Dolár výrazne posilnil, zlato kleslo na trojmesačné minimum

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
ropa ťažba
Ilustračné foto pixaby.com

NEW YORK/LONDÝN 9. septembra (WEBNOVINY) – Ceny ropy v pondelok oslabili. Na ropu Brent vyvíjal tlak strach zo zníženia produkcie v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), čo pomohlo k zotaveniu trhu po negatívnych údajoch z Číny a Spojených štátov amerických.

Pozornosť sa upriamila na európsky dopyt

Čínsky dovoz klesol v auguste nečakane už druhý mesiac v rade. Investori tiež upriamili svoju pozornosť na situáciu v Európe a na Blízkom východe, obzvlášť na vplyv napätia na európsky dopyt.

Britská ropa Brent zlacnela o 62 centov na 100,20 USD za barel po tom, ako počas skoršieho obchodovania klesla až na 99,36 USD za barel, čo je najnižšie od 1. mája minulého roka. Ľahká americká ropa oslabila o 63 centov na 92,66 USD za barel.

Ceny zlata tlačil nadol americký dolár

Ceny zlata v pondelok klesli o viac ako jedno percento na nové trojmesačné minimum. Nadol ich tlačil americký dolár, ktorý voči košu hlavných svetových mien posilnil.

Dolárový index vzrástol o 0,3 percenta na najvyššiu úroveň v priebehu roka, keďže britská libra oproti doláru oslabila na viac ako ročné minimum. Dôvodom bolo, že z prieskumu verejnej mienky prvýkrát v tomto roku vyplynulo, že Škótsko v referende 18. septembra bude hlasovať za nezávislosť.

Spotová cena zlata sa do 19:06 GMT znížila o 1,2 percenta na 1 253,91 USD za uncu, pričom počas skoršieho obchodovania zlato oslabilo až na 1 251,24 USD za uncu, čo je najnižšie od 10. júna. Decembrové dodávky žltého kovu na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 13 USD na 1 254,30 USD za uncu.

Dolár výrazne oslabil

Dolár v utorok oproti jenu stúpol na šesťročné maximum. Podporou pre americkú menu bolo pondelkové zverejnenie štúdie pobočky amerického Federálneho rezervného systému (Fed) v San Franciscu, podľa ktorej centrálna banka USA predpokladá skoršie zvýšenie úrokov ako investori.

Peniaze, euro, dolar
Foto: ilustračné, SITA/AP

To viedlo k rastu dolára voči jenu na 106,39 JPY/USD, čiže na najvyššiu úroveň za šesť rokov. Neskôr ustúpil na 106,20 JPY/USD, čiže oproti predošlému dňu bol stále vyššie o 0,15 percenta. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, posilnil o 0,15 percenta na 84,360 bodu.

Spoločná európska mena voči doláru klesla na nové štrnásťmesačné minimum 1,2860 USD/EUR. Neskôr sa zotavila na 1,2885 USD/EUR, ale aj tak bola oproti predchádzajúcemu dňu mierne nižšie. Britská libra oproti doláru počas ázijského obchodovania klesla na takmer desaťmesačné minimum 1,6065 USD/GBP. Potom však stúpla na 1,6125 USD/GBP, čiže oproti predošlému dňu získala 0,1 percenta.

Pomohla je správa o tom, že produkcia britského priemyslu bola v júli vyššia, ako sa očakávalo. Libru podporilo aj vyjadrenie guvernéra Bank of England Marka Carneya, ktorým naznačil, že britská centrálna banka by mohla na jar začať zvyšovať úroky.

Stredoeurópske meny v utorok oproti euru oslabili v reakcii na to, že Európska únia hrozí zavedením ďalších sankcií voči Rusku. Táto situácia totiž zvyšuje pravdepodobnosť, že centrálne banky regiónu zredukujú úrokové sadzby. Česká koruna do 15:49 SELČ oslabila o 0,19 percenta na 27,700 CZK/EUR. Poľský zlotý si odpísal 0,61 percenta a klesol na 4,204 PLN/EUR a maďarský forint stratil až 0,79 percenta a jeho hodnota sa znížila na 317 HUF/EUR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia