitelia gymnázia Josepha Königa nemeckého mesta Haltern am See. (25. marec 2015) Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) – Prišli z Austrálie, Iraku, Maroka a Venezuely a ich životy skončili spoločne vo francúzskych Alpách. Dva dni po leteckej havárii Airbusu A320 sa svet dozvedá príbehy ľudí, ktorí zahynuli pri francúzskom leteckom nešťastí desaťročia. Ich príbehy priblížila agentúra AP.

V lietadle nízkonákladovej spoločnosti Germanwings, ktoré letelo zo španielskej Barcelony do nemeckého Düsseldorfu a zrútilo sa vo výške 2000 metrov, zahynulo všetkých 150 ľudí na palube. Spoločnosť v stredu oznámila, že medzi obeťami je 72 Nemcov, 35 Španielov a tiež občania viacerých ďalších krajín.

Na palube lietadla prišli o život dve bábätká, študenti vracajúci sa z výmenného pobytu, dvojica uznávaných nemeckých operných spevákov, matka so svojím synom, tri generácie žien z rovnakej rodiny, nedávno zosobášený pár a ďalší ľudia, ktorí sa chceli dostať domov.

Haltern am See smúti za študentami a dvoma učiteľkami

Havária najviac otriasla nemeckým mestečkom Haltern am See osemdesiat kilometrov severovýchodne od Düsseldorfu. V lietadlo zahynulo šestnásť študentov a dve učiteľky miestneho Gymnázia Josepha Königa. Ich mená neboli zverejnené. Riaditeľ školy nazval túto stratu za „tragédiu, ktorá berie človeku slová“. „Pýtali sa ma koľko študentov navštevuje našu školu a bez zaváhania som odpovedal 1283. Až neskôr som si uvedomil, že je ich už o 16 menej. To je jednoducho hrozné,“ dopĺňa riaditeľ školy v Halterne.

Utorňajší let bol osudný aj pre operných spevákov, ktorí sa vracali z predstavenie v barcelonskej opere. V diele Richarda Wagnera naposledy zazneli hlasy nemeckej 34-ročnej kontraaltistky Marie Radnerovej z Düsseldorfu a rodeného kazašského basbarytonistu Olega Bryjaka, ktorý mal 54 rokov. Bryjak sa pôvodne narodil na Ukrajine no od roku 1991 sa presťahoval do Nemecka, kde bol sólistom opery Deutsche am Rhein v Düsseldorfe. Riaditeľ opery Christoph Meyer, povedal, že „sme stratili skvelého zabávača a dobrého človeka“. Radnerová na palube lietadla zahynula aj so svojím manželom a ich malým dieťaťom.

Obrazom: Havária lietadla spoločnosti Germanwings

Tri generácie žien z jednej rodiny zahynuli pri leteckom nešťastí vo francúzskych Alpách. Školáčka, jej matka a stará mama cestovali do Düsseldorfu. Dievča podľa informácií navštevovalo školu pre deti vo veku 10 až 11 rokov v Sant Cugat. Škola ani rodina nechce prezradiť mená obetí a presnú totožnosť troch žien. „Študenti sú veľmi znepokojení. Učitelia sa im snažia pomôcť ako len môžu,“ povedala žena, ktorá v škole médiám zodvihla telefón.

Mladá 23-ročná dvojica Asma Ouahhoud el Allaoui a jej manžel Ouahhoud el Allaoui sa zosobášili len tri dni pred tragédiou. Spoločne po svadbe cestovali do Düsseldorfu. Irán tiež smúti, konkrétne za dvojicou športových redaktorov. Husseina Javadiho a Milada Hojatoleslamiho priviedlo do Španielska prestížne El Clásico.

Zahynula aj matka so sedemmesačným synom

Pád Airbusu neprežila aj trojica britských občanov. Na palube bol dvadsaťosemročný študent Paul Andrew Bramley a tridsaťsedemročná Marina Bandres Lopez-Beliová so svojím len sedemmesačným synom Julianom.

Paradoxné je, že Lopez-Beliová letela do Španielska kvôli rodinnému pohrebu svojho strýka v meste Jaca, v malom španielskom meste v Pyrenejách. „Lístky kúpila na poslednú chvíľu a rozhodla sa pre rýchly návrat do Manchestru, aby sa mohla čo najskôr vrátiť do svojej každodennej rutiny,“ povedal jej zronený manžel.

Mladý 28-ročný Paul Andrew Bramley študoval na Ceasar Ritz College vo švajčiarskom meste Luzern. Bramley mal v apríli nastúpiť na stáž a predtým chcel stihnúť vycestovať za matkou do Británie. Rozlúčiť sa už nestihol. „Paul bol láskavý, starostlivý a milujúci syn,“ ťažko hľadala slová jeho matka Carol Bramley. „Bol najlepším synom, bol môj svet,“ dodala.

Smúti aj Austrália, USA a Japonsko

Smrť na palube lietadla našla aj dvoch Austrálčanov Carol a Greiga. Carol bola zdravotná sestra a vydatá matka dvoch detí, ktorá oslavovala svoje 68. narodeniny v predvečer havárie. Austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová informovala, že: „Carol bola na dovolenke so svojím synom Greigom, ktorý mal v pláne učiť angličtinu v Európe“. Najbližšia rodina vyhlásila, že je „zmrzačená smútkom zo straty rodiny“. Matka so synom milovali cestovanie a videli už mnoho pamiatok po celom svete. Posledný let sa im však stal osudným.

V Airbuse A320 cestovali aj traja Američania. Konkrétne ide o matku a dcéru Yvonne a Emily Selke. Zaujímave je, že Yvonne pracovala vo Washingtone na tajných satelitných mapovaniach pre Pentagon. Meno tretej obete Ministerstvo zahraničných vecí USA odmietlo zverejniť z úcty k rodine obete.

Aj Japonsko malo svojich občanov na palube tragicky stroskotaného lietadla. Junichi Sato bol v Španielsku na služobnej ceste, uviedla spoločnosť Seika, v ktorej pracoval. Satovho otca smrť syna hlboko zasiahla: „Som bez slov. Moje srdce je úplne rozbité. Bol som na svojho syna hrdý.“

Kolumbíjčan písal správu otcovi z lietadla

Izraelčan Eyal Baum žil v Barcelone so svojou ženou, no musel odcestovať do Düsseldorfu. Jeho sestra povedala: „Eyal bol úžasný človek s víťazným úsmevom na perách. Ktokoľvek ho stretol, zamiloval si ho na prvý pohľad.“ So slzami v očiach dodola: „Myšlienka na to, čím si prešiel, je v týchto chvíľach veľmi ťažká.“

Otec 36-ročného architekta Luisa Eduarda Medrana z Kolumbie dostal krátko po vzlete od syna esemesku s textom: „Letím do Nemecka.“ Jeho rodina ho však čakala márne. Medrano bol v Európe na dovolenke, z ktorej sa už nevrátil.

Daniela Ayon Razo pracovala ako učiteľka jogy z pobrežia Mexického zálivu. Jej priateľ a kolega o nej povedal: „Daniela milovala učiť jogu po celom svete a nakoniec zomrela počas veci, ktorú milovala najviac, a to cestovanie. Bola osobou, ktorá prekypovala energiou a šťastím. Mala veľa snov a dokázala využiť každý okamih života naplno. Za sebou zanechala trvalú stopu, pretože dokázala zmeniť spôsob nazerania na veci a štýl vášho života“.

Švédi sa druhýkrát narodili

Skupina futbalistov zo Švédska ukončila sústredenie v Barcelone a pred sebou mala cestu domov. „Naozaj sme mohli tým lietadlom letieť,“ s hrôzou pre médiá priznal riaditeľ švédskeho tímu Dalkurd Adil Kizil.

Futbalový tím unikol smrti len o vlások. Pre dlhé čakanie na prestup v Düsseldorfe sa nakoniec rozhodli letieť inými spojmi. „Všetci sme boli v jednom čase pri rovnakom check-ine. Dalo by sa povedať, že sme dnes mali trochu šťastia. To čo sa stalo, je veľká tragédia,“ dodal Kizil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie GermanwingsWBN