Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dominik hrbaty
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Dominik Hrbatý sa stal novým kapitánom tenisových reprezentantov Slovenska v Davisovom pohári. Foto: SITA/Martin Medňanský
24. 11. 2017 16:41 Tenis od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Aktualizované: Dominik Hrbatý povedie slovenský daviscupový tím, na pozícii kapitána strieda Mečířa

  • aktualizované 24. novembra 19:06

BRATISLAVA 24. novembra (WebNoviny.sk) – Dominik Hrbatý sa stal novým kapitánom tenisových reprezentantov Slovenska v Davisovom pohári družstiev mužov.

Na svojom piatkovom zasadnutí v Bratislave o tom rozhodol výkonný výbor Slovenského tenisového zväzu (STZ). Médiá následne informoval generálny sekretár STZ Igor Moška.

Myslím si, že všetci členovia výkonného výboru vnímali voľbu ako veľmi ťažkú. Obaja kandidáti totiž patria k najväčším osobnostiam slovenského tenisu. Dominikovi Hrbatému želám veľa šťastia v tejto funkcii, preberá to po našej legende Milošovi Mečířovi. Má všetky predpoklady, aby ju vykonával rovnako úspešne. Čaká ho veľmi ťažký rok 2018, keď máme v domácom prostredí silného súpera Bosnu a Hercegovinu, takže je to veľká výzva. Dominika, samozrejme, výsledok hlasovania potešil. Povedal, že sa mu splnil jeden zo snov. Všetkým trom kandidátom vrátane Mariána Vajdu, ktorý ponuku odmietol, sme predostreli rovnaké finančné podmienky – identické ako mal Miloš Mečíř,“ uviedol Moška.

Vajda neprijal ponuku

Daviscupový rekordér SR Hrbatý je nástupcom Miloslava Mečířa, ktorý sa po 24 sezónach v tejto funkcii zo zdravotných dôvodov neuchádzal o obnovenie platnosti zmluvy. Hrbatého protikandidátom bol Karol Kučera, kolega z tímu, ktorý sa v roku 2005 prebojoval do finále MS pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). Slováci vtedy v domácom prostredí v NTC podľahli Chorvátom 2:3, rozhodnutie padlo až v záverečnej dvojhre. Hrbatý, Kučera aj smutný hrdina spomenutého súboja o „šalátovú misu“ spred tucta rokov Michal Mertiňák sú držiteľmi Ceny za oddanosť reprezentácii v Davis Cupe od ITF. Ponuku od STZ na funkciu kapitána neprijal Marián Vajda, bývalý kouč Hrbatého, ale aj srbského nedávneho lídra singlového renkingu Novaka Djokoviča.

Pravdaže, čo najskôr sa budem chcieť stretnúť s chalanmi a prezentovať im moje vízie, akým smerom sa uberať. Až potom poskytneme nejaké ďalšie mediálne výstupy a ďalšie informácie napríklad vrátane zvoleného povrchu na aprílové stretnutie s Bosnou a Hercegovinou. Hráči sú veľmi dôležitou súčasťou rozhodovania, vypočujem si ich predstavy, návrhy a námietky, oboznámim ich s kandidátmi na post trénera daviscupového tímu. Myslím si, že mená, ktoré mám pripravené, sú bez výnimky akceptovateľné, spoločne ich zvážime,“ povedal Dominik Hrbatý pre agentúru SITA.

Rád by dosiahol stmelenie tímu

Myslím si, že po určitých problémoch, ktoré v tíme boli, sa jeho členovia dali zasa dokopy. Nastavili sa na reštart a teraz je ten nový začiatok určitým spôsobom daný aj tým, že Miloš zo zdravotných dôvodov skončil vo funkcii. Rád by som dosiahol také stmelenie tímu, aké počas mojej hráčskej éry viedlo až k postupu do finále Davis Cupu. Možno to bude o to ťažšie, ale zároveň aj motivujúcejšie, že niektorým z kostry aktuálneho tímu zostávajú len nejaké 2-3 roky vrcholnej výkonnosti, možno 5 rokov. Všetko teda treba zvládnuť za primerane kratší čas. V prvom rade dúfam, že spoločne do toho pôjdeme s láskou a srdcom,“ skonštatoval Hrbatý.

Býva zvykom, že kapitán podpisuje kontrakt na jeden rok. Bez ohľadu na to: možno ten reštart nemusí zafungovať už počas nasledujúcej sezóny. Dúfam však, že chlapci zaberú, lebo každá stratená sezóna sa ťažko dobieha. O čo rýchlejšie sa pohneme nahor, o to skôr si tím môže začať plniť sny. Vízie sú jedna vec, realita druhá, ale viem, že chalani túžia po svetovej skupine, aby si mohli užiť jej atmosféru a špičkové zápasy. Tá svetová skupina je ultimátnym vrcholom a dúfam, že nám návrat do nej vyjde už budúci rok, hoci je nie som Harry Potter, ktorý robí zázraky mávnutím čarovného prútika. Mojou úlohou však je pomôcť hľadať celému tímu tie správne formulky,“ skonštatoval nový kapitán.

S Kližanom dolaďujú detaily

Pre Hrbatého neznamená táto výzva zásadnejšiu zmenu vo fungovaní v tenisovej sfére: „Funkcia kapitána neovplyvnila moje dlhodobé plány. Ja sa vždy priebežne prispôsobujem situácii. S Martinom Kližanom stále komunikujeme a dolaďujeme detaily možnej spolupráce, je to na veľmi pozitívnej ceste. Som odhodlaný pomôcť mu z úzadia ako konzultant pri návrate do svetového tenisu. Predbežne sme sa dohodli na mojej výpomoci na štyri mesiace od polovice decembra do toho aprílového Davis Cupu. Uvidíme, ako to potom bude ďalej. Nemusíme si napokon sadnúť, ale verím, že to dopadne dobre.“

Kližan podľa portálu Pluska.sk uviedol: „V prvom rade chcem poďakovať Milošovi Mečířovi. Bol som s ním v tíme asi desať rokov a prajem mu skoré uzdravenie. Dominik Hrbatý je veľmi dobrá voľba, čo všetci hráči vítame. Je to legenda, miláčik tribún a určite priláka do hľadiska aj fanúšikov. Bude burcovať hráčov a motivovať ich. Podľa mňa je to obrovský prínos do tímu a všetci hráči sa tešíme na spoluprácu.“

Martin čaká pozitívne oživenie

Andrej Martin pre rovnaký zdroj skonštatoval: „Som presvedčený, že v prípade oboch kandidátov by prišlo v našom tíme k pozitívnemu oživeniu. Každý z nich má svoje veľké kvality. Domino je ambiciózny človek, ktorý vie, čo chce a ako to chce dosiahnuť, čo je pre vedúcu pozíciu kapitána asi najdôležitejšie. Navyše je to srdciar, ktorý svojím prístupom už inšpiroval ostatných ako hráč a verím, že teraz aj ako kapitán. Teším sa na toto obdobie.

Deblový špecialista Igor Zelenay pre Pluska.sk vyhlásil: „Rád by som poďakoval Milošovi Mečířovi za to, že bol dlhé roky kapitánom a neraz mi dal dôveru nastúpiť za národné farby. Určite to bude pre Dominika veľká výzva. Verím však, že sa s ním dostaneme do svetovej skupiny Davisovho pohára.“

Hrbatý zhodou okolností preberá funkciu v čase zásadných zmien formátu a pravidiel Davis Cupu: „S Milošom Mečířom sme sa síce viackrát stretli, ale preberali sme iné témy. Nemalo zmysel hovoriť o ´kapitánovaní´, kým som v tej funkcii nebol. Dúfam, že teraz mi dá nejaké poznatky a postrehy aj k tomu novému modelu. Moje začiatky budú o to náročnejšie, že vzhľadom na už iba dva dni po doterajších troch a dva získané sety namiesto troch to bude chcieť trochu iné taktické zmýšľanie. Musím si dôkladne naštudovať všetky tie zmeny pravidiel.“

Hrbatý je slovenským rekordérom

Hrbatého misia na lavičke sa začne 6. – 7. apríla v NTC v Bratislave proti výberu Bosny a Hercegoviny v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny 2018. Slováci v septembri úspešne zvládli bratislavské stretnutie s Poliakmi (4:1) v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie v príslušnej regionálnej zóne. Slovensko je v „II. lige“ sústavne od sezóny 2007. Päťkrát neúspešne hralo o postup (2007 Kórejská republika, 2008 Srbsko, 2014 USA, 2015 Poľsko, 2016 Austrália) a v šiestich prípadoch odvrátilo zostup do II. skupiny euroafrickej zóny (2009 Macedónsko, 2010 Bielorusko, 2011 Ukrajina, 2012 Portugalsko, 2013 Švédsko, 2017 Poľsko).

Tridsaťdeväťročný Bratislavčan Hrbatý je niekdajším 12. mužom svetového rebríčka, v singli na hlavnej profesionálnej úrovni ATP World Tour nazbieral 6 trofejí. Semifinalista parížskeho antukového grandslamového Roland Garros 1999 sa dvakrát radoval z Hopmanovho pohára miešaných reprezentačných tímov v austrálskom Perthe (2005 a 2009), raz z ATP World Team Cupu reprezentačných družstiev mužov v nemeckom Düsseldorfe (2000) a v sezóne 2005 sa výrazne podieľal na spomenutom prieniku SR do finále Davis Cupu, v tom istom roku sa stal aj Športovcom roka na Slovensku. V súčasnosti sa venuje najmä trénersko-metodickej práci, po dlhodobej kooperácii s Tureckou tenisovou federáciou (TTF) sa zapojil do rozvojových programov STZ. V utorok ho na galavečere v Národnom tenisovom centre v rámci vyhlasovania výsledkov ankety Tenista roka 2017 v SR uviedli do Siene slávy slovenského tenisu. Vtedy k možnej novej úlohe povedal: „V piatok zasadne výkonný výbor STZ a rozhodne, či to bude Kajo (Kučera – pozn.), alebo ja. Mám plány, ale zbytočne o nich budem hovoriť, kým nie som kapitánom.“

Hrbatý je držiteľom slovenského maxima v DP podľa počtu jednotlivých víťazstiev celkovo (33:25, ex aequo s Kučerom – 33:18), triumfov vo dvojhre (28:14), štartov v jednotlivých stretnutiach SR (26) aj absolvovaných rokov (14). Debutoval v sezóne 1996, rozlúčil sa v súťažnom ročníku 2009. V Davisovom pohári postupne získal skalpy takých veličín, akými boli alebo sú Švédi Magnus Norman a Thomas Enqvist, Brazílčan Gustavo Kurten, Rus Marat Safin, Čiľania Nicolás Massú a Marcelo Ríos, Američan Andy Roddick, Nemec Tommy Haas, Španiel Fernando Verdasco, Argentínčan Guillermo Coria či Chorváti Mario Ančič a Ivan Ljubičič.

Mečířova liečba potrvá pol roka

O konci Mečířovho pôsobenia vo funkcii informoval generálny sekretár STZ Igor Moška po rokovaní exekutívy z 27. októbra. VV STZ ho vtedy poveril hľadaním pokračovateľa. „Milošova liečba potrvá ešte asi pol roka. Všetci mu prajeme skoré uzdravenie, aby sa čím skôr vrátil pracovať v prospech slovenského tenisu,“ uviedol minulý mesiac Moška.

Teraz 53-ročný olympijský šampión 1988 z kórejského Soulu Mečíř bol kapitánom nepretržite od vstupu Slovenska na daviscupovú scénu v roku 1994. Jedinú prevádzkovú výnimku tvoril duel v Čile v vo februári 2006, keď zdravotne indisponovaného Mečířa zastúpil Tibor Tóth a hostia prehrali 1:4. Bojnický rodák Mečíř pri odrátaní tohto výsledku dosiahol štatistiku 34:21.

Odporúčané články

Hrbatý sa cíti na Sieň slávy primladý, nevylúčil pozíciu kapitána ani Kližanovho trénera Bývalých tenistov Dominika Hrbatého a Henrietu Nagyovú uviedli do Siene slávy

Neprehliadnite

Smeráci sa zastali Danka a sú zvedaví, ako sa bude opozícia správať pri rokovaní o podvodoch Kisku Aktualizované: Slovenskí futbalisti budú pri žrebe kvalifikácie o postup na ME 2020 až v treťom koši Ako zažiť New York v Bratislave na vlastnej koži? Danko v parlamente skritizoval opozíciu a kauzu „rigorózka“ označil za štvavú kampaň voči jeho osobe Ľudia v prieskume podporili návrh OĽaNO o dôchodkoch, zastropovanie bude mať negatívny dopad Nicholsonová z SaS čelí diskreditačnej kampani. Šíria sa dokumenty, ktoré ju obviňujú z prostitúcie Muž sa predstavil dôchodkyni z Martina ako jej syn a žiadal tisíce eur na veľké prekvapenie Matka vyhodila z idúceho auta dvojmesačnú dcéru, polícia ju nemôže vypočuť pre ťažkú depresiu

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Tenis

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies