Dolár posilnil, česká koruna padla na päťročné minimum

Peniaze
Foto: www.shutterstock.com

LONDÝN 12. januára (WEBNOVINY) – Americký dolár v pondelok posilnil. Obchodníci uviedli, že od otvorenia obchodovania v Londýne evidovali dopyt po dolároch. Dodali však, že sa to dialo pri minimálnej likvidite, keďže trh bol počas noci z nedele na pondelok slabý vzhľadom na sviatky v Japonsku.

Dolár si oproti euru pripísal 0,3 percenta a voči jenu posilnil o viac ako o pol percenta. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, stúpol o tretinu percenta.

Na euro vplývalo vyjadrenie šéfa talianskej centrálnej banky Ignazia Visca, ktorý cez víkend varoval pred rizikom deflácie v eurozóne a za najlepšiu odpoveď označil nákupy vládnych dlhopisov. Spoločná európska mena do poludnia londýnskeho času voči doláru oslabila na 1,1802 USD/EUR. Americká mena oproti jenu posilnila na úroveň 119,25 JPY/USD.

Česká koruna v pondelok oproti euru klesla najnižšie od začiatku roka 2009. Správa o nepriaznivom vývoji českých maloobchodných tržieb totiž podporila očakávania, že centrálna banka krajiny ešte viac uvoľní menovú politiku. Stredoeurópske meny sú vzhľadom na očakávania voľnejšej menovej politiky v regióne pod tlakom už niekoľko týždňov. V pondelok do 12:45 SEČ koruna klesla o 0,87 percenta na 28,388 CZK/EUR, maďarský forint oslabil o 0,31 percenta na 317,900 HUF/EUR a poľský zlotý klesol o 0,14 percenta na 4,275 PLN/EUR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom