Domča si kanára nezaslúžila, hodnotia finále osobnosti

Na Li - Dominika Cibulková
Slovenská tenistka Dominika Cibulková počas finálového zápasu Australian Open, v ktorom prehrala s Číňankou Na Li (3) 6:7, 0:6. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Čínska tenistka Na Li získala svoj druhý grandslamový titul, v sobotňajšom finále ženskej dvojhry na Australian Open porazila Slovenku Dominiku Cibulkovú 7:6 (3), 6:0.

Ohlasy osobností:

Dominik Hrbatý (slovenský daviscupový rekordér): „Škoda… O zápase rozhodol prvý set. Obe hráčky začali nervózne, Domča asi trocha viac. Potom som si už myslel, že sa otriasla a vrátila sa do zápasu. Viedla 5:4 a returnovala, čo je jej silná zbraň. Na Li si to však postrážila a potom mala výborný začiatok tajbrejku. Domča si ´kanára´ v druhom sete nezaslúžila, ale aj taký je tenisový život. Je mladá, ešte dostane ďalšie šance. Oproti predchádzajúcim zápasom hrala menej presne po čiarach, viac do stredu a Na Li ju potom naháňala po dvorci. Posielam Dominike obrovskú gratuláciu k postupu do finále. Som na ňu hrdý.“

Karina Cíleková-Habšudová (bývalá tenistka, zdroj RTVS): „Dominika má za sebou životný turnaj. Napriek tomu, že sa jej finále nepodarilo zvíťaziť, dokázala niečo, čo si zapamätá na celý život. Pre tieto okamihy sa oplatí hrať tenis. Ak by už vo svojej kariére nič nevyhrala a nedostala sa ďalej, tak všetka tá drina a roky tréningu, ktoré ju posunuli na túto úroveň, stáli za toto finále. Čo sa týka samotného finále, Dominika bojovala, ale v dôležitých chvíľach jej ´zahaprovalo´ podanie. Tiež nevyužila svoje šance v prvom sete, keď bola jej súperka trochu rozhádzaná. Nevadí, Číňanka zahrala výborne a ten titul z Melbourne si zaslúžila.“

Vladimír Pláteník (bývalý tréner Cibulkovej, zdroj RTVS): „Veľká šanca bola v prvom sete, keď Dominika otočila z 1:3 na 4:3 a vtedy sa Na Li začala trochu rozsypávať. Bolo to vidieť na jej reči tela. Škoda, lebo tam bola Číňanka pod tlakom a dalo sa z toho vyťažiť. Na Li zahrala na začiatku tajbrejku dve dobré loptičky, zvládla ho výborne a potom sa už viezla na víťaznej vlne. Napriek tomu finále na grandslamovom turnaji je veľký výsledok, z ktorého sa dá odraziť do ďalšej kariéry.“

Obrazom: Najkrajšie momenty z finálového zápasu

Zľava: Slovenská tenistka Dominika Cibulková a Číňanka Na Li pred finálovým zápasom Australian Open. Foto: SITA/AP
Čínska tenistka Na Li počas finálového zápasu Australian Open, v ktorom porazila Slovenku Dominiku Cibulkovú 7:6 (3), 6:0. Foto: SITA/AP

Tibor Macko (prezident Slovenského tenisového zväzu): „Bol to veľmi pekný zápas. Na Li hrala neuveriteľne dobre najmä v kritických fázach. Domča sa vzhľadom na svoje prvé veľké finále snažila počínať si aktívne, pri tejto hre prichádzali aj chyby, ktorých bolo viac ako v predchádzajúcich zápasoch, ale to súviselo aj s kvalitou výkonu jej súperky. Kľúčový faktor boli zrejme skúsenosti Na Li, ktorá má odohratých neporovnateľne viac ťažkých stretnutí na grandslamových turnajoch ako Dominika a široký repertoár úderov. Pevne však verím, že ak bude naša hráčka pokračovať v nastúpenom trende, dočkáme sa raz aj grandslamovej šampiónky. Tiež dúfam, že tak ako olympijské víťazstvo Miloša Mečířa bolo pre Danielu Hantuchovú motiváciou, že bude hrať tenis, tak aj toto finále v podaní Dominiky pozitívne ovplyvní naše deti, aby sa dali na tento šport. Je to veľká reklama pre tenis a celé Slovensko.“

Dušan Galis (bývalý tréner futbalovej reprezentácie SR, majster Európy z Belehradu 1976): „Dominika odohrala v Austrálii fantastický turnaj. Dosiahla na ňom obrovský úspech. Dostala sa tam, kde doteraz nehrala žiadna Slovenka. Urobila veľkú reklamu celému Slovensku. Videl som to, keď som sledoval správy CNN. Keď hovorili o turnaji v Melbourne, hovorili o Slovensku. To je obrovská reklama pre našu krajinu. Želám si, aby Dominika, ktorá v Austrálii fantasticky bojovala za slovenské farby, bola príkladom pre všetkých slovenských športovcov, ktorí budú hrať na veľkom podujatí. To, že teraz nevyhrala finále, ešte neznamená, že to nedokáže niekedy v budúcnosti. Želám jej to a držím palce.“

Igor Moška (generálny sekretár STZ): „Obidve hráčky na finále Australian Open nastúpili veľmi nervózne. Bolo to vidieť v priebehu prvého setu, v ktorom sa naťahovali o víťazstvo. Na hre Dominiky bolo vidieť, že si veľmi silno uvedomuje, že hrá prvé finále na grandslamovom turnaji v živote. Škoda, že práve ona v prvom sete nevyťažila viac zo súperkinej nervozity. V druhom sete ju skúsená Číňanka už nepustila k ničomu. Keď Dominika začala robiť chyby, o výsledku bolo rozhodnuté. Dominika má za sebou nádherný turnaj! Vyhlásenie víťazov bolo veľmi dojímavé, priznám sa, že som si s Dominikou aj poplakal… Bolo vidieť, že Dominika si svojou hrou získala priazeň divákov. Urobila obrovský výsledok, ktorý vnímam ako pokropenie živou vodou pre celý slovenský tenis, pre celý slovenský šport. Veľmi dobre prezentovala našu malú krajinku vo svete. Jej výsledok je obrovskou vzpruhou pre naše juniorky. Dominika je príkladom pre oveľa mladšie hráčky. Bude veľkou inšpiráciou pre malé deti, ktoré budú chcieť, aby ich rodičia prihlásili na tenis.“

Jan Kukal (tenisový odborník): „Dominike sa nepodarilo to, čo bolo pred finále v pláne, aby ona diktovala tempo zápasu. Väčšinu stretnutia odohrala v defenzíve, pritom jej súperka urobila v prvom sete aj veľa chýb. Slovenská hráčka mohla v niektorých momentoch viac zariskovať. Ukázalo sa tiež, že podanie, ktoré má Dominika technicky výborne zvládnuté, je v takomto zápase ešte stále slabina. Finále je však finále a skúsenejšia Na Li sa po víťaznom tajbrejku upokojila a potom hrala svoj vysoký štandard. V konečnom dôsledku však Cibulková urobila veľký krok do ďalšej kariéry. Zdolala dve hráčky najlepšej svetovej desiatky a zahrala si prvé grandslamové finále. Teraz to chce zúročiť tento úspech.“

Peter Hrunčák (bývalý tréner Cibulkovej): „Užíval som si toto finále, lebo viem, koľko driny za tým stojí. Obe hráčky začali nervóznejšie. Dominika si v predchádzajúcich zápasoch išla viac pre lopty do kurtu, bola aktívnejšia, dnes ju súperka v ofenzíve prevýšila. Nemôžeme sa však čudovať, bolo to bolo pre našu hráčku prvé veľké finále. Dominika však statočne bojovala. Prehrávala na začiatku 0:2, súperka mala dve výhodu na 3:0, ale Domča dokázala otočiť na 4:3. Bolo to ako na hojdačke. Škoda, že ju potom nepodržalo prvé podanie, v tom bol rozdiel. V druhom sete sa už prejavili skúsenosti Číňanky. Celkovo však naša tenistka ukázala, že ak dokáže svoje kvalitné tréningy pretaviť do súťažných zápasov, patrí do najlepšej svetovej desiatky. Ako jej bývalý tréner ju trochu poznám a som rád, že teraz nadišiel čas, keď to ukazuje.“

Petr Pála (tréner fedcupovej reprezentácie ČR): „Je to neskutočný výkon, ktorý Dominika v Austrálii predviedla. Veľmi pozorne som sledoval jej hru na ceste do finále tohto turnaja. Dominika na kurte obdivuhodne bojovala, hrala s obrovským elánom a nasadením. Tenis si užívala. Urobila veľký výsledok. Trochu som sa obával, či Dominika po víťazstve nad Máriou Šarapovovou zvládne aj ďalšie zápasy, pretože sa v tenise často stáva, že hráč, ktorý zdolá veľkého favorita, v ďalšom zápase už ťahá za kratší koniec. Po hodoch príde bolenie brucha… Dominika to však obdivuhodne a s prehľadom zvládla a postúpila až do finále! Je prvou Slovenkou vo finále Grand Slamu a k tomu už netreba nič dodávať.“

Jozef Barmoš (bývalý tréner reprezentácie SR do 21 rokov a bronzový z ME 1990 v Taliansku): „Výsledok, ktorý dosiahla Dominika na turnaji v Austrálii, je niečo úžasné. Bez diskusie, je to obdivuhodný výkon a výsledok! Dominika na celom turnaji jednoznačne excelovala. Treba povedať, že hrala výborne celý turnaj, netreba sa dívať iba na to, že jej finále nevyšlo. Veď prvý set vo finále odohrala veľmi dobre, chýbalo trochu viac šťastia, aby ho nevyhrala. V druhom sa jej už nedarilo, ale klobúk dole pred ňou, čo v Melbourne na prvom grandslamovom turnaji v tejto sezóne dokázala. Urobila veľkú reklamu pre celé Slovensko. Verím však, že čiastkový a individuálny supervýsledok, ktorý Dominika v Austrálii urobila, teraz okamžite nenasadí kompetentným ľuďom v tomto štáte optimistické a ružové okuliare, cez ktoré sa budú pozerať na celý slovenský šport, ktorý je zo strany štátnych orgánov veľmi zanedbávaný.“

Cibulkova

Vladimír Weiss ml. (futbalista Olympiakosu Pireus): „Pre mňa si vyhrala, ‚cibula‘! Gratulujem ku krásnemu turnaju, určite to nebolo tvoje posledné finále! Šťastnú cestu domov!!!“

Július Šupler (bývalý hlavný tréner hokejovej reprezentácie SR a tréner HKm Zvolen): „Účasť Dominiky Cibulkovej vo finále Grand Slamu je obrovský úspech. Nie iba jej ako tenistky, ale aj celého slovenského športu. Dominika v Austrálii odohrala fantastický turnaj. Škoda, že sa nenaplnilo veľké želanie všetkých slovenských fanúšikov, ale v športe nie vždy všetko vyjde podľa nášho želania. Aj tak však klobúk dolu pred tým, čo dokázala. Finále takéhoto turnaja je predsa absolútny vrchol. Je to cieľ všetkých športovcov. Slovenka vo finále Grand Slamu je senzácia! Gratulujem jej k tomu úspechu.“

Katarína Studeníková (bývalá tenistka): „Pred finále som hovorila, že šance oboch hráčok vidím percentuálne 50 na 50. Povedala som tiež, že kto premení dôležité loptičky, ten bude víťaz. Podarilo sa to Číňanke, ktorá získala výhrou v tajbrejku rozhodujúcu prevahu. Nikdy som nehrala take veľké finále, ale neviem, že Dominika bola na začiatku určite nervózna. Bolo to vidieť najmä na dvojchybách. Lámalo sa to vtedy, keď našu hráčku, žiaľ, nepodržal servis. Stále však opakujem, že je to obrovský výsledok a takto z gauča sa to ľahko hovorí, čo treba urobiť lepšie. Úplne iné to je na kurte pod tlakom toľkých ľudí. Dominika je veľká bojovníčka, hrá so srdcom, a preto si myslím, že môže aj do budúcnosti zdolávať najlepšie hráčky. Na tomto turnaji v Melbourne to dokázala.“

Marek Sapara (futbalový reprezentant SR): „Dominike môžem iba pogratulovať ku skvelému úspechu. Škoda prehry vo finále, najmä toho druhého setu, v ktorom dostala ´kanára´, ale aj tak je to skvelý úspech. Síce jej to nevyšlo podľa predstáv, ale zviditeľnila Slovensko. Je to skvelý úspech pre náš šport. Ešte raz jej gratulujem.“