Dominik Graňák priniesol Gagarinov pohár, ukáže ho Trenčínu

Dominik Graňák priviezol Gagarinov pohár
Hokejista klubu KHL Dinamo Moskva Dominik Graňák počas TB, kde informoval novinárov o príchode Gagarinovho pohára prvýkrát na Slovensko. Trenčín, 14. jún 2012. Foto: SITA/Tomáš Somr

TRENČÍN 14. júna (WEBNOVINY) – Hokejový Gagarinov pohár vo štvrtok popoludní zavítal na Slovensko.

Cennú trofej si triumfom vo finále play-off Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) OHK Dinamo Moskva vybojoval obranca Dominik Graňák.

Stal sa tak už tretím Slovákom, ktorý v krátkej histórii nadnárodnej súťaže zvíťazil vo vyraďovacej časti KHL. Pred ním sa to podarilo útočníkovi Romanovi Kukumbergovi aj obrancovi Tomášovi Starostovi, no spomenutá dvojica nemala možnosť oslavovať s pohárom v domácom prostredí.

Pohár je prvýkrát mimo Ruska

Doteraz si ho mohli užiť hokejisti len v Rusku, Dominik Graňák je vôbec prvý hokejista mimo ruského územia, ktorý má Gagarinov pohár doma.

Tento rok bola prvýkrát možnosť vziať si pohár domov, mimo Ruska. Trofej neskôr pôjde aj do Česka, Fínska a Lotyšska. Prvá krajina je však Slovensko, ale to je asi len náhoda. Som však veľmi rád, že som prvý mimoruský človek, ktorý ho má doma,“ povedal na štvrtkovej popoludňajšej tlačovej konferencii v Trenčíne skúsený 29-ročný obranca a pokračoval: „Tomáš Starosta si ho domov vziať nemohol, no ak si ho príde pozrieť v piatok, tak si ho aj on bude môcť zdvihnúť nad hlavu doma.“

Obrazom: Dominik Graňák priviezol Gagarinov pohár

Hokejista klubu KHL Dinamo Moskva Dominik Graňák (vpravo) stojí pred trofejou víťaza KHL Gagarinov pohár. Trenčín, 14. jún 2012. Foto: SITA/Tomáš Somr

Graňák prezradil program trofeje na Slovensku

Prvá bude oficiálnejšia časť a potom bude nasledovať súkromná. Najprv pôjdeme pozrieť nádejných hokejistov na Zimný štadión Mariána Gáboríka a potom je v pláne návšteva na základnej škole, kde sú hokejové triedy, kam som chodil aj ja. To bude hlavná časť celého programu. Večer to bude oslava v kruhu rodiny a kamarátov. Nemám žiadne plány, čo špecifické by som chcel s pohárom urobiť. Uvidíme, aká bude večer nálada a možno sa niečo také udeje,“ poznamenal rodák z Havířova, ktorý hokejovo vyrástol v Trenčíne.

Pre mňa má tento pohár veľmi veľkú cenu. Stanleyho pohár už bol v Trenčíne viackrát a viem, čo v hokejovom svete znamená. Gagarinov pohár sa stále nedá porovnávať s tým spoza mora. Som veľmi rád, že sa mi ho podarilo získať a teší ma, že to bolo práve v Diname Moskva v tom zložení, v akom sme boli. Pre mňa je radosť tráviť tam čas, trénovať a hrať každý zápas. Pre ľudí na Slovensku sme nemali príliš známe zloženie kádra. Ukázalo sa však, že v hokeji rozhodujú aj iné veci. Cesta za pohárom nebola jednoduchá, liga je veľmi vyrovnaná. Je ťažké zvládnuť celú sezónu bez výkyvov,“ pokračoval Dominik Graňák.

Vo štvrtok večer sa v Trenčíne krátko spomínalo aj na tragický úvod sezóny KHL, keď 7. septembra 2011 spadlo lietadlo s hráčmi Lokomotivu Jaroslavľ.

Ak by sa nestalo na začiatku sezóny to, čo sa stalo v Jaroslavli, tak je dosť možné, že by bol pohár v Trenčíne zásluhou niekoho iného. Liga ako taká prišla o najlepšie mužstvo a aj následkom toho sa to napokon vyvŕbilo tak, že Gagarinov pohár získalo Dinamo Moskva. Mňa to samozrejme veľmi zasiahlo, rovnako asi každého,“ poznamenal strieborný medailista z Helsínk 2012 a pokračoval: „Nerozmýšľal som nad tým, že pohár pôjdem symbolicky ukázať aj Paľovi Demitrovi. Je to tak citlivá vec, že tu už športové veci idú bokom. Každý si Paľa aj ďalších hráčov, ktorí tam zahynuli, nesie v sebe. Týmto smerom by som sa v tom nerád vŕtal. Na Paľa a celé mužstvo však nikdy nezabudnem.

Obrazom: Rozhodujúci siedmy zápas KHL medzi Avangardom Omsk a Dinamom Moskva

Siedmy finálový zápas KHL
Radosť hráčov Dinama Moskva po víťazstve v siedmom finálovom zápase KHL, v ktorom zvíťazili v Omsku 1:0 a získali Gagarinov pohár. V popredí Iľja Gorokhov. Foto: khl.ru

Radosť hráčov Dinama Moskva po víťazstve v siedmom finálovom zápase KHL, v ktorom zvíťazili v Omsku 1:0 a získali Gagarinov pohár. Foto: khl.ru
Valerij Kamenskij a Alexander Medvedev sa chytajú odovzdať Gagarinov pohár víťaznému tímu. Foto: khl.ru
Brankár Avangardu Omsk prikryl puk a na zemi ho priľahol útočník Dinama Moskva Leo Komarov. Foto: khl.ru
Roztržka medzi Nikitom Pitsvaninom a Konstantinom Volkovom. Foto: khl.ru

Záver sezóny aj napriek zisku cenného kovu na MS nedopadol pre Graňáka dobre, keďže sa počas svetového šampionátu zranil a musel absolvovať operáciu. Už takmer mesiac má zafixovanú pravú ruku, no čoskoro možno už začne s tréningom. „V pondelok ideme s Marcelom Hossom na kontrolu. Uvidíme, ako to napokon dopadne. Chcem si to kompletne doliečiť, aby som s tým počas sezóny nemal problém. S pohárom mi teda asi budú musieť pomôcť chalani z Ruska, ktorí s ním pricestovali,“ dodal obranca.