Dolár posilnil voči svetovým menám, ku kurzu eura stagnoval

Dolár, kanadský dolár, juan
Foto: SITA/AP

LONDÝN 21. októbra (WEBNOVINY) – Americký dolár v pondelok posilnil voči japonskému jenu a švajčiarskemu franku vďaka očakávaniam, že zlepšenie na trhu práce USA by mnoho viesť k skoršiemu utlmeniu stimulačných opatrení americkej centrálnej banky (Fed).

Minulý mesiac v americkej ekonomike mimo poľnohospodárstva podľa odhadov pribudlo 180 tis. nových pracovných miest a miera nezamestnanosti stagnovala na úrovni 7,3 %.

Kľúčovú štatistiku z trhu práce majú úrady zverejniť v utorok. Čiastočné znefunkčnenie federálnej vlády, ktoré skončilo minulý týždeň po 16 dňoch, viedlo ku špekuláciám, že Fed odloží začiatok ústupu od opatrení na podporu ekonomiky o niekoľko mesiacov.

To zatlačilo na dolár, ak by však údaje o tvorbe pracovných miest prekonali očakávania, mohlo by to znamenať argument v prospech skoršieho sprísnenia monetárnej politiky, uviedla agentúra Reuters.

Dolár voči jenu posilnil o 0,3 % na 98,10 JPY/USD a oproti švajčiarskemu franku o 0,15 % na 0,9035 CHF/USD. Voči euru sa dolár pohyboval bez zmeny na úrovni 1,3711 USD/EUR. Dolárový index stagnoval na úrovni 79,688 bodu, čo bolo v blízkosti piatkového osemmesačného minima.

Poľský zlotý a maďarský forint v pondelok oproti euru oslabili, ale česká koruna mierne stúpla. Zlotý si do 15:50 SEČ odpísal 0,27 % a klesol na 4,179 PLN/EUR a forint oslabil o 0,15 % na 293,750 HUF/EUR. Česká koruna však posilnila o 0,06 % na 25,776 CZK/EUR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom