Domračevová deklasovala súperky, Kuzminovej nevyšla streľba

Vytrvalostné preteky biatlonistiek v Soči
Slovenská reprezentantka v biatlone Anastasia Kuzminová počas biatlonových pretekov na 15 km na ZOH 2014 v Soči. Rusko, Soči, 14. február 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

ČERVENÁ POĽANA 14. februára (WEBNOVINY) – Olympijskou víťazkou vo vytrvalostných pretekoch žien na 15 km v rámci piatkových biatlonových súťaží na ZOH v Soči sa stala suverénnym spôsobom Bieloruska Daria Domračevová. Pre 27-ročnú rodáčku z Minska je to druhá zlatá medaila z bežeckého a biatlonového komplexu Laura v Červenej Poľane, keď predtým triumfovala v utorňajších stíhacích pretekoch. Striebornú medailu si s odstupom jeden a štvrť minúty vybojovala Švajčiarka Selina Gasparinová, bronz získala ďalšia Bieloruska Nadežda Skardinová.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Slovenská medailová nádej Anastasia Kuzminová bojovala o popredné priečky až do poslednej štvrtej streľby, keď trikrát minula terč a z prvej desiatky klesla na celkové 27. miesto so štyrmi trestnými minútami a odstupom 4:54,5 min za víťazkou. Smolu mali české biatlonistky Gabriela Soukalová a Veronika Vítková, ktoré zostali tesne bez medaily na štvrtom a šiestom mieste.

Obrazom: Vytrvalostné preteky biatlonistiek v Soči

Uvedomovala som si, že pre úspech bude potrebné odstrieľať čisto. Na tejto najdlhšej trati je streľba veľmi dôležitá. Na mojom výkone sa odzrkadlila aj únava. V dejisku zimných olympijských hier som s prípravou už dva týždne. Dosť mi prekáža aj to, že preteky sú vždy večer – celý deň čakáte na štart a nemáte veľa času na oddych. Problémy mi robili aj veľké kopce, ktoré bolo treba zdolať v každom kole. Zhrnula by som to tak, že za môj výsledok vo vytrvalostných pretekoch môžu únava a zodpovednosť, ktorú som cítila. Bežala som do cieľa s kameňom na srdci, aspoň v závere som sa snažila pridať, aby som dosiahla čo najlepší čas,“ povedala pre RTVS Kuzminová.

Obrazom: Siedmy deň na olympiáde v Soči

Víťazná Domračevová sa usmievala do mikrofónu RTVS: „Mám dobrú formu, cítim sa výborne. Práve pozitívne myslenie mi dáva silu zdolať konkurentky a nahnať na ne nejaké sekundy. Navyše, dlhšie trate mi vyhovujú viac. Je dôležité mať dobré lyže. Ráno sú úplne iné podmienky ako večer v čase pretekov, keď zájde slnko. Technici mi dobre pripravili lyže. Dôležité bolo, že som absolvovala aj kvalitnú prípravu na celú sezónu s vyvrcholením tu v Soči. Určite to bol najkrajší týždeň v mojom živote.“

Anastasia Kuzminová sa vydala na trať tridsiata piata z celkového počtu 84 biatlonistiek na štarte. Prvú streľbu v ľahu absolvovala slovenská reprezentantka rýchlo a presne a zaradila sa po nej na čelo priebežného poradia s minimálnym náskokom pred Češkou Gabrielou Soukalovou. Prvá stojka priniesla aj prvú chybu, Kuzminová nesklopila posledný z piatich terčíkov s priemerom 11,5 cm. Razom to znamenalo pokles na 13. pozíciu, na čelo sa dostala s čistou streľbou Češka Veronika Vítková. Aj druhú streľbu v ľahu zvládla Kuzminová bez chyby a posunula sa na 10. priečku s odstupom 41 sekúnd za čoraz väčšou suverénkou Bieloruskou Dariou Domračevovou.

Svoje medailové ambície si 29-ročná rodáčka z Ťumenu Kuzminová doslova „odstrelila“ na poslednej streľbe v stoji, keď zaváhala pri druhom, treťom aj štvrtom výstrele, ktoré skončili mimo terča. Znamenalo to tri trestné minúty navyše a pokles až do tretej desiatky priebežného poradia. Druhá slovenská repezentantka Janka Gereková opäť potvrdila, že na ZOH v Soči má problémy so streľbou. Päť chýb ju odsunulo až na 50. miesto celkového poradia.

Prvé tri položky boli ešte fajn, ale štvrtú som už nezvládla. Bolo to asi veľkou únavou. Štvrté kolo sa mi išlo veľmi ťažko, dnes to nebolo dobré ani po bežeckej stránke. Už som to fyzicky nezvládla. So svojimi výkonmi nemôžem byť spokojná, verím, že si náladu napravím aspoň v štafetách,“ uviedla Janka Gereková.

Zostávajúce dve olympijské slovenské debutantky Martina Chrapánová a Terézia Poliaková urobili v streľbe dovedna až 11 chýb a obsadili celkovo 59. a 66. miesto.

Zaujímavé fakty o medailistkách po piatkových vytrvalostných pretekoch v biatlone žien (zdroj: informačný servis ZOH):

* Daria Domračevová sa stala prvou bieloruskou športovkyňou/športovcom v histórii, ktorá získala/získal dve zlaté medaily na zimných olympijských hrách, zlato si vybojovala v stíhacích aj vytrvalostných pretekoch.

* Rovnako prvý raz sa stalo, že bieloruský športovec získal dve zlaté medaily na tých istých ZOH a tiež dve medaily v jednej disciplíne (zlatá Domračevová, bronzová Skardinová vo vytrvalostných pretekoch).

* Tri zlaté medaily má zo ZOH v biatlone žien iba Nemka Kati Wilhelmová, po dve zlaté majú okrem Domračevovej aj Slovenka Anastasia Kuzminová, Nemky Andrea Henkelová, Magdalena Neunerová a Uschi Dislová a tiež Ruska Oľga Zajcevová.

* Strieborná z vytrvalostných pretekov Selina Gasparinová sa stala prvou Švajčiarkou, ktorá získala medailu na zimných olympijských hrách v biatlone.

* Sestry Selina, Elisa a Aita Gasparinové sa piatkovým štartom vo vytrvalostných pretekoch stali už druhou súrodeneckou trojicou, ktorá sa predstavila na ZOH v Soči v rovnakom športe, dokonca aj disciplíne. Tou prvou boli kanadské sestry Dufourové-Lapointové Chloe, Maxime a Justine v pretekoch moguls v akrobatickom lyžovaní. Kanaďanky boli o jednu medailu úspešnejšie, keďže Justine si vybojovala zlato a Chloe striebro.

Výsledky – biatlon – piatok:

Vytrvalostné preteky žien na 15 km: 1. Daria Domračevová (Biel.) 43:19,6 min (1 trestná minúta), 2. Selina Gasparinová (Švaj.) +1:15,7 min (0), 3. Nadežda Skardinová (Biel.) +1:38,2 (0), 4. Gabriela Soukalová (ČR) +1:57,5 (2), 5. Anais Bescondová (Fr.) +2:14,4 (2), 6. Veronika Vítková (ČR) +2:26,4 (1), 7. Julia Džimová +2:30,3 (1), 8. Olena Pidgrušná (obe Ukr.) +2:39,9 (1),…27. Anastasia Kuzminová +4:54,5 (4), 50. Janka Gereková +7:01,2 (5), 59. Martina Chrapánová +8:40,9 (5), 66. Terézia Poliaková (všetky SR) +10:00,2 (6).

Viac k osobe Anastasia KuzminováAndrea HenkelováDaria DomračevováGabriela SoukalováJanka GerekováMagdalena NeunerováMartina ChrapánováOľga ZajcevováTerézia Poliaková