Doma vyrobený alkohol zabil v Iráne desiatky ľudí, polícia zadržala manželov aj hlavného dílera

alkohol
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

TEHERÁN 2. októbra (WebNoviny.sk) – V Iráne zomrelo už 42 ľudí po tom, ako vypili otrávený, doma vyrobený alkohol. Informáciu potvrdil hovorca ministerstva zdravotníctva s tým, že 16 osôb osleplo a ďalších 170 poslali na dialýzu. Počas uplynulých troch týždňov hospitalizovali viac ako 460 ľudí z piatich provincií, pričom najmladšia pacientka mala 19 rokov.

Minulý týždeň hlásili jedenásť mŕtvych v meste Bandar Abbás, ktoré je hlavným mestom provincie Hormozgán. Polícia tam zatkla muža a jeho manželku, ktorí vyrábali alkohol. Zadržali aj ich hlavného dílera.

Spolupracovníčka BBC uviedla, že v Iráne je otrava alkoholom celkom častá. V tomto prípade je však zarážajúci počet mŕtvych a tiež fakt, že ľudia zomierajú v rôznych provinciách.

Tamojšia tlačová agentúra IRNA uvádza, že cena za alkohol stále rastie, preto si ľudia čoraz častejšie vyrábajú vlastný. Predaj a konzumácia alkoholu sú v konzervatívnej moslimskej krajine zakázané a podľa islamských zákonov považované za hriech, ktorý môžu potrestať bičovaním a finančnou pokutou.

Iránske úrady sa domnievajú, že každý rok do krajiny prepašujú 80 miliónov litrov alkoholu v hodnote 730 miliónov dolárov (v prepočte približne 629 miliónov eur). Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom