Domáci Fíni víťazmi skupiny, Lotyšov zdolali po predĺžení

Aaltonen, Freibergs
Fínsky útočník Juhamatti Aaltonen (vľavo) v súboji s Lotyšom Ralfsom Freibergsom počas zápasu na MS. Foto: SITA/AP

HELSINKI 14. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti domáceho Fínska sa stali so 16 bodmi víťazmi skupiny v Helsinkách na 77. majstrovstvách sveta a vo štvrťfinále si vo štvrtok zmerajú sily so Slovenskom, ktoré obsadilo v eliminačnej fáze 4. miesto.

O tejto skutočnosti rozhodol utorkový večerný duel, v ktorom tím Suomi zdolal výber Lotyšska 3:2 po predĺžení. O triumf Fínov sa zaslúžil v 64. min útočník ruského klubu Salavat Julajev Ufa Antti Pihlström, ktorý prekonal brankára Kristersa Gudlevskisa.

Lotyši však v nadstavenom čase zavreli domáci tím v ich obrannom pásme, nevyťažili však z tlaku presný zásah. Hokejisti z Pobaltia získali jeden bod do tabuľky a posunuli sa pred Francúzov na 6. miesto v helsinskej skupine.

V utorkovom dueli sa Lotyši proti favoritovi stretnutia ujali vedenia gólom Gintsa Meiju, hráči Fínska však dvoma gólmi z hokejky Sakariho Salminena a Mikaela Granlunda otočili nepriaznivý stav.

Navyše v 37. min arbitri neuznali domácemu tímu gól, o ktorý sa postaral opäť Salminen. V 57. min dokázalo Lotyšsko vyrovnať zásluhou Robertsa Jekimovsa, ale v predĺžení ťahalo napokon za kratší koniec.

Lotyšsko – Fínsko 2:3 po predĺžení (1:1, 0:1, 1:0 – 0:1)

Góly: 9. Meija (Džerinš, K. Jass), 57. Jekimovs (Meija, Džerinš) – 10. Salminen (Korpikoski, Mäntylä), 31. Mikael Granlund (Salminen, Laakso), 64. Pihlström (Savinainen, Mäntylä)

Vylúčení: 8:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov (Rus.), Piechaczek (Nem.) – Arm (Švaj.), Hunnius (Nem.), 12 289 divákov